Orkestenfestival van Sectie Jeugd was een daverend succes Songfestival in de Beurs NA HET ORKESTENFESTIVAL: Het orkestenfestival van de Sectie Jeugd van de Stichting Leeuwarder Gemeen schap in de Beurs op 4 februari is een bijzonder groot succes geworden. Op grond van het geproduceerde geluidsvolume kan men zelfs wel van een overdonderend succes spreken. En bij deze trommelvlies-bedreigende gewelddadigheid sloten de reacties van het publiek vaak zeer goed aan. Waarmee van dit publiek overigens niets kwaads gezegd wil zijn. Het vertoonde en goed en spontaan enthousiasme, dat de deelnemende orkestjes tot bijzondere prestaties aanspoorde. Deze prestaties berustten eensdeels op het vermogen muziek en zang voort te brengen, ander deels op de vaardigheid zich door merkwaardige beweeglijkheden en wonderlijke lichaamsverdraaiingen in de aandacht van het publiek op te dringen. Eén jonge man, de aanvoerder van een wakker groepje rockers, vatte deze laatste taak zo serieus op, dat hij aan zingen niet of nauwelijks toekwam. Een andere artist presteerde het de guitaar als een geweer over de schouder te leggen en ondanks deze zelfgeschapen complicatie door te spelen rustig doorspelen was het naar de aard der muziek niet, maar het ging wel zonder onderbreking. Het publiek vond dit allemaal prachtig en juichte zeer luide bij deze prestaties. Nu zegt dit niets omtrent de voortgebrachte muziek. Wij hebben eens een komisch variéténummer gezien van een heer, die het hoogtepunt van zijn optreden vond in het verliezen van zijn broek. Dat eiste van deze artist geen grote vaardigheid of kunstzin, maar men lacht nu eenmaal graag om iets geks. De kwellende vraag bij zo'n optreden van een stel jongens is, of het publiek de prestatie bejubelt of het gebrek aan zelfkritiek. Is het dit laatste, dan zullen de artisten daar, juist door dit gebrek aan zelfcritiek, slechts bitter weinig van merken. Toch zullen dergelijke jongelui het nog ver kunnen brengen, mits ze een goed vak leren. Nu bleek toch ook wel, dat het gulle publiek (meer dan 1200 teenagers, twens enzovoort) wel genuanceerd weet te klappen en te juichen. De goede verstaander heeft maar een halve toejuiching nodig om de toon daarvan te verstaan. Dat was duidelijk te merken bij het optreden van de beide dixieland-ploegjes, wier muziek een wat steviger ondergrond had dan het zeer tijdelijke modeverschijnsel der rocking-bands. Niet iedereen is verrukt van deze ouderwetse jazz-vorm, maar men kan haar een heerlijke, bruisende spontaniteit niet ontzeggen en ze biedt bovendien aan de muzikanten de mogelijkheid zich eens lekker uit te leven in de improvisatie. En wat wel het allerplezierigste was bij deze twee bandjes: deze jongelui waren in hun manier van spelen en in hun hele optreden beschaafd. Niet, dat de anderen in het geheel een gebrek aan deze deugd toonden, maar er is toch wel een zeker verband tussen geestelijk niveau en de soort muziek, die men zich tot eigen liefhebberij eigen maakt. Het wordt de jonge mensen op dit punt overigens wel moeilijk gemaakt om critisch te blijven en stand te houden onder het bombardement van de muzikale vermaaksindustrie, waarbij de geldwolven in de schaapsvacht der liedjesprodu centen zich van het publiek proberen meester te maken, met de lokkende glans van de gouden plaat in het verschiet. Radio en grammofoon richten hun projec tielen doorlopend op deze massa en het eigen normbesef, dat men beleefdheids halve aanwezig mag veronderstellen, tekent zich daarbij niet altijd in alle duide lijkheid af. Herinneren wij ons goed, dan heeft, een aantal jaren geleden, een onzer omroepverenigingen de heer Johnny Jordaan uit de ether verbannen, om dat zijn zoetelijk jordaangekweel in strijd met de normen van cultuur en eigen standing werd geacht. Het was ons best, al hebben we nooit begrepen waarom dat nu zo hard nodig was. Kort geleden nochtans prijkte op de voorpagina van het blad van dezelfde omroepvereniging in kleuren het portret van de jeugdige artist Peter Koelewijn („Kom van het dak af") en toen wisten wij het niet meer. Op grond van dit alles: dubbele hulde aan de prijswinnaars, bekeken en beoor deeld door de jury, die bestond uit de heren J. Mulder, H. Ondersteyn, H. A. Poort, Joh. v. d. Veer en M. Vijver. Zij kenden de eerste prijs toe aan „The New Gold Stars", voortgekomen uit een schoolorkestje van de Chr. Ulo in de Mar- garetha de Heerstraat. Zij kregen de wisselbeker. De tweede prijs was voor het „J.B.-Dixtet" en de derde voor „The Phantooms"Hulde ook aan het bestuur van de Sectie Jeugd, dat voor een goede organisatie had gezorgd en voor de fleurige zaalversiering met slingers en lampions de gulle medewerking van V. en D. had gekregen. llll!llllllllllllllllllllllllllllllllII!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!iHIII!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll!tlllllllllllll De „New Gold Stars", die de eerste prijs hebben behaald in het orkesten festival van de Sectie Jeugd, zullen de dansmuziek verzorgen bij het Songfesti val van dezelfde organisatie op zaterdag 4 maart in de Beurs. Het dansen zal dan het optreden van de zingende amateur-artisten afwisselen. In de „New Gold Stars" spelen Geert van der Schoot (piano), Rob Bosloper (klarinet), Anton Jacké (trompet), Joop van den Akker (trombone), Koos Albers (bas), Andries Bosma (banjo) en Jilt Drenth (drum). Alhoewel het daarvoor al wat laat is, willen we toch nog mededelen dat zangeressen en zangers zich nog voor het festival kunnen opgeven bij het bureau van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap, Raadhuisplein, schriftelijk, met ver melding van de te zingen nummers. Ook moet worden opgegeven of voor eigen begeleiding wordt gezorgd. Is dit niet hiet geval, dan zal pianist Henk Sinnema hiervoor zorgen, mits men de muziek der nummers toezendt. De toegangsprijs is ook deze keer 1, 10e jaargang no. 2 - februari 1961 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" The New Gold Stars" in actie in de Beurs Een deel van het publiek bij het Orkestenfestival

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 3