15 Onder het Waarin de groei en bloei van, een Gro ningen voorbij strevend, Leeuwarden wordt besproken, nog geen delinitie van „Huizumer" gegeven wordt, en een ioto genomen zal worden Manus: „Sien, daar hew je weer een paar Duutsers. Die tref je hier nog al es. Nou, nou, moeke ken der wel weze." Bouke: ,,Hij speult oek niet min bij. Even de ouwe Waag ietopsereiére. Bou ke looit dat er nog al heel wat büten- landers deur Liwwadden komme." Willem: ,,Je hore oek wel gauw es En gels praten. En Sweden tulle hier oek wel langs. Ik looi oek wel, dat de stad de moeite weerd is om es te bekieken." Liuwe: „Wij siene dat laaks niet meer, omdat we hier altied toehouden hewwe." Rein: ,,lk tien 't altied weer mooi. Soms het ouwe hast nog wel soa mooi as 't nije. Mar ik weet niet hoe dat is, mar alles ruukt nar Liwwadden." Dorus: „Ja, Rein denkt an 'e tontsjes en 'e grachten." Rein: „Né, dikke man, dat docht Rein niet. Seker, dat mut lerandere, en as de stad het in 'e macht hadde, dan gebeurde dat oek wel soa gauw mogelijk." Willem: „Dat denk ik oek wel, want die mannen lan B. en W. en de gemeente raad salie oek wel neuzen hewwe. Die wete oek wel wat er in son stad omgaat en wat er gebeure mut." Liuwe: „Ja, en anders leze se het wel in 'e ingesonden stukken." Willem: „En der gebeurt wat in son stad. Wij sjantere dan over een hele boel din gen, die't nog niet gebeurd binne, mar der binne een heleboel dingen wèl ge beurd." Bouke: „En nou strakjes nog wat nije industries der bij, nou, dan siet Bouke Liwwadden nog groater wudden as Groa- ningen en en eh Rein: Amsterdam bedoelst seker." Bouke: „Né, dat bedoelde Bouke niet. Amsterdam. Dan mut hier nog heel wat gebeure." Willem: „En dochs mut het kenne. Am sterdam sit aansen last. So last as een huus. Soa gesegd: het kusjet ken niet wieder. En dan komme ons kansen! Wij kenne wel deur bouwe an Massum toe, en an Tietjerk toe, en loorbij Wirdum en Wietgaard." Liuwe: „Ja, mar ho es, de boeren mutte oek leve. En der mut oek wat ruumte en Irisse lucht over blieve." Rein: „En je hewwe met andere gemeen ten te maken. Ik hew der niet soa feul ierstand fan, mar ik loof dat óns Kleine Wielen hast in Tietjerksteradeel lêgge." Bouke: „O, en dat is weer een andere gemeenteraad. Dan is dat seker met Massummeradeel oek soa." Willem: „Ik looi niet Bouke, dat suks be staat. Mar sien, die grenzen tussen die ge meenten kenne wel es leranderd wurre." August: „Ja, soa is Hüzum bij Liwwad- klokje den kommen in 'e oorlog. Dat hadde nooit mutten." Dorus: „Stem uit de gralspulonk. Ik had de hele Auguust nog niet sien." Rein: „O nee? En dat stuk lan Auguust, dat wèl te sien waar, waar dat onder ol boven de gordel?" Dorus: „Onder ol boven de stuk fan Auguust? Wat bedoelstou Flewielene?" Willem: „Rein is weer es lollig. Dorus sei, dat ie de hele Auguust niet sien hadde. De hele niet, dus de helte, ol een stukje. Das alles." Dorus: „Nou must ophouwe, Rein, want anders doen 'k nog in 'e broek lan 't lachen. Mar, sêg Auguust, waarom had dat nooit mutten?" August: „Wat nooit mutten?" Rein: „Liwwadden bij Hüzum!" August: „O, Hüzum bij Liwwadden. Nou, dat weet ik eigenlijk niet, mar dat seit mien swager altiten. Dat hadde nooit weze mutten." Liuwe: „En is dien swager een Hüzu- mer?" Willem: „Wanneer binne jou een Hüzu- mer? As jou over de overweg woane? Ol wanneer't jou in 't ouwe dorp, en 't ouwe stuk woane? Mar nou al die meen- sen in die nije flatten' en dip houten hüzen. Is dat nou Hüzum?" Manus: „De Hollanderdiek wudde der Iroeger nooit bij rekend wel? En de Blom straat, en de Eekholstraat." Liuwe: „Mar ja, het purrobleem is nou, hèt het goed weest, dat Hüzum en die andere plakken bij de groate stad kom men binne." Willem: Nellens mij ken het hast nooit anders. Son stad mut ruumte hewwe, armslag. En nou lag Liwwadderaddeel der oek nüver hene. De stad knipte het in tweeën. En Hüzum groeide an Liw wadden last." August: „Ja, der sat alleen mar een overweg tussen. Mar das dan oek erg genoeg." Willem: „Mar der komt ierlichting." Bouke: „Ja, de nije palen staan hast overal al in Hüzum." Willem: „Ja, mar ik bedoel het anders. Se binne met 'e palen foor de brug in 'e treklaart bezig, en de stad krijt geld loot het liadukt. As dat klaar is, dan bin we een heel end hene." Rein: „Dan binne de grachten weer wat opknapt, de wallen temeensen, en dan mutte we achter de stank an." Manus: „Ja, mar hard lope, Rein." Rein: ,,'t Is toch soa. O, kiek, dat binne oek last bütenlanders. Donkere tiepen niet? Fooral die meiskes." Dorus: „En mar foto's nimme. O, heden, nou salie se óns looi ik op pertret sette." Bouke: „Praastou even met se Willem? Dou bist nog wel es in 't bütenland weest." Wilem: „Oh, mar even alwachte ju." Rein: „Ja, mar ik wü later son ioto wel es sien." Bouke: „Bouke wü wel een Ioto hewwe. Wanneer komt dat nou loot, dat óns ploegje op 'e Ioto komt." Manus: „En waar Hene jou son ploegje op 'e wereld?" Liuwe: „Dan mut Willem even met se prate. As dat wij wel een Ioto hewwe wille, en as dat we se eventereweel wel betale wille." August: „Nou ja, dat hangt er lan al, wat se kosse." Rein: ,Och heden, deune Auguust weer. Wuust wat geld over houwe ioor de ker- remus seker?" Willem: „Ja, dat skiet oek al weer op. Een jaar is niks meen sen. Tien jaar oek niet." Bouke: „Bouke las laassen in 'e krante lan ien, die waar lieitig jaar bij de ge meente weest. Fieltig jaar." Liuwe: „Ja, dat waar meneer Terpstra. Wij woanden Iroeger in 'e Heerestraat, en daar hew ik em laak lopen sien, met jsien swager Sielstra. Dan gongen se nar de lommerd." Rein: „Oek niet best." Liuwe: „Ja, ja, goed begriepe. Se werk ten daar. Ik ken em nog best ioor mie krije. Mar ik hew em in gien jaren sien. In gien jaren. En nou lieitig jaar bij de gemeente. Fieltig jaar. Das een hele loop, mannen." Willem: Hoeleul jaar süden wij soa met mekaar hier onder 't klokje staan? Gien lieitig lansels en oek gien twintig Liuwe: „Ik looi, dat ik fan deze ploeg hier het langst staan. Mar ja, ik waar oek al Ioor mien lijf en sestigste an 't rentenieren." Rein: „Ik hew na de oorlog nog een paar jaar werkt. Die hüzen op 'e ouwe Weer klank hew ik nog met bouwd." Dorus: „As ik hier acht jaar staan, is 't mooi, Na de oorlog hew ik meest wat in 'e Duw omskarreld. Och, en daar tussen deur es wat op 'e beurs inskreven staan." Willem: „Nou ja, we hoeve niet alle maal met het water Ioor de dokter. We hale gemiddeld de tien jaar nog niet eer lijk. Folgend jaar sit dat er muskien in." Manus: „Dan mut er dan mar een Ioto lan óns in 'e krante. Hé ja, waar bin die donkere lui bleven?" Bouke: „Bouke houdt se wel in 'e gaten. Se hewwe een Ioto fan 't Naauw nomen. Nou stane se wat Ioor de winkels te koekeloeren. O, 't sal weer weze." August: „Ja, nou komme se dit weer uut. Ja, wetachtig, se salie óns op pertret sette." Liuwe: „Willem, as der praat wurre mut, dan doestou dat wel eventsies hé?" Wilem: „Ik sal mien best doen. 't Hangt er lan af, wat Ioor taal se spreke, 't Is met mij oek al weer even leden, dat ik Bouke: „Willem, het gaat an, looi ik. Drie man sterk met drie fototoestellen. Och, och, och Rein: „Waar süden se nog es naar óns Ioto sien? Ammérika? Ol in Duutsland? Of Willem: „Hij seit al wat. Was wuustoe zaggen? Foto, yes? Eh Foto-man: Wolle jim elkes oan 'e kant gean? Wy woene in Ioto meitsje fan 't klokje allinne, mei in stikje Nijstêd er efter."

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 14