VAK J^arnfieh Onze Leeuwa rder beeldende kunstenaars 12 Het pastel deed hem voor het kunstenaarschap kiezen Zou hij bouwkundige of schilder worden? 't Werd beeldhouwer en tekenaar David van Kampen tekende met Siberisch houtskool deze prachtige studie rechtstreeks naar tijgers in Artis. Allereerst valt op, dat de tekenaar in zijn tekening vooral het wilde beest vastlegde. De wreedheid en eik moment gereed zijn voor de sprong, kwam uitstekend op het papier. De jonge tekenaar gat daarenboven aan het blad een gespannen zwart-wit spel mee en een krachtig ritme door de plaatsing van de koppen van links-boven naar rechts-beneden. hij op de lagere school mijn tekenpa pier verkreukelde. Ik, warempel, die zelf van nature verschrikkelijk slordig was en ben. Sinds ik me kan herinne ren ben ik altijd bezig geweest met het snijden in hout, ik heb thuis nog een mooi gesneden groot zwaard, waar wij gevechten mee leverden met jongens uit een andere buurt het figuurza gen, er heeft eens een boot van mij op een vrije-tijd-besteding-expositie in de Beurs gestaan het speelgoed ont worpen, zoals stoommachines en mi croscopen", die weet dat toch het kun stenaarschap altijd aanwezig is ge weest en dat het zich op een echt na tuurlijke wijze openbaarde. Toch was het een uitgemaakte zaak dat David later naar de MTS zou gaan om bouw kunde te studeren. Op de ULO, school'18-, kwam naast het knutselen hoe langer hoe meer het tekenen aan bod. De aanmoedigingen van de leraar, Tolsma, waren hier niet vreemd aan evenals trouwens het uit kiezen van Davids ontwerp voor de omslag van een schoolfeest-program- ma en het winnen van een tweede prijs voor een tekening naar aanlei- David van Kampen houdt blijkbaar van een ondubbelzinnige voorstelling. Op deze met O.I. inkt getekende en met een nat penseel verder aigewerkte aibeeldingen, zingen de drie mensen met geheel hun wezen. Door de scherpe tegenstelling tussen wit en zwart, komt de tekenaar tot bovengenoemd iraai eliect. Het extra mooie van deze tekening is, dat het wit der gezichten van een andere substantie dan het wit op de achtergrond lijkt. DAVID VAN KAMPEN wiens blonde kuif nu boven het khaki van het mili taire uniform uitsteekt is weleen van onze meest belovende Leeuwar der jonge beoefenaars der beeldende kunst. Hij is er ook, zoals een kunste naar betaamt, door bezield en beze ten. Geen dag gaat voorbij of hij is be zig kunst te maken, zo niet met zijn handen dan toch zeker in gedachten. Toen na de oorlog vader Van Kampen, grootvaders-taxi-bedrijf in de Van Swietenstraat overnam kon hij niet vermoeden, dat zijn zoon nog eens van beroep kunstenaar zou worden. Davids kleuterleidsters vonden zijn klei-pro- ducten wel allemaal mooi en van de juf mocht hij onder de aanmoediging „Te ken jij het maar, hij kan het niet" kie vitten voor andere leerlingen tekenen. En de onderwijzers op de Hof school vonden zijn St. Nikolaas-tekening wel allemaal veel mooier dan die van zijn vier-jaar oudere broer, maar dit alle maal plus Davids voorkeur voor de zandbak als bouw en boetseerterrein was toch geen bewijs voor zijn in de kiem aanwezig kunstenaarschap. Hoort men nu evenwel de 21-jarige David vertellen: ,,'k Zie warempel nog de door mij getekende kieviten in vlucht naar beneden komen.En wat heb ik mij eens verschrikkelijk kwaad ge maakt op mijn beste kameraad toen

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 12