gaat dat nu met die afstandsbedie ning? En de deskundige antwoordt: „Toonfrequent". De vraag is beant woord en de vragensteller is niet wij zer geworden. Dat is niet de schuld van de deskundige, maar van de ge compliceerdheid van de moderne tech niek, vooral de electrotechniek. Want daarvan ziet men niets; het aanschou welijke ontbreekt. Toch maar probe ren, op gezag van de deskundigen. De wisselstroom, die in uw woning wordt geleverd heeft een frequentie van 50 hertz. Huizelijker gezegd! deze wisselstroom gaat 50 maal per secon de heen en weer. Dat lijkt veel, maar het is weinig. Het is heel eenvoudig, een wisselstroom met hogere frequen tie op te wekken en bij de afstands besturing gebruikt men een dergelijke stroom, die een frequentie heeft van 750 hertz. Dit electrische trillingsver schijnsel kan men ook hoorbaar ma ken en dan ontstaat een ijle fluit toon. Vandaar dus de toonfrequentie. Zo'n wisselstroom met een frequen tie van 750 hertz kan, tegelijk met de gewone stroom, door het net worden gestuurd. De gewone huishoudelijke electrische apparaten en electromoto- ren reageren daar niet op (misschien zal de radio het fluittoontje zacht hoor baar maken), maar wel kan men dit Burgemeester Van der Meulen doolde de laatste gaslantaarn in Huizum Minder intiem extra stroompje met een betrekkelijk eenvoudige apparatuur uitzeven. En dan kan men er verder mee doen wat men wil: lampen in- en uitschakelen, bellen of zoemers laten werken enzo voort. In alle straatlantaarns in Huizum is zo'n ontvangertje voor de toonfrequen- te bediening aangebracht. Wanneer dus het signaal op het net wordt ge bracht, dan reageren deze apparaatjes door de lamp in te schakelen. Het uitschakelen gebeurt op dezelfde ma nier en ook de overgang op nacht-ver lichting, waarbij een van de twee buis jes in elke armatuur wordt gedoofd. Het in- en uitschakelen van de straat verlichting in Huizum gebeurt in het gebouw van de Energiebedrijven. Van daar wordt het signaal per telefoonka bel doorgegeven aan de schakelsta tions in de Voltastraat en bij de Elec trische Centrale. Daar staan de appa raten voor het opwekken van de „fluittoontjes". Bij de inschakeling van de straatverlichting is nog een aardigheidje. Men stelt in op de tijd van zonsondergang en dan is er een half uur speling voor en na dit tijd stip. Het juiste moment wordt bepaald door een foto-electrische cel op het dak van het gebouw. Deze cel rea geert, wanneer het daglicht beneden het toelaatbare minimum is gedaald. Op een donkere; regenachtige avond zal dit eerder gebeuren dan op een hel dere. Deze fotocel werkt dus niet de hele dag, maar alleen een half uur voor en een half uur na zonsondergang. Bij een zeer donkere lucht overdag gaat de straatverlichting niet automa tisch branden. Waarom is men deze toonfrequente afstandbesturing gaan toepassen? Een voudig om te ontkomen aan de nood zakelijkheid van de aanleg van speci ale kabels voor de straatverlichting, zoals elders in de stad. In Huizum zijn de straatlantaarns dus op het gewone net aangesloten. Die toonfrequente besturing heeft ove rigens allerlei andere mogelijkheden: inschakeling van nachtstroom voor boi lers en alarmering van personeel van de storingsdienst. Men kan namelijk op verschillende wijze met deze signa len manipuleren en ze daardoor voor verschillende doeleinden gebruiken. De man van de storingsdienst krijgt de beschikking over een kastje, dat ge makkelijk kan worden meegedragen. Waar hij ook in Leeuwarden is, over al gaat, wanneer men hem nodig heeft, het zoemertje, zo hij slechts de stekker in een stopcontact heeft ge stoken

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 5