te hGO'S/ IN DE SPEELGOEDKAST emeensc eeuwa Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 9e jaarg. no. 8 augustus 1960 Redaktie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakke H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redakteur W. H. Kuipers Tel 28203 Stuiveling Adres Administratie Voorstreek 101-1Q3, Telefoon 22046 en 22047 Redactie Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden De negerpop, die zich zo zeeziek voelde na het eten van veel te veel poffertjes, was in slaap gevallen. De anderen zaten zachtjes te praten, om hem niet wakker te maken. Zij zeiden tegen elkaar dat de poffertjes toch zo lekker waren geweest, dat de optocht zo mooi was geweest, dat de maan zo helder scheen en dat de speelgoedkast maar eens meer jarig moest zijn. „Wie voelt er voor een dansje?" riep de oude speelgoed-auto. „Ik kan wel niet meedoen, maar ik kijk er graag naar." Ze riepen allemaal door elkaar dat zij écht zin in dansen hadden; er vormden zich al groepjes van poppen en dieren, kegels en kaarten. Maar als je wilt dan sen moet je ook -muziek hebben! De politie-agent kon wel op zijn fluitje blazen, de auto kon wel toeteren en de bromtol kon wel brommen maar dat was niet genoeg voor dansmuziek. „Ik weet wat", zei de harlekijn, „als ik nu eens op de trommel sla. Dat doet de negerpop anders altijd, maar die slaapt. En als een van jullie dan die mooie hoe pel met die gekleurde metalen schijfjes in het rond draait, dan is alles bij elkaar net een echt orkest." Dat was een prachtig idee. Noach uit de ark zou de hoepel laten draaien. Toen stelden zij zich op vlak bij een van de poten van de kast. En daar ging het! Boem! boem! boem! ging de trom. Kin kelekink! ging de hoepel. Zzzzoem! ging de bromtol. Toeterdetoet! zei de oude auto. En daar tussen door snerpte af en toe het fluitje van de agent. De harlekijn kon goed maat houden en dat vonden de dansers erg prettig. Daar dansten ze: de kegels, de poppen, de dieren, de kaar ten. Zelfs het fornuisje, dat stond af te koelen na de poffertjes bakkerij, wie belde mee op zijn vier pootjes. De maan keek lachend naar dat vrolijke troepje en zei tegen de kast: „Had je ooit gedacht zó je verjaardag te vieren? Wat hebben ze allemaal plezier. Ik voel mij zo vrolijk als ik naar hen kijk!" „Ik net van 't zelfde", zei de speelgoed kast. „Neen, ik had nooit kunnen den ken, dat ik nog zó'n feest zou beleven. Dan'is 't nog eens de moeite waard om 100 jaar te worden. Want ik voel het wel in mijn planken en deuren, dat ik er niet jonger op word. Ik kraak aan alle kanten!" Wat speelde het orkest daar? „We gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange niet! We. gaan nog niet naar huis, want de kast is nog niet thuis!" „Waarom maken jullie zo'n lawaai?" zei de negerpop met een verbaasd gezicht. „Ik droomde net, dat het feest was. En nu i s het feest!" MAJA VAN HEEMSTRA Yn in aid Frysk taelboekje foun ik in aerdich stikje oer Ljouwert, dat ik wól de muoite wurdich foun om oer to skriuwen en dan de redaksje fan „De Leeuwarder Gemeenschap" to freegjen it op to nimmen, hwant men kin der yn léze dat, al wie Ljouwert doe noch net ta kearn fan Fryslan ütroppen, der dochs heech by har op- sjoen waerd. Lês mar ris. „Ljouwert! dou goede stêd, wêz my groete, wêz my rjucht inerlik en mei blydskip groete, haedstêd fan it Fryske lan tusken Flie en Lauwers! Loaits! lyk in keninginne de kroande holle opstekt en troch hjar edel wê- zen en har ienfaldige tigens, mear as troch hjar flonkerjende diamanten, weagjende plommen en kletterjende sidene klean, ütblinkt mank de oare! edelfrouwen fen har hóf, sa leit dêr dy forneamde stêd, in keninginne fan alle oare Fryske stêdden. Sjuch! lyk as in roaze troch de gleone en dochs sa mylde ferve dy oer hjar fine blombledtsjes leit en troch hjar swiete en 't herte forbliidzjende geur ütstekt mank de oare blommen yn 'e tün, sa leit dêr dy stêd, as in roaze yn de blommekrans fan de Fryske pleat- sen. Ljouwert! hjoed-de-dei bistou as in warber hüswiif, yn 't bést fan har libben, dat mei flyt en iver, ek mei lust en wille, hjar hüshalding moarns ier en jouns let nei giet en jimmer yn 'e war is mei skreppen om hjar hüsgesin to forsoargjen; it giet dy goed, dou komste foarüt yn 'e wrald; dou haste in goede namme by de üt- man, en dyn ynwenners leiste nei oan 't herte." Oan't safier dizze skriuwer. Fan in oarenien komt yn 't selde boekje ek noch in stikje foar, mar it liket my better ta dat foar in folgjende kear to sparjen, men kin fan it goede op ien stuit ek to folie krije, n't wier? Ljouwert. E. BEEKSMA

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 21