1 Fa. H. JOLMERS ZOOI JaL&.ie 5 jcuiïi VERHUIZINGEN TRANSPORTEN LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100 - 24595 b.g.g. 25765 5 De te Leeuwarden gevestigde Friese Ziekenomroep bestaat vijf jaar en dit eerste lustrum verdient ongetwijfeld de aandacht. Het mag niet zo'n lange perio de zijn, maar gemeten naar de inspan ning, nodig om deze zaak op gang te houden, is de tot dusver geleverde pres tatie stellig zeer opmerkelijk. De F.Z.O. heeft zichzelf nu eenmaal een zware taak opgelegd en in de afgelopen vijf jaar zijn er momenten geweest waarop het werk dreigde vast te lopen door gebrek aan animo en tijd. Wat is de Friese Ziekenomroep? Een stichting, indertijd in het leven geroepen op initiatief van de toen in Leeuwarden (nu in Assen) wonende journalist R. van der Velde, die daarmee het voorbeeld van andere plaatsen volgde. Uitgangs punt was de gedachte, dat de patiënten in ziekenhuizen, sanatoria e.d. door hun isolement dreigen te vervreemden van de buitenwereld, in het bijzonder van de naaste omgeving, waarin ze voor hun ziekte hebben verkeerd en waarin ze na hun herstel hopen terug te keren. Na tuurlijk blijft een beperkte relatie be staan tijdens de bezoekuren en verder door de kranten, maar er is toch wel plaats voor meer, in het bijzonder wan neer deze aanvulling speciaal op de be langstelling van de zieke is afgestemd. De geluidsband, gecombineerd met de huisradio der inrichtingen, biedt de mo gelijkheid dit te geven op de manier, die geestelijk het gemakkelijkst te verteren is en letterlijk het sterkst aan spreekt. Zo is de F.Z.O. zich gaan bezig houden met de verzorging van geluids band-programma's, die een groeiende belangstelling kregen. Momenteel wordt „gedraaid" in het Diakonessenhuis, het Parkherstellingsoord, het Stadszieken huis en Beatrixoord in Appelscha. Het Bonifatiushospitaal houdt zich, om on duidelijke redenen, afzijdig. Een groep medewerkers van de Friese Ziekenomroep bijeen in de studio. Links staat programmaleider G. Boschma en naast hem zit de programmaleider J. Fop- pema. In het midden zittend mej. W. Hoeber (omroepster), daarnaast mevrouw M. O. v. d. Hoef-Witteveen (reportages) en als laatste van de voorste rij mej. M. Menger (omroepster). Staand daarachter links de heer H. Brandsma (technicus) en rechts de heer J. J. v. d. Hoef (produktieleider). Niet altijd is het van een leien dakje gegaan met de F.Z.O. Materieel was de start uitstekend, namelijk met twee re corders, waarvoor de „Round Table" het geld beschikbaar had gesteld. Maar met deze apparatuur was er nog geen pro gramma stellig niet eens in de veer tien dagen, zoals de bedoeling was. Een half uur tot drie kwartier vullen met ge sproken woord in allerlei vorm en mu ziek eist zeer veel voorbereiding en kost een zee van tijd bij de uitvoering. Die tijd ontbrak stellig bij de initiatiefnemers en na een poosje dreigde de Ziekenom roep in het slop te geraken. Het werd al gauw duidelijk, dat de zaak alleen op gang te houden was met een flink 'aan tal medewerkers en dat bovendien een eigen studio, hoe primitief ook, nodig was. De F.Z.O. beschikt thans over het een zowel als het ander. Er zijn dertien vaste medewerkers voor de programma- samenstelling, de uitvoering en de tech nische verzorging. Ze hebben zich ge groepeerd rondom de heer J. J. van der Hoef, die thans het grootste aantal „dienstjaren" bij de ziekenomroep heeft en als P.T.T.-technicus ook in belang rijke mate heeft gezorgd voor de tech nische vervolmaking en de inrichting van de studio, op de zolder van het Stadsweeshuis. Overigens: de programma's worden niet aleen in deze studio met thans drie re corders gemaakt. De grote kracht van de F.Z.O. is en blijft, dat men er op uittrekt met de microfoon naar de plaatsen waar reportages zijn te maken. Vaste program ma-punten zijn de aubade in de Prinsen tuin op Koninginnedag en de aankomst van Sinterklaas. En daar komt nog heel wat bij, want als er iets belangrijks ge beurt, dan is de Friese Ziekenomroep er bij opdat de patiënten er in gedachten bij kunnen zijn. Wijf jaar F.Z.O. vijf jaar inspannend maar dankbaar werk, dat van groeiende betekenis is in de beperkte wereld van de zieke, die ook en vooral hierdoor merkt, dat er aan hem wordt gedacht. «RjaiMERsilL lEBIJWSS» Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Bergplaats voor meubelen Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 5