Kunst fcuHst2<xa,l \/<xk -f-fulsen brengt ku zien en waarderen in Leeuwarden 12 Het levensvatbaar houden van een kunsthandel die beeldende kunst verkoopt, is in Leeuwarden heel moeilijk. Pogingen om onze stad met enkele zaken te verrijken hebben niet het ge wenste resultaat opgeleverd. In de oorlogstijd was er een tijdelijke uitbreiding. Op de hoek van de Nieuwe Buren ver kocht de heer De Boer in de oorlog vele schilderijen, etsen, enz. Na de oorlog werd de verkoop gaandeweg minder, zodat de knipoog die de kunstzaak „De Distel", Over de Kelders, naar de beeldende kunst wierp, geen voldoende resultaat op leverde. De aloude kunsthandel Sanders, in de Sint Jacobs- straat, organiseerde in haar intiem bovenzaaltje een aantal schilderijententoonstellingen, maar men is hier jammer genoeg mee opgehouden. Aardige intermezzo's zijn de kleine maar fijne exposities, die de juwelierszaak „De Goudsmid" spora disch organiseert. In de kelder bij Van Hulsen krijgt de kunst zijn intimiteit. Gezellig samenzijn wisselt af met heftige maar verhelderende discussies. Uit de zakenwereld hoorden wij ver scheidene malen van de meest de kunst toegenegenen: „In zaken is het niet goed alles op één kaart te zetten. Kunst heeft tijd nodig om aanvaard te worden en tijd is voor ons geld." Ook viel dan altijd in de loop der gesprekken het woord „klimaat Het klimaat dat in Leeuwar den en Friesland voor de kunst nog niet best is. Het gevolg is, dat men moeilijk als zakenman op wat er te voorschijn komt voort kan bouwen, er zelfs geen aansporing in kan vinden tot een bij het hedendaagse leven passende kunst-acti viteiten te ontplooien. Het is daarom zo verheugend dat ondanks al het negatieve een zaak in Leeuwarden rustig en onver zettelijk voortgaat culturele activiteiten te bedrijven, zonder daarbij in eerste in stantie te denken aan winst. Het is de kunsthandel Van Hulsen, Nieuwestad. De in 1910 gestichte lijstenzaak op de Voorstreek ging zich op vraag van de klanten ook bezighouden met de ver koop van etsen, tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen. Vooral toen de tegenwoordige eigenaar H. van Hulsen, die zich op het gymnasium reeds sterk voor kunst interesseerde, de zaak in 1945 overnam, kwam er al gauw in het daar voor verbouwde achterste deel der win kel een expositieruimte voor het werk van Friese en andere schilders. Toen de 'zaak naar de Nieuwestad verhuisde, kre gen Van Hulsen en echtgenote gelegen heid hun hobby op een eclatante wijze te combineren met hun verkoopafdeling. Achter in de zaak, gescheiden door een gordijn, werden door middel van exposi ties de contacten met kunstenaars ver stevigd. In 1957 kreeg het lumineuze idee een aparte kunstzaal te bouwen, los van de- zaak en bereikbaar zonder door de win kel te moeten, vorm. Een aardig exposi tiezaaltje verrees boven een grote oude kelder. Later bleek dat de kelder een bijzondere rol bij de kunstmanifestaties zou gaan spelen. De zaal bleek zo gunstig te liggen en was zo vrij en gratis te betreden, dat in de loop van de drie jaar van haar be staan zich een wassende stroom kijkers vormde. Het bezoekerstal, meermalen gecontroleerd, bereikt per tentoonstelling de voor Leeuwarden verrassende hoogte van 1300-1500. Hieronder is de kern van vaste bezoekers, die ongeveer duizend bedraagt. Onder de vaste klanten zijn er die eenmaal per week komen en dan een wisselend groepje belangstellenden meenemen. Wanneer men daarbij nog rekent het terugbrengen van de duur der exposities van eenmaal per maand tot gemiddeld drie weken, dan is het jaar- bezoek te schatten op 25.000. Het overweldigend bezoek wordt in de hand gewerkt door het elke dag van tien uur tot tien uur open zijn. Op zater dagmiddag en -avond en op zondagmid dag is het bezoek het grootst. Maar ook de andere dagen komt een lege zaal zel den voor. Mensen van alle leeftijden be horen tot de bezoekers. De jongeren van zestien tot plus minus twintig jaar, meestal met tweeën, drieën en meer, waaronder soms ook meisjes, komen tot acht uur 's avonds. Het is deze groep, die met veel kabaal en groot-doende door de steeg komt, om eenmaal in de expositiezaal heel rustig en aandachtig met een enkele gefluis terde opmerking, het geëxposeerde be kijkt. De verloofde of verkeringhebbende stelletjes benevens veel ouderen geven van acht tot half tien 's avonds van hun belangstelling blijk. Na half tien krijgen

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 12