Onder het klokje 15 Natuurlijk valt het woord „kerremus" Daar zal men nog even naar toe. Willem is goed voor een rondje. August ook. En Sibbele Panhéring ook. (Maar hij is vol komen veranderd). Naar de kermis. Met B. en W. liuwe: „Mutte we hier onder 't klokje blieve, ot salie we even over de kerre mus lope?" Bouke: „Hoor die Liuwe es. Bouke docht, dast blied wast, dast even uutpoeste kenst, na son loop tan huus." Dorus: „Liuwe foelt em op 't heden wel aardig, loot ik. Bist wel es minder weest niet Liuwe?" Liuwe: „Ja, seker wel dokter. Ik toel mie goed, dokter. Wanneer mut ik weer te- rugkomme, dokter?" Rein: „Mar na de Liwwadder kerremus. Dat is ioor sukke ouwe roebels het beste medisien." Willem: „Nou, dat weet ik niet. Dat waar muskien iroeger soa, mar wat salie wij, ouwe musketiers, nou nog op 'e kerre mus uutheve?" Manus: „Das teitwaar. Gane wij in 'e rups? Ot in 'e autootsies? Ot in 'e sweet?" Bouke: „Bouke siet óns al sweven. Né, jonges, het is even kieke, een hérinkje ot een sure bom, en terder: ingerukt mars!" Willem: „As wij straks nog al een loop- ke over 't Saailand make, trakteer ik op een oaliebol ot een Hollandse nieuwe." Rein: „En wie tan beiden hewwe wil?" Willem: „Die doet dat mar, mar ik betaal mar één. Ot Rein mut een tweede rond- sje geve." Dorus: „Dat mut mar niet. Dan is sien buusgeld tan teertien dagen in één keer op." Rein: „O ja, dochten jou dat? Salie wij nou es allebeide de portemennee sien late, wie't het meeste bij em hèt? Nou, Dikke, durtst het an?" Liuwe: „Fooruit, Dorus. Met het water toor de dokter!" Dorus: „Ah, 't waar mar een grapke. Wat hèt een ander met óns portemennee te maken, hé Rein?" Rein: „Mar dou bemoeist die wel met mienen, Dorus. En as't nou een kerel bist, gaast er niet toor omleggen." Willem: „Laat mar sitte, jonges. Hè, we binne an 't harrewarren as skoalkienders. Ik geel straks een rondsje, nou, en dan sien we wel terder." Manus: „Ik doen niet mèt, hor. Wij spare foor tillefisie." Bouke: „Hoort Bouke dat goed? Spare toor tilleiisie? Mar dan magst Sibbele Panhéring wel nadoen en honderd jaar wurre. Eerder hest het geld niet bij me kaar." Manus: „Ja, mar de kienders spare oek. En' de kleinkienders doen der oek wat bij. 't Leek de trouw soa mooi toe!" Willem: ,,'t Is oek skitterend mooi. Daar om tien ik die aksie tan levenstreugd oek soa mooi!" Liuwe: „O ja, die geve tillefisie an sieke meensen, die't al jaren tuus sitte. Das mooi. Ja, daar stane wel es stukjes over in 'e krante." Rein: „Ik tien 't altied mooi, dat meensen hur foor sukke dingen uutslove. Daar hew 'k respekt toor." Manus: „Nou ja, goed, daar falie wij niet onder. De trouw is gien hardloper meer, mar soa erg is 't oek nog niet." Willem: „Mar daar mut heel wat geld toor op 't kleed komme, Manus. Ot dou must em op afbetaling nimme. Soaleul op 'e hand, en teerder Liuwe: „Se sêgge, dat dat een boel deen wurdt. Och, as 't fan beide kanten goed is, ken 't oek wel." Bouke: ,,'t Sü niks toor Bouke weze. Bouke sü niet rustig sitte te kieken." Rein: „Dat ken ik wel wat mettoele. Mar goed, het ken anders en sukke dingen mut iedereen sellet wete." Dorus: „Das met kerremushouwen oek al soa. De bakker en 'e melkboer mutte wel es even wachte, want de kerremus gaat toor." Willem: „Mar wanneer bin jim so teer, Manus? Want dan komme we allemaal kieken." Manus: „We wüden eigenlijks op Sunter- klaas an. Mar ja, ot dat lukt, dat is nog atwachten." August: „Wie hèt het nou, midden in 'e seumer, over Sunterklaas?" Willem: Heden meensen Auguust, waar komstou weg? We hadden dij nog niet eens mist." August: „Hartelijkheid is mar alles. Né, ik hadde eerst even een klein putsje, dat soadoende." Rein: „O, hest even op 'e kerremus hol- pen, Auguust? Even oelene met de brui ne beer?" August: „Ah, ga weg ju. Wat sal ik nou op 'e kerremus behelpe?" Liuwe: „Né, Auguust hèt even atwossen, en de bedden even opmaakt, even boad- skappen deen, en daar hèt ie seven stü- vers met terdiend, en nou trakteert ie óns straks op eh nou, mar es kieke." Willem: „Skriei dat nou mar op dien ouwe buuk, Liuwe. Soa gek krije wij Auguust niet." August: „Soa. Dochten jim dat. Dat is dan heel stom tan jim om dat te sêggen. Want ik hadde het in 'e kop om jim wat an te doen. Mar het gaat nou over." - Bouke: „Ho, ho, Auguust. Dou kenst óns dochs wel?" August: Daarom just." Bouke: „Ja, mar Bouke bedoelt, der mut wel es een grapke bij. Kiek, Willem sü al een rondsje geve August: „O, mar dan bin ik helemaal met ere frij." Rein: „Soa is dat, Auguust. Het is mooi, dast an óns docht hest, mar as 't niet deur gaat, nou, daar beslist Auguust over." Liuwe: „Mar Auguust foelt toch wel August: „Auguust loeit niks. Helemaal niks. Ik hew alleen een heleboel lol, da'k mien geld in 'e büse houwe ken." Liuwe: „Mar ik docht soa August: „Niks te dochten. Liuwe hèt gien dochten en hij krijt gien dochters." Willem: Auguust is mar op dreef tan- daag. Hestou een putsje ioor een kroeg baas opknapt, en hewwe se toen de be- loaning in natura uutkeerd?" Liuwe: „Fraag em mar niks meer. Hij geett dochs allénich mar sneue antwoor den." Dorus: „En gien oaliebollen." August: „Nou sal ik de hand over 't hart strieke, en gien kwaad met kwaad ter- gelde. As Willem sien rondsje geven hèt, kom ik. Ik hew een paar ekstra senten terdiend bij mien swager. Hoe en wat, dat geett nou niks, mar ik trakteer." Rein: „Eén hoeraatje toor Auguust. Hiep heul" Sibbele Panhéring:„Wat nou, hèt Auguust er een jonge soan bij, ot hèt ie de hon- derddüzend wonnen?" Willem: „Né, hij wil honderd en tien jaar wudde, want honderd waar em de moeite niet weerd." Sibbele P.: Honderd is anders al een hele hijs, hor. Ik hew daar troeger oek wel es over docht, mar jonge, ik weet het niet, ik weet het niet." Bouke: „Mar binne jou dan de echte Sibbele Panhéring wel? Die wist abse- luut seker, dat ie honderd jaar wurre sü, en die waar der oek toor in training." Rein: Muskien is dat een tweelingbroer, die't em toor Sibbele uutgeeft. Want het is wel wat nüver." Willem: „Kenne jou je insidenterere, dat jou de echte, ware, ontertalste Sibbele Panhéring binne?" Sibbele P.: „Ja, mar nou mut het niet gekker. Jimme kenne mij toch allemaal al jaren en jaren. Een kien ken toch sien dat ik Sibbele bin." Dorus: „Ja, je kenne 't wel sien, mar niet hore." Sibbele P.: „Is mien stem dan soa fer- anderd?" Bouke: „Dien stem niet, mar dien praat. Froeger altied ophakke en swere: ik wur honderd jaar. Met gemak. Alle dagen traine. Jimme binne een stelletje slappe ouwe kerels. Mar ik, Sibbele, sterke Sibbele." Sibbele P.: „Goed, goed. Ik ken der niet onderuut. Suk praat hew ik jaren had. Mar 't is uut, mannen. Helemaal uut. Ik train niet meer. Ik ken hier amper kom me. Sibbele is uut eh nou jim begrie- pe het wel. Uutpraat sal 'k mar sêgge." Willem: „Het is de echte Sibbele. En hij swetst niet meer. Hij doet gewoan. En soa mag ik em feul liever lije. Sibbele gaat met de kerremus op. En ik trakteer hem der bij." August: „Nou tooruit, dan doen ik dat oek." Sibbele P.: „Hier weg nar de kerremus? En dan daar weer helemaal weg nar huus toe? Dat wurdt mij hast te beswaarlijk." Liuwe: Dou konst nou hast wel an een rusthuus toeweze, Sibbele." Sibbele P.: „Nou, om eerlijk te wezen, prakkeseer ik wel es over 't Stadstersor- gingshuus. Daar hew ik wat maten sit- ten, en ik hew in 'e krante lezen, dat se 't wat opknappe salie, dat soadoende." Liuwe: Dan mutte wij daar tegare mar es achteran, Sibbele." Willem: „As ik es één tan B. en W. sien of spreek, sal ik een goed woordsje toor jim doen." Sibbele: „En dan nou nar de kerremus! Met B. en W.! Met Bouke en Willem! Derde rondsje foor mij!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 15