<E£>e Fa. H. JOLMËRS k ZOOI <~Prinó rsclerifz im 130 jaar geleden gebouwd en ioch nog maar een eeuw oud VERHUIZINGEN TRANSPORTEN De kazernebrand LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100 - 24595 b.g.g. 25765 Zoveel mensen er in het hele Beneluxgebied woon den, zoveel stenen rond viereneenhali miljoen zijn er indertijd gebruikt voor het stichten van het toen nog grootste gebouw van Leeuwarden: de Prins Frederikkazerne op de Amelandsdwinger. Dat moet dus al even geleden zijn, want de bevolking van Nederland, België en Luxemburg heeft er ruim honderd jaar over gedaan om zich in aantal te ver drievoudigen tot ruim dertien miljoen, een bevol kingscijfer, dat nu ook alweer met miljoenen over schreden is. Zo bracht in 1860 een schilder de geweldige brand in de Prins Frederikkazerne in beeld. Het schilderij hangt in het stadhuis in Leeuwarden Welnu, het was in het begin van het tweede kwart van de vorige eeuw, toen dan eindelijk de plannen tot het bouwen van één grote kazerne voor Leeuwar den werden gerealiseerd. Tot die tijd was de militaire bezet ting van de stad in tal van gebou wen gehuisvest geweest o.a. in het huidige Stadsverzorgingshuis aan de Haniasteeg en in de Kanse larij aan de Turfmarkt maar die verschillende gebouwen konden met z'n allen nog geen achthon derd mannen bergen, terwijl toen juist een grotere militaire bezet ting voor onze stad wenselijk werd geacht. Al in 1818 was het koning Willem I zelf geweest, die de raad van Leeu warden had verzocht het bouwen van een grote kazerne te overwe gen. De hoge kosten, die met het stichten van een dergelijk bouw werk gemoeid zouden zijn, bleef onze stadsbestuurders voorlopig echter als een schrikbeeld voor ogen staan en pas vijf jaar later werden de plannen voor een nieu we kazerne opnieuw urgent. Toen toch werd de ontruiming be volen van de Kanselarij, waardoor er voor de soldaten een nijpend plaatsgebrek ontstond, dat men aanvankelijk trachtte op te heffen door het vergroten van het Lands Artilleriehuis of Arsenaal, een van de bestaande gebouwen voor de militaire bezetting, een lang en smal houten geval, in het laatst van de achttiende eeuw bij de Amelandsdwinger gebouwd. Tezelfder tijd werd stadsarchitect Gerrit van der Wielen, de schep per van het monumentale gebouw aan de Nieuwestad, waarin nu onze gemeentepolitie zit, naar het westen gestuurd om een studie te maken van de kazernes daar. Hij kwam met een hoofd vol idee- en terug en overhandigde de ge meenteraad later een plan voor een gebouw van vijfenzeventig ellen lang en zesentwintig ellen breed, met drie verdiepingen en vieren twintig grote zalen. In 1827 kon het publiek worden aanbesteed en werd het door vier Leeuwarder metselaars en timmer lui aangenomen voor de toen ka pitale som van 181.000. Twee jaar later werd het bouwwerk voltooid en sloeg men nog een aantal hui zen tegen de grond om de kazerne het ruime voorplein te verschaf fen, dat ze nu nog heeft. Twee dagen na de verjaardag van Sinterklaas in 1829 werd de nieuwe kazerne met een groots défilé van de schutterij met vliegende vaan dels en slaande trom plechtig in gewijd en genoemd naar Willem Frederik Karei, prins Frederik, de zoon van koning Willem I, die in Nederlandse en Pruisische dienst tegen Napoleon vocht. Architect Van der Wielen kreeg bij deze gelegenheid een geschenk ter waarde van vijfhonderd gulden en ook de stadstimmerbaas J. P. van der Wal ontving een blijvend aandenken aan het grote werk. Hoewel de kazerne voor een be volking van duizend man was ge bouwd, bleek ze bij de ingebruik neming wel veertienhonderd solda ten te kunnen huisvesten en na de Belgische opstand van 1830 lagen er zelfs meer dan tweeduizend in. Dertig jaar lang bleef het impo sante bouwwerk dit deel van de stad beheersen; toen werd het getroffen door een ver schrikkelijke ramp. In de nacht van 14 op 15 juni 1860 brak er brand uit in het stromagazijn aan de noordkant van het ge bouw. Tot ontzetting van de honderden militairen, die met hun vrouwen en kinderen de kazerne bewoon den, kwam het hele gebouw in de tijd van een ogenblik in lichter laaie te staan. De brandweer, met alle beschikbare spuiten toege sneld, stond machteloos tegenover deze geweldige vuurzee, waarvan de gloed tot ver buiten de stad zichtbaar was. Terwijl onder donderend geraas de zware balken van het gebouw naar beneden stortten en er voortdu rend in brand geraakte patronen ontploften, onvluchtten de soldaten en hun gezinnen de onheilsplek. Allen kwamen zonder letsel buiten, maar de brandmeester J. van der Horst, „een van de meest geachte en nuttigste burgers van de stad", vond bij het blussingswerk een smartelijke dood. Hij verloor op de daklijst zijn evenwicht, viel en was vrijwel onmiddellijk dood. Twee van zijn collega's, L. de Bruin en K. Struiving, die zich plotseling de weg naar beneden door de zie dende vlammen en de verstikkende rook zagen versperd, waagden de sprong naar beneden, waar het angstig toekijkende publiek snel een aantal strozakken op elkaar gestapeld had. Beiden overleefden de val, „maar De Bruin verkeerde al dadelijk in de meest bedenke lijke toestand en men vreesde, dat hij voor altijd verlamd zou zijn." Een derde pijpgast, J. Meijer, die hoog boven de grond en de drei gende vlammenzee eveneens in moeilijkheden was geraakt, zag kans zich langs een touw naar be neden te laten zakken; hij kwam er helemaal zonder verwondingen af. Intussen brandde de kazerne tot de grond toe af alleen enkele mu ren bleven voor een deel rechtop staan. De schade voor de stad was groot, want de gemeentelijke gebouwen waren nog niet tegen brand ver zekerd in die tijd. Dat besloot men pas na deze ramp te doen. In het jaar na de brand verkocht de gemeente de grond met de puin hopen van de oude kazerne voor dertig mille aan het rijk, dat er daarna voor het in onze ogen lut tele bedrag van 166.000 een nieu we kazerne liet bouwen, de trotse Prins Frederikkazerne, die er nu, honderd jaar later, nog precies zo staat. Bergplaats voor meubelen - Verpakken en verzenden naar alle werelddelen F.RJOtMÉSSli. VSRHUaWCW LEETCM5S* Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 9