Kwart der branden door de jeugd gesticht Sectie Jeugd organiseert Orkestenshow in de Beurs Onze kleurplaatwedstrijd Omstreeks Kerstmis heeft een vrij ernstige bin nenbrand gewoed in een bovenwoning in de binnenstad van Leeuwarden. Het vuur ontstond in een soort nis in de gang, waar kleren waren opgehangen. De verzekering heeft nadien een schadebedrag van ruim 2400 gulden uitbetaald en men kan dus nagaan, dat heel wat kleren door het vuur waren aangetast of vernield. De oorzaak lag in het spelen met de kleine fakkels, die zo'n mooie sterrenregen veroorzaken. Men noemt dit doorgaans „koud vuur" ten on rechte, gelijk dit brandgeval heeft aangetoond. Nu is het niet onze bedoeling u spook-bang te maken voor deze sterretjes-fakkels, maar wel om u tot enige voorzichtigheid te manen met dergelijke dingen. En in het algemeen met alles wat met vuur in kinderhanden te maken heeft. Het hierboven gesignaleerde geval staat bij de Brandweer te boek als nummer 101. Het was een der laatste van I960; het totale aantal zou daarna nog stijgen tot 105. Eigenlijk is dat niet veel voor een stad als Leeuwarden en we mo gen dus wel zeggen, dat de Leeuwarders in het algemeen voorzichtig met vuur zijn. Het spelen met de Kerst-sterretjes was stellig geen kwes tie van roekeloosheid, maar eerder van het onderschatten van mogelijke gevaren. Iets an ders ligt het misschien met brandgevallen 102 en 103, die zich ook in de Kersttijd hebben afge speeld. Daarbij ontstonden binnenbrandjes, door dat kinderen met brandende kaarsjes speelden. Binnenbrandjes. maar de schade was in één dezer gevallen ruim 1500. Spelen met vuur door kinderen heeft in het af gelopen jaar onze brandweer vijfentwintig maal in het geweer geroepen. Bij ruim honderd ge vallen in totaal was dit ongeveer een kwart en dat mag toch wel een hoog aantal worden ge noemd. De meeste daarvan waren buitenbran- den, als gevolg van het „fikkie stoken" door de jeugd, waarbij de brandweer te hulp werd ge roepen om de gevolgen te beteugelen. Daarbij was op 9 februari voor het laatst in de geschie denis de beruchte Spoorsloot betrokken. Het was meteen een gaaf voorbeeld van de kleine oorzaken en grote gevolgen; het bleef niet bij de sloot, want er sprongen ruim dertig ruiten en er werd verfwerk beschadigd, met een totale schade van 200. Een „kleine binnenbrand" op 12 april in een bedrijfs-opslagplaats richtte voor 11.000 schade aan en ontstond doordat een zesjarig jongetje zich met lucifers had vermaakt. Een houten schuurtje, met inventaris, ging op 4 juli in vlammen op (schade 850, ruim), nadat het zesjarig zoontje zich met het afstrijken van lucifers onledig had gehouden. Spelen met luci fers in een andere houten opstal bracht op 30 september een schade van ruim 1800 gul den teweeg en zo zouden we nog wel een paar gevallen kunnen noemen. Leeuwarden heeft in 1960 geen zware branden gehad; het hoogtepunt van de brandweer-acti viteit lag buiten de eigen gemeente en wel bij de bestrijding van de brand bij Halbertsma te Grouw op 11 juni. De belangrijkste branden in Leeuwarden waren die bij Turkstra op 10 april en in het clubgebouw van de speeltuinvereni ging Rengerspark op 19 maart. Net buiten de gemeente (maar in gedachten toch wel bij Leeuwarden) lag Wielzicht, dat op 26 juli door brand werd verwoest. We mogen ons gelukkig prijzen, dat er in 1960 geen ergere dingen zijn gebeurd. Er zijn geen mensenlevens verloren gegaan, maar door elke brand, hoe klein ook, worden mensenlevens en goederen bedreigd. De brandweer is hier door gaans „snel ter plaatse", zoals dat heet, maar dat is nog geen waarborg van veiligheid. Altijd blijven onzekere factoren over, die uit het be ginnende brandje een ramp kunnen doen ont staan. Daarom is de uiterste voorzichtigheid geboden een voorzichtigheid die zich spe ciaal moet richten op de jeugd, die zo graag het gevaarlijke spel met vuur speelt. Dit is een overzicht van Con certzaal Schaal tijdens de massale schaakwedstrijden, die daar op 27 en 30 decem ber zijn gehouden. Aan de lange talels zaten de scha kers uit Leeuwarden en om geving: dinsdag 160 en woensdag 163. Ze bonden de strijd aan tegen 5 simultaan- spelers, van wie de groot meesters F. Olalsson (IJsland) en B. Larsen (Denemarken) de topiiguren waren. Voorts speelde onze Leeuwarder in ternationale meester H. Kra mer mee en de anderen wa ren drs. N. Cortlever en B. J. Withuis (dinsdag) en C. B. v. d. Berg en B. J. Withuis (vrijdag). Olalsson speelde in totaal 77 partijen, waar van hij 72 won en 5 remise behaalde. Larsen speelde eveneens 77 partijen, met als resultaat: 68 gewonnen, 2 verloren, 7 remise. Kramer: 62 partijen, 50 gew., 2 verl., 10 rem. Cortlever: 34 partij en, 28 gew., 2 verl., 4 rem. Van der Berg: 34 partijen, 30 gew., 1 verl., 3 rem. Wit huis: 49 partijen, 36 gew., 3 verl., 10 remise. Deze mas sale schaakwedstrijden ston den onder auspiciën van de K.N.S.B. en werden aange boden door Vroom en Drees- mann, welk bedrijl in ver schillende plaatsen dergelij ke evenementen heelt geor ganiseerd. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 10e jaargang no. 1 - januari 1961 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 1,80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Op zaterdag 4 februari wordt in de bovenzaal van de Beurs een orkesten show gehouden door de Sectie Jeugd van de Stichting Leeuwarder Gemeen schap. Deelnemers zijn amateur-amu sementsbands, jazzbands, rocking- bands enz. uit Leeuwarden en omge ving. Verder is er muziek van het orkest van Martin Vijver, speciaal voor het dansen, waarmee een deel van de avond zal worden gevuld. Het batig saldo is bestemd voor de t.v.- actie van Levensvreugd. De verwachtingen zijn hoog gespan nen, zowel over aantal en kwaliteit van de bands als over de publieke be langstelling. Het wordt zeker een unieke avond, tegen de uniek lage toegangsprijs van één gulden. Het was een gróót feest in de speel goedkast Dat konden we wel zien aan de kleurplaten, die bij ons zijn binnengekomen. Alle figuren uit het kinderverhaal van vorig jaar hadden mooie gekleurde jasjes aangekregen en dat stond erg leuk. Het ene kind had het een beetje mooier gedaan dan het andere, maar allemaal hadden ze hun best gedaan en dat is het belang rijkste. Weten jullie wie de prijsjes hebben gewonnen? Hier zijn ze: Dirk Keuning, Van der Helststraat 19 (11 jaar). Jelle Weiland (8 jaar). Hij heeft zijn adres niet opgegeven, maar zit op de Plataanschool I. Femmie Veldkamp, Jan van Scorel- straat 27 (6 jaar). Yvonneke Zijlstra, Willem Pijperstr. 3B (3 jaar). Voor al deze kinderen komt er een boek, maar Jelle Weiland moet eerst zijn adres even opgeven bij de Erven Koumans Smeding, Voorstreek 101-103. Wij moeten onze lezers onze veront schuldigingen aanbieden voor de te late verschijning van dit nummer van de Leeuwarder Gemeenschap. Ener zijds is daaraan de reorganisatie van vorm en inhoud debet, aan de andere kant ontstond er vertraging in de leve ring van het (betere) papier, dat voor dit nummer is gebruikt.

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 3