Onze Leeuwarder beeldende kunstenaars is verliefd op oude dinge Als vrouw van de bekende monumen tale kunstenaar Jentsje Fopma leeft zij een weinig in de schaduw van haar man. De apartheid van haar werk rechtvaardigt dit geenszins. Het is in tegendeel heel jammer dat zij niet veel meer voor het voetlicht treedt en op drachten krijgt. Jo Gall is in 1922 in Leeuwarden ge boren en was er haar eerste twee le vensjaren. Nadien verhuisden haar ouders naar Bussum. Daar de rest van haar familie in Friesland, o.a. in Leeu warden, Drachten en Bolsward, bleef wonen kwam zij er bijna al haar va- canties. „Ik was dol op Friesland", zegt zij. „Het had een bepaalde sfeer en het was in mijn jeugd nog vol met mooie oude dingen, zoals onregelmatig met zacht gele baksteen bestrate stoepjes, hardstenen deurdorpels, klei ne pitoreske dorpshufsjes, enz". Op de middelbare Moritessori-school te Bussum was haar artistiek talent al zo opvallend, dat zij tussen de lessen door, als hoogste uitzondering wel eens mocht gaan tekenen. Het teke nen kwam dan echter meestal op de tweede plaats, daar zij doorgaans plaatjes maakte bij een eerst zelf be dacht en geschreven verhaaltje. De schrijfster en tekenares, enig kind, schreef en tekende meestal over een I -I meisje ook enig kind, dat alles be- Haar talent wordt te weinig gebruikt leefde wat zij zelf zo graag wilde mee maken. Nu is haar enig kind, de 7-ja- rige blonde krullebol Marja gek op de De kunstenares, die onder haar te keningen haar meisjesnaam Jo Gall zet, is gek op al wat de vorm, kleur en geur van oudheid heeft. Het liefst zou zij wonen in een door een verwilderde tuin met ap pelbomen omringd, huisje met een deur in het midden van de gevel en met een gang met marmeren te gels. Twee ramen aan iedere kant van de ingang en een dak met oude pannen vormen haar ideale home. Binnen moet het al antiek zijn wat er staat of hangt. Van af de eer ste schemeringen zal het er vol gouden schijn van petroleum-ver- lichting moeten zijn. Jo Gall heeft als mevrouw Popma bij na haar ideaal bereikt. Het huis, Schrans 75, heeft weliswaar nog lang niet de sfeer van weleer in het moder ne verkeer raast er te dicht bij langs, Jo Gall is gek op oude huizen. Vooral kleine boerderijtjes, waar men 's avonds in 't zwakke schijn van petroleumlicht een vrouwtje aan tafel ziet zitten vlak bij haar koffiepot, hebben haar liefde. Heeft de verbeel ding, in spat- en verfwerk, van het ouderlijk huis in Bussum niet net zo'n romantische sfeer? De dingen verva gen er tot wonderlijke bouwsels in de donkerte om het lantaarnlicht. Heel knap geeft een hekje en wat boom pjes de Bussumse landelijkheid weer. Ja Mali maar toch brengen gezellige antieke verhaaltjes en tekeningen van haar dingen de smaak van het verleden in moeder. het interieur. Men proeft er een le- Vraagt men mevrouw Popma naar venssfeer en een belangstelling die vol haar vroegere tekenlessen, dan blijkt zij en echt is. op tekengebied afkerig te zijn van de

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 7