Onder het klokje 15 De kringloop der natuur en het „niets nieuws onder de zon" houden de klok mannen bezig. Dan wordt hen de ziekte van de heer Sibbele P. ge meld. Het laatste woord is aan Sibbe- le's kleinzoon. Dorus: Wat al weer een bladderom- mel op straat niet? Herst mannen, fergoed herst!" Rein: „Ja, de netuur gaat sien gang. Alle jaren weeraan geliek". Bouke: „Se sêgge dan wel es dat er een boel farriaasje in 't leven is, mar der gebeure oek een boel dingen altied mar weer ope' nij". Willem: „Ik loof dat oek ergens in 'e Biebel staat: Der is niks nieuws on der de son. En dat is feit ivaar!" Manus: „Heden mannen, wat doene jimme swaar op 'e han en gewichtig fannemiddag. Ik ken 't nog niet bij- sloffe". Liuwe: „Nou ik loof dat ik wel foei as wat foor kant het uut mut". August: „Dan binne jou even ferder as ik. Wat weest is, is weest, docht ik, en wat er komt, is altied nij" Willem: „Kiek es mannen. Het is an 'e ene kant soa, dat er een boel nije dingen komme en gebeure. Wat is der in óns tied al niet feeranderd? Met 'e auto'sen de treinen, ende flieg- mesines, en... Manus: „De bakkelieten, nee eh. nou ja, jim wete wel, die dingen, die't se afskiete, en die dan om'e aarde henedraaien blieve. Och, toe nou". Rein: „Ik doch fan sattelieten. Niet Willem?" Willem: „Ja seker Rein, sattelieten. Kunstmanen en soa. Mar om kort te gaan, een boel nije dingen, maar. oek een soat herhalings. Der wurre kienderkes geboren, der gane mensen trouwen, der sterve mensen". Liuwe: „En nim nou mar de winter, en 't foorjaar, en de seumer en de herst". Bouke: „En marres wakker wurre. Wasse, anklede, broadete, nijsberich- ten, naar 't huuske, een boadskapke, hier even hene, nou toe mar". Willem: „Denk nou es an die jonge koaning in België. Die gaat trouwen met son Spaans prinseske. Mooi. Die stakkers wurre hast platdrukt. Sta pelgek waren die Belgen. Mar is dat wat nijs? Nee". Dorus: „Astrid!" Willem: „Dat is 't Dorus. Astrid. Daar hewwe alle ouwe Belgen an docht. Een herhaling". August: „Mar ja, helemaal 't selde is 't niet. Trouwens, in die andere dingen wel weer. En moorden, en on gelukken ne siekten en. Rein: „Hé daar, hoor August sien wek- kerke es aflopen. Mar hij hèt het goed, begrepen. Een tien met een griffel Lieuwe: „En een tuut fan 'e juffrouw. As we nou die daar loopt es frage, die hèt mooie, rooie lipkes. Ja, Au guust?" August: Dou bist gek. Wat is dat nou foor praat". Dorus: „Och, late we eerlijk weze, ik wu der best een tuutsje fan hewwe. Bistou soa éénkennig Auguust?" August: „Jim mutte jim fetsoen hou- we. En der is oek nog al wat an, al die rooie ménie op je gesicht". Manus: „Suden se dat froeger oek al had hewwe, Willem?" Willem: „Ja, dat is hast wel seker. In de groate wereld seker. Lees die romannen maar es over pruken en poeier en soa. In Frankriek befoor- beeld. Die koaninginnen en medam de Pompadoer en al soa meer". August: „Och, och, Willem, wat wees- tou een soat. Dou hast wel burrige- meester wurre kennen". Rein: „Nee, Willem hadde in 'e pol- lentiek mutten. Groate redefoerings houwe. Salen fol folk. En de kranten dikke stukken skrieve. En in de ka mer der op hakke". Willem: "Nou, ik hak nou oek nog wel es op in 'e kamer!" Liuwe: „Mar dan sit allénich dien ei gen frouw mar in 'e saai. En die is 't altied met die eens". Dorus: „Is dat waar Sterke? Bin jimme 't altied eens?" Willem: „Dat is son spultsje: we binne 't eens of ik geef hur geliek, en dan is 't oek weer klaar. Das eerlijk niet?" Manus: „Het hoort mooi, hast té mooi. Hé wie komt daar an? Ak dertig jaar jonger waar, sei'k Sibbele Pan- héring. Waar of niet?" Bouke: „Werachtig. Hij kon em so ut de bek stapt weze. Bouke looft dat ie hier hene komt". Komende man: „Morren mannen. Ja, jimme kenne mij niet, mar ik bin de ouste seun fan Sibbele". Manus: „Nou, wat hew'k seid? Komt het uut of niet?" Sibbele-zoon: „Ja, se sêgge altied dat fader en ik soa sprekend op mekaar lieke. Mar om kort te gaan, de ouwe man is min, poer min. Hij leit in 't siekenhuus" Liuwe: „Och heden, Sibbele Pan eh, ik bedoel, och, leit dien fader in 't siekenhuus? Wat skeelt em?" Sibbele-zoon: Fan alles. Last fan 'e maag; en benauwd; en 't lopen wu niet meer en gaan soa mar deur". Willem: „Dat spiet mie wel foor die ouwe Panhédie ouwe Sibbele. Het was altied son goeie Sibbele". August: „Wat seistou, Willem?" Willem: „Ik sei, het was altied son goeie Sibbele". August: „O!" Sibbele-zoon: Ja, dat sei mien fader oek. Hij sei, gaan feral naar de man nen onder 't klokje, sei-d-ie. En fer- tel het se even. Hij sei: As 't ken, musten Willem en Liuwe es bij mie kieke. Het waar altied son goeie Wil lem". Rein: „Sei-d-ie dat? Son goeie Wil lem?" Sibbele-zoon: „Ja, dat waren sien ei gen woorden". Rein: „Nou dan is ie wel min. En Willem slikt sien pruumpke hast in, soa griept het em an". August (zacht): „Stelletje huichelaars". Bouke: „Die Sibbele Panhéring niet. O, nee, nou ja, Bouke Sibbele-zoon: „Hindert niks, hor. Ik weet wel dat ie de bijnaam Panhéring had. Hij waar der oek al soa an wend. De eerste dag in 't Siekenhuus kwam de dokter bij de bedden langes. En dit is, froeg dokter. De ouwe man hadde even tukt, skrikt wakker en seit: Sibbe le Panhéring, dokter. Och, och, wat hewwe wij lachen, 't is sonde". Willem: „Woane jou hier niet meer, ak frage mag?" Sibbele-zoon: „Nee, ik werk bij de Hoogovens. Ik hew daar een mooi huus. En 't ferdient goed. Dat soa- doende". Manus: „Konnen je hier gien werk fie- ne?" Sibbele-zoon: „Niet naar 't sin. Der sit-v te een partij uit Friesland, 't Sal nou wat weze loof ik niet met nije bedrij ven en soa?" Willem: „Ja, wij binne kern hé. En we hewwe de grond klaar léggen. En naar 't de kranten skrive binne de eerste klanten der oek al. Die kant mut het uut". August: „Wat is kern, Willem?" Willem: „Weet ik feul, mar 't is wel mooi". Rein: Nou ja, se dieregeren hier wat febrieken hene, denk ik, en de stad krijt wat ekstra geld om 't één en 't ander te doen. Su 't soa niet weze?" Liuwe: „Mar nou, wat Sibbele anbe- langet, dan mutte wij daar maar es hene, niet Willem?" Rein: „Willem Wil wel. Die kan al tied soa goed opskiete met Sibbele. Se suden hast tegare traine". Sibbele-zoon: „Oh, ik meende, dat Willem mien fader al die gekke din gen uut 'e kop praten hadde. Iedereen stak em er de gek met an, mar Wil lem Rein: „Skold en de pochel fol. Die kon em niet snuven hore". Liuwe: „Nou, noU, Rein, Sibbele is slim siek. Wat weest is, is weest. En Sibbele is der uutem self met ophou den". Sibbele-zoon: „Affijn, ik hew mien boadskap dean. Ik gaan mar weer fer der. Dag hoor". Willem: „Fooral de groeten hor. En wy komme es an". August: „Ja, wij komme es an. Oaters en toates. Bah!" Rein: „Dis keer bin ik het met Au guust eens. Slijmerij! Bah!" Bouke: „Boukes seit rpar soa, leve en late leve. In tieden fan siekte is alles fergeten. Of niet soms?" Manus: „Mar wat liekt die jonge op sien fader, 't Waar persies Sibbele achter de héringkar as jongkerel. Spre kend!" Liuwe: „O, daar komt ie nog es an met een jbnge bij em. Jonge Sibbele seker". Dorus: „Mar gien Sibbele Panhéring. Miskien een Sibbele Hoogoven. Sibbele-zoon: „Ah, mannen, ja ik kom krekt ons Siepco teugen. Mien ouste seun. Hy wu nog even bij opa sien kammeraden kieke". Rein: „O, just, ja. Siepco. En wat muthij wurre!" Siepco: Directeur van een grote vis handel. Net als op vroeger. Hé Pap?"

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 15