En dan 5 mei De Canadezen 9 Zondag 13 mei 1945: op weg naar de dankdienst voor de vrede in de Grote Kerk was Leeuwarden vol feestgedruis. Om 11.30 uur kwam de eerste gevechtstank op Burmaniahuis, en volgepropt met B.S.- ers werd koers gezet naar hotel De Doe len, waar de eerste ontmoeting plaats vond tussen de Canadezen en de B.S. in Leeuwarden. Van alle kanten stroomden de mensen toe in een ongelooflijk enthou siaste stemming. Speeches werden afge stoken in Engels, Nederlands en Fries. Men juichte maar. En toen kwamen de Canadezen met vecht- wagens en tanks uit de richting Gronin ger straatweg. Spontaan barstte de feest vreugde los en zelfs de stugge Friezen herkenden elkander niet. Hoe was 't mo gelijk! Eindelijk vrij! Vrij! Vrij! Vrij! Eindelijk de vervulling van het lied uit het Geuzeliedeboek. Ik snak naar de dag van het rood-wit-blauw Met een zwier van Oranje er boven Ik snak naar 't Wilhelmus, zijn hou en trouw Waarin Nederlanders kunnen geloven. Wat een blijde zondag! In de kerkdien sten werd gedankt en lofliederen gezon gen. God zij geloofd! Eindelijk na een lange, bange nacht brak de blijde morgen aan. De vreugde had het gewonnen van de haat. Wie het meegemaakt heeft, vergeet het nooit meer. We wisten nu, wat het betekende de vrijheid te moeten missen. Dit kostbare kleinood hadden we ten koste van veel tranen en bloed en levens teruggekregen. Met weemoed en diepe rouw herdachten we onze duizenden doden in concentratie kampen, onze gesneuvelden en gefusil- leerden. Zij hadden alles gegeven en een opdracht achtergelaten voor de levenden. Moeten we nog oproepen om 4 mei onze doden te gedenken? We rekenen op de genen die het meemaakten en onze jeugd. Onze jonge mensen openen om 8.15 uur met het jeugdappèl. De kerken houden hun bede- en dankstonden. Onze scholen en verenigingen doen mee aan de op tocht en 's middags verwacht het bevrij dingscomité duizenden in het Cambuur- stadion om met een machtig symbolisch spel (waaraan plm. 2000 deelnemers mee doen) te laten zien en beleven, wat het betekent, de vrijheid te moeten missen. Laten we een dankbaar volk z ij n. OUD-N.B.S-er

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 9