15 Onder het Klokje Willem krijgt met de kerstdagen zus ter Geertje en zwager Hotse over. Al leen, om bepaalde redenen moet zo'n bezoek niet al te lang duren. Maar misschien komt Hotse op oudejaars avond terecht bij Lees maar! Liuwe: „As ik soa mien ouwe botten foei, dan konden we best es winter krije." Bouke: „Och, 't is de tied, dat wat sal je der fan sêgge." Manus: ,,'t Ken om mij oek wei over gaan. Wij binne te oud wurren foor strenge winters. De opasêggers seure dan om een witte kerst, maar ik loof het wel. Want witte Kerst is kouwe kerst!" Willem: „En de Nijstad houdt fan een groene kerst." August: „Mien boomke staat er niet meer bij. Gusteravund hew 'k se id: Pik in, 't is winter!" Rein: „Hest één jat, Aguust?" Auguust: „Bist nou helemaal gek, Rein?" Dorus: „Niet dat het mij opfallen is." Bouke: „Né, mar Bouke begriept het wel. Auguust seit: Pik in, 't is winter. Dat ken betekene, dat je stiekum één metpikke. Mar dat is dus niet soa." August: Wel né, ik sü't niet durreve. Mar ik kon een mooi boomke metkrije foor drie kwartsjes. Nou, en wij had den in een jaar of drie gien boomke hat, dat ik docht, het mut mar weer es weze." Willem: 't Is oek altied wel gesellig. Oek al sit je der mar met sien beiden wat naar te koekeloeren. Wij krije trouwes uutfanhüzers." Liuwe: „O, komme se uut Utrecht overwaaien?" Willem: „Nee, dat niet. Och, dat ken oek hast niet meer. Se binne nou met hur fijven. Dan is 't wel wat behelpen. Och, en wij hewwe niet een does, en wel een ton, en bij hun is 't krekt an derssom." Manus: „Sü der oek niet wat eigen- wiezighied bij komme?" Willem: „O, nee, o, nee. Hoe komst er bij, Briltsje? Se heww het beter as wij, se leve anders as wij, mar eigen wies? Né, gien sprake fan!" August: „Je hewwe der anders wel skijtmirakels onder. As se hun ouwe heer met 'e pet op teugenkomme, sien se een andere kant uut." Rein: „Bij ons in 'e buurt weune oek een paar beste ouwe meensen. Eén seun sit in Canada, en één trouwde dochter woant in Harlingen, en een andere trouwde dochter hier in 'e stad. Eén keer in 'e feertien dagen komme se Sundusmorres koffiedrin ken. Hij een groate Stetson op 'e kop en madam in 't beestefel. Se sien gien meens en se sêgge gien meens dag. As se futgaan stane de ouwelui in 'e deur, en soms bij de graasje siene se nog één keer om. Etters binne 't." Willem: „Soa binne oanzen gelukkig niet. Mar in ieder gefal, né, de kien- ders komme niet tuus. Mar mien ouste suster met 'e man. Ons Geertsje." Bouke: „Hadde Geertsje gien ferke- ring met mien maat uut 'e mobele- saasjetied? Hoe hiette die knaap oek al weer? Ja, ik bin der. Hotse. Hotse Kiep." Willem: „Klopt as een swerende fin ger. Mien swager hiet Hotse. Hij hét altied bij de boer werkt. Se woane een endsje buten Dronriep. Een bitsje Drees en een bitsje dat." Bouke: „Hotse Kiep. Bouke su em best nog es sien wille. En nog es met em prate." Rein: „Waarom noeme se die fent Hotse Kiep?" Willem: „Der binne nog genoeg, die dat sêgge. Se hewwe mie wel es fer- teld, waar die naam wegkomt, mar ik su 't op 't stuit soa niet wete." Bouke: Nou hij waar een echte kie- peman. Tuus denk ik, mar in dienst oek. Doe't wij an 'e Grens waren in Brabant, sloeg ie altied bij de kiepe- boeren om. En dan struunde ie foor de hokken langes en brulde fan: kiep, kiep, kiep. Dat op 't laast was 't sofeer, dat as de sursjant Hotse afriep, dan brul de het hele stel: kiep, kiep, kiep. Der is wel es een rekentsje fan één of an dere bakker komen foor taartsjes of soa, en doe ston der op 'e envelop: Dienstplichtige H. Kiep. Alhier." Manus: „Ja, je hêwwe in 'e regel gauwer een bijnaam, dan dat je em kwiet binne. Jaren leden hew ik mien bril kregen. We hadden nog een Manus op 't werk. Mooi, sei een gochemerd, nou kenne we se mooi uut mekaar houwe. Hij is Manus Pets je, en dou bist Manus Briltsje. Eén keer Briltsje, altied Briltsje." Liuwe: „Mar 't wurdt wel gesellig denk ik met jim fieren. Blieve se oud en nij over?" Willem: „O, heden nee, gelukkig niet. Se komme de saturrus foor de kerst, en dan gane se dinsdag of woensdag weer fut. Dan binne Hotse en ik oek skoan uutpraat. Geertsje en 'e frouw hewwe wel een week woorden en praat, mar Hotse en ik niet." Rein: „Anders mut Bouke nog een avund fulle. Willem: „Laat em mar komme. Dan kenne se wat ouwe koeien uut 'e sloat hale. Dat is dan temeensen wat an ders dan Hotse sien gewoane praat." Dorus: „Waar hét ie 't altied over?" Willem: ,Jslou, altied en altied is twee. Hij kan soa een uur sitte te piep- roken en gien bek opendoen. En as ie wel praat Liuwe: „Over die kiepen seker." Willem: „Hast nooit meer. Doe't ie met Geertsje trouwde, hét ie kieze mutten. Een huus met een frouw of een kiepehok. Hij hét 'e frouw koazen en de kiepen futdeen. Doe mut ie skriemd hewwe as een kien." Bouke: „Bouke wil best een avund komme. Met oud en nij gaan ik naar Rotterdam. Mar met 'e kerstdagen is Bouke wel disponibel." August: „Hoor es an, disponibel. Bou ke waagt em oek al an de dikke woor den. Mar allafijn, waar praat swager Hotse dan wel over?" Willem: „In 'e regel over twee dingen. Over 't weer en over de boeren." Rein: Over 't weer. Staan 't es uut. Nou, dat wurdt dan fan 't jaar een wa terig spultsje." Liuwe: „En de boeren, daar sit oek wel praat in. Die krimmenére maar weer raak op 't heden." Dorus: Daar begriep ik nou niks fan. Se riede in groate auto's naar de sa- len te prottestéren. Hewwe die boeren het nou wel echt soa beroerd?" Willem: „Dat weet je bij boeren nooit. Ik docht dat se 't op 't heden aardig goed hadden. Rein: „Mar as je nou een half uur over 't weer prate, en een uur over de boeren, dan bin je oek hast wel uut praat, niet Sterke?" Willem: „Dat is 't em nou just. Dat houwe jou één dag fol, of twee dagen, en met wat andere ferdivedaasje mus- kien drie, mar langer oek niet." August: ,,'t Is oek een hele toer om over alles en nog prate te kennen. As ik een avund bij Willem komme sü, waren we oek gauw uutpraat, docht ik." Manus: „Ja, Willem hét overal fer- stand fan, en ken overal over prate, mar sukken hew je niet feul". Willem: „Maak het nou niet te gek. Buten het weer en de boeren om bin ne der dochs nog wel andere dingen om over te praten. Nim nou de pol- lentiek." Rein: „Ik hoor Hotse al over de pol- lentiek praten." Willem: „Daar weet ie niks fan. 't Ken em oek niks skele seit ie! De kleine man is altied de pineut!" August: „En hij hét nog geliek oek." Liuwe: „Och, dat weet ik niet. Ik hew oek wel es medelieden met 'e groate mannen. Niet wat de pottemené anbe- langt, mar alle purroblemen." Bouke: Bouke docht, dat wij het dan aardig beter hewwe. Sü son Roalfink niet graag es hier onder het klokje staan, om over fan alles en nog wat met óns te klasjenéren? En Sielstra. En fan der Rous." August: „En dan met een goedkoop boomke naar huus? En het noflik wat f er sier e en optuge? Rein: ..Nou hewwe se daar gien tied foor. En as se oudjaarsavund tot rust komme, krije se een smeer fan Wim Kan." Liuwe: „Ja, as de Quay dan kieze mocht, Kan of Kiep, dan hoor ik em al roepen: Kiep, Kiep, Kiep. Nog een oaliekoek Hotse?"

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 15