Clara Fevoena van Sytzama W *1 i Twaalf vrouwen uit Leeuwarden ^rinfc ietó anderól 19 Clara Feyoena, barones van Sytzama, is op 5 april 1729 in Leeuwarden geboren, als dochtertje van Pyrrhus Wilhelmus en ireule Isabella Juliana Aebinga van Humalda. Haar vader woonde eigenlijk op Beslinga State te Friens, maar had ook een huis in de stad. Van de state is (helaas!) niets meer over; men weet van de beschrijving dat het een mooi huis is geweest en er was een beroemde tuin bij, waarvoor de tuinbaas soms buiten landse reizen mactkte om hier onbekende planten en struiken voor zijn heer te ver zamelen. Het kerkje van Friens is echter nog waard om bezocht te worden, de grafhorden van het geslacht Van Sytza ma, waarop de opspringende witte een- horns als wapendragers voorkomen, ge ven een merkwaardige bewegelijkheid aan de muren van het overigens niet zo fraaie kleine godshuis. Toen de kleine Clara Feyoena ruim een jaar was. stierf haar moeder; zij en haar iets oudere broertje werden door de tweede vrouw van hun vader, Geertrui Fuck van Burmania, weduwe Jarges, in Groningen op het slot Belling weer opge voed. Haar tweede moeder verloor zij toen zij negen jaar oud was. Met Leeuwarden heeft Clara Feyoena, de latere dichteres,, niet veel uit te staan, want zij heeft er nooit meer gewoond zij wordt zo weinig als beroemde Friezin beschouwd, dat zij niet eens in de Ency clopedie van Friesland voorkomt maar als kleine ingezetene heeft zij toch het recht onder de twaalf Leeuwarder vrou wen genoemd te worden. Als zij eenentwintig jaar is en bij een oom in Heemse in de provincie Over ijssel logeert, ontmoet zij daar Isaac Rei- JGCO 1 2 alcohol ^UCO 10-12 0/o alcohol in flesjes van 185 cc. èn het is lekkerI De drank voor verlof A zaken Wed. ALLE EISMA - LEEUWARDEN Heerenwaltje 1 - Tel. 0 5100 23419 en 23839 nier baron van Raesfelt, zoon uit een oorspronkelijk Munsters geslacht. Zij trouwen op 6 september 1750 en gaan wonen op de havezathe „De Alerdinck" te Heino, het oude huis dat tegenwoor dig een conferentie-oord van de Neder lands Hervormde Kerk is geworden. Drie jaar na hun huwelijk komt het jonge paar op het Huis te Heemse wonen en hier zijn zij blijven wonen tot hun dood. Uit het huwelijk is een dochtertje, Erm- gard Ebella Juliana geboren. Van Raes felt overlijdt in 1780, evenals zijn doch ter, die een man en twee kinderen ach terlaat. De kleinkinderen zijn een tijd in huis geweest bij hun grootmoeder Clara. Deze overlijdt in 1807, achtenzeventig jaar oud. Haar jeugdportret vertoont de stereoty pe houding en gezichtsuitdrukking, in die tijd gebruikelijk. Zij ziet er lief uit in haar laag-uitgesneden 18de eeuwse ja pon. Maar liever is ons het portret, ge maakt toen zij (pas!) veertig jaar oud was: zo ongeflatteerd ziet zij ons van onder het eenvoudige witte mutsje aan, een boekje in de hand, de ganzenpennen klaar voor de arbeid. In Groningen was zij gewend met vele geleerden en dich ters- geestelijk contact te hebben, in Overijssel was dat afgelopen en het is haar hard gevallen te wennen aan het leven in de provincie zonder de stimu lans van mensen uit haar kring. Clara Feyoena heeft zeer veel gedichten geschreven en zij is onder haar tijdgeno ten hoog aangeslagen geweest door haar gelegenheidsverzen en dichterlijke ont boezemingen. Ons zeggen die verzen niet zo veel meer; de goden en godin nen die als stoffering nodig waren, laten ons koud; de natuurbeschrijvingen, hoe innig ook aangevoeld, komen ons nu ge zwollen voor. Zulke bloemrijke gedach ten vinden we nü overdreven. Maar dat we in de hervormde kerk nog een gedicht van haar zingen, is voor ons een bewijs dat zij toch heus een dichte res was en dat, wat werkelijk beleefd en doorvoeld is, de eeuwen trotseert. Mis schien slaat u het er nog eens op na, het is gezang 73 dat getoonzet werd op een bekende Herrntiüttersche melodie en waarvan het eerste couplet luidt: Wij knielen voor uw zetel neer, wij, Heer, en al uw leden, en eren u als onzen Heer met liederen en gebeden. Dat alle macht, hoe hoog, hoe groot, voor U, o Godsgetuige, o eerstgeboren' uit den dood, zich diep eerbiedig buige1 M. J. VAN HEEMSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 19