Fa. H. JOLMERS k ZOOI VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Het is druk in de Nieuwe Leeuwarder Jachthaven; de bezoekers komen uit heel het land. LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100 - 24595 b.g.g. 25765 5 Niet veel meer, dunkt ons, dan een door het sentiment gedreven afkeer, die zich gretig verbreidde, toen zij eenmaal was uitgesproken. Afkeer bij de bewoners van de Westindische buurt kon gemak kelijk ontstaan door het simpele feit van de omdoping, die inderdaad voor velen ongemak en extra kosten meebracht. Daardoor ging men zich terdege afvragen of door deze verandering een verbete ring was bereikt en het antwoord op deze vraag was negatief. Terecht, naar onze mening, want al zien wij weinig bezwaren in de ,,ij"-namen, veel aan trekkelijks vermogen wij er ook niet in te ontdekken. Daarna is het laatste spoor van sympa thie voor de ambachtelijke namen snel weggesmolten, vooral toen men er aller lei grapjes omheen ging weven. De Twijn- derij werd de Zwijnderij, om het meest getapte mopje maar te noemen. De voort gezette actie van de buurtbewoners wist het vuurtje steeds voor uitdoven te be hoeden en zo ontstond de merkwaardige en nogal koddige situatie, dat de „West indiërs" zich erover gingen beklagen het slachtoiter van spot te zijn geworden, terwijl men deze spot zelt had opgeroe pen en aangewakkerd Inmiddels is de actie van de buurtbewo ners met succes bekroond en we mogen hen de eer daarvoor niet onthouden, al zien we de prijs van de zege minder groot dan zij. En we kunnen niet ontko men aan een zekere bezorgdheid over het vervolg van onze straatnaamgeving, nu men zich is gaan bezinnen op de be tekenis dezer namen. We hebben tot dus ver alles op dit gebied zonder morren en eigenlijk zonder nadenken geaccepteerd, mooi of niet mooi, zinnig of niet zinnig. Dat kon, zolang we het meest simpele beginsel aanvaardden, dat alles in orde is, wanneer het straatje, gelijk het beest je, maar een naam heeft. Het heeft ons nooit gestoten, dat de Mozartstraat min der indrukwekkend en belangrijk is dan de Valeriusstraat, terwijl dit toch onmis kenbaar Mozart onrecht aandoet. Onze Rembrandtstraat ligt, qua aanzien, bene den bijvoorbeeld de Ruysdaelstraat, ter wijl Rembrandt toch de meerdere van Ruysdael was. Ondanks de slechte ver houding tot Indonesië laten we de Java- straat, de Sumatrastraat enz. als zodanig voortbestaan. We hebben vee, planten, bloemen en vruchten vernoemd. Dat mocht en dat kon allemaal. De bewo ners van de Koestraat zijn nooit in opstand gekomen tegen deze naam, die toch wel duidelijk een vergelijking op dringt met een dier, dat weinig intelli gent door het leven gaat. Maar ambachts- bedrijven kon en mocht niet, althans niet in de ,,ij"-vorm. Het is onze menselijke taak moed en Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Bergplaats VOOr meubelen Ruim een halve eeuw ervaring er iets tegen bedenken. Bovendien kan men aldus, met een grote mate van vrij heid, naar uitspreekbaarheid en wellui dendheid streven. We geven een paar voorbeelden: Asopstraat, Boebastraat, Dadostraat, Epolstraat, Kaspelstraat. Meer exemplaren zijn op aanvraag verkrijg baar. sterkte toe te wensen aan degenen, die het nu bij de straatnaamgeving te zeggen hebben. In laatste instantie dus de ge meenteraad. Wanneer we een praktisch advies mogen geven, dan zouden we wil len aanraden het, analoog aan de mo derne kunst, in het abstracte te zoeken. Dat doet niemand zeer en niemand kan P.RJöiXSBU». •vaaéBMWN uw»*»

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 5