'4) m i 13 Het is echt gelegenheidswerk met een bijzonder feestelijk tintje, waarop tekst en versiering hand in hand naar een ca chetvolle verwerking gaan. Meen niet dat alleen de gothische letter toepassing vindt. Keikes past ook een moderne let ter toe en dan graag een van eigen vin ding, die mooi van vorm en loop is en beter dan de middeleeuwse bij onze tijd past. Natuurlijk behoort alles met omsla gen, zoals boeken, foto-albums, trouwher- inneringsboeken enz., bij het werk van de calligraaf. Wanneer men met de tekenaar, schilder, ontwerper, illustrator en decorateur praat, wordt men ongemerkt toch weer door de journalist meegevoerd en belandt men weer bij de vele facetten en de zo grote verscheidenheid van inwoners van de stad Leeuwarden. Drie jaar geleden schiep Keikes in „Gehoord en Gezien" een levendige binding van mens en stad. Toch kan het contact nog inniger zijn. Nog te weinig mensen durven, wanneer zij iets weten, de krant te bellen. Deze rubriek is er tenslotte om kleine gebeur tenissen, belevenissen en spontane be denksels betreffende het goede ouwe Ljouwert op te vangen. E. K. De met een vilt-stift-pen of flow-master gemaakte tekening is geïnspireerd op het pleintje Bij de Put. Een boom van achter de Mercuriusfontein staat op de voorgrond. Ook deze sfeer is weinig opgewekt. De uitgestorven Bij de Put, de dode boom en de zware slag-schadu wen doen hier eveneens het gevoel van verlaten-zijn opkomen. digen was. Was het klaar en goed gelukt dan heerste er in den huize Keikes een feeststemming, die de waarde van de ar tistieke daad niet weinig verguldde. Natuurlijk werd het tekenen bij Keikes thuis flink en plezierig gestimuleerd. Het natekenen leverde alleen maar minach ting op. Het artistiek uit het hoofd teke nen werd altijd bewonderd. Hét tekenen, eerst op het gymnasium en later op de rijks h.b.s. was voor onze latere journa list een lievelingsvak. Als leerling van de vierde klas liep ook dit vak plotseling af omdat hij moest onderduiken-, hij dook op als redacteur van de Friese editie van Het Parool. Na de bevrijding bleef hij nog een jaar bij Het Parool en wel bij één van de uitgaven daarvan, het Dagblad van Amersfoort. Van toen ai verschenen er behalve de dagelijkse artikelen in de Leeuwarder Courant, later ook in dit blad bij tijd en wijle tekeningen van zijn hand. Rekening houdend met de reproductiemogelijkhe den experimenteerde Keikes er op los. De technieken gaven aan de illustraties een apart karakter. Het viltstukje, gevuld met inkt, van de ilow-master-pen geeft een wat brokkelige lijn. Op speciaal zwartgemaakt karton ontstonden mooie zwart-wit tekeningen door in de zwarte bovenlaag de witte onderlaag weer te voorschijn te krassen. In linoleum werd Op een tekenavond met onder anderen Cor Wassenaar, zat dit 15-jarig meisje model. Hoewel deze vlotte ballpoint-tekening lang niet de zwaarte van een der beide andere werken heelt, ademt zij toch ongeveer dezelfde sieer. Zou ergens uit de diepste gronden van de maker ongeweten bij het bedrijven van kunst een tikkeltje zwaar moedigheid boven komen? weggesneden wat niet moest afdrukken. - Het experimenteren in uitbeeldingsma- nieren deed al spoedig vrij werk ontstaan, waar ook de gewone technieken zoals pentekeningen, plakkaat-, aquarel- en olieverf, bij beoefend werden. Er ontston den opmerkelijke dingen, die al spoedig dikke portefeuilles vulden. Sedert een paar weken is daar nog het verband met de voorvaderlijke artistieke bezigheden bijgekomen. Door het op de kop tikken van een zware pers, kwam ook deze Keikes tot graveren. Het kras sen in metaal en van dit metaal op pa pier in de pers afdrukken, noemt men droge naaldjes. In de loop van deze we ken ontstond er al een kleine serie aar dige en vlotte reproducties. Het contact met vroegere familie-activi teiten was eigenlijk al veel eerder ge legd. Het schoonschrijven of het sierend schrijven plus het fraai versieren van vader Keikes, heeft in de zoon een waar dige opvolger gevonden. Het is beslist nog te weinig bekend dat onze stad iemand bezit die met dit fraaie en smaakvolle handwerk vertrouwd en op- gegroeid is. Toch zijn er al vele oorkon- den, herinneringsalbums, herdenkings- j bladen enz., allemaal in bijzonder fraai I bindwerk en op kostbaar papier voor autoriteiten en enkele particulieren uit de handen gekomen van deze Keikes.

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 13