OK IS van 1*1.» Fa. H. JOLMERS ZOOI VERHUIZINGEN TRANSPORTEN TWAALF LEEUWARDER BEDRIJVEN LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. O 5100 - 24595 b.g.g. 25765 9 JOLmERS I" iet coöperatief denken en werken is niet een bedenksel van onze tijd. Dat kunnen we o.a. zien aan de OBAS Onderlinge Brand-Assurantie-Societeit. Iedereen kent het gebouw waar deze verzekering zetelt: aan de Schrans, wanneer men (soms na lang wachten) de spoorlijn naar Groningen heeft „genomen". De OBAS is niet in Leeuwarden opgericht. Dat gebeurde in Wirdum in 1815, dus maar twee jaar nadat de laatste Franse bezetter was verdwenen. Het werkgebied om vatte de grietenijen Leeuwarderadeel, Idaarderadeel, Rauwerderhem en Baardera- deel. Het initiatief kwam van P. J. van Beyma te Weidum en Doeke W. Hellema te Wirdum. Zij bespraken deze zaak in december 1815 met Ph. A. Vegelin van Claerbergen te Dron- rijp. De griffier van het Vredegerecht te Leeuwarden, J. H. J. van Wageningen, werd de vierde man en deze heren vormden het voorlopig bestuur en ontwierpen het regle ment. Er was een boekhouder nodig en dit werd Wijger D. Hellema te Wirdum tot taxa teur werden Jacob Tjaarda en Roelof Boor- sma te Weidum aangesteld en de bode woon de in Wirdum en heette Tjitze Pieters Vo gel. Hij ontving voor elk uit te reiken aan slagbiljet en voor elke bezorgde brief „2 stui vers". In februari 1816 werd een vergadering van deelnemers gehouden in de „Herberg het Wa gentje" bij de Lange Pijp te Leeuwarden. Dat café, dat later „Het Gouden Wagentje" heette werd eerst in 1918 afgebroken. Het stond waar Gerzon's Modemagazijn tot de oorlog is geweest en waar we nu de Hema zien. De verzekeringssommen uit die jaren wa ren o.a. voor een paard, ouder dan een jaar, 105,een koe 65,een schaap 11,en een varken 24,hooi (per koe's eten) 23,enz. enz. Hooi en granen wer den in de maanden augustus en september niet verzekerd: De reden is niet genoemd, maar de mogelijkheid van broei zal hier wel de oorzaak van zijn geweest. Schade werd voor vergoed, stadshuizen konden niet maar alleenstaande boerenhuizen „onder de stadsjurisdictie behorende" wel verzekerd worden. De zetel was natuurlijk Wirdum, waar de bestuursvergaderingen in de Her berg werden gehouden. Met de deelnemers kwam men samen in het „Logement 's Lands Welvaren" in Leeuwarden, dat op de hoek van de Wirdumerdijk en het Ruiterskwartier stond. Bergplaats voor meubelen - Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Ruim een halve eeuw ervaring Het eerste kantoor" van de OBAS in Wirdum In 1920 kon men een eigen gebouw betrek ken aan de Schrans. Zes jaar later moest al tot vergroting van het kantoor worden overgegaan en nu kon ook het archief ge plaatst worden, dat o.a. op de zolder van de bewaarschool te Wirdum had gestaan! Na de oorlog werd het interieur verbouwd en geheel gemoderniseerd. Tot 1904 deed de secretaris-boekhouder al leen het werk af, in dat jaar werd een klerk aan hem toegevoegd. Nu zitten op kantoor 8 mensen en wordt de buitendienst verzorgd door 7 personen, benevens de corresponden ten en de 12 man, die in de zomermaanden de eventuele hooibroei controleren. Deed de eerste bode zijn werk vermoedelijk rustig op klompen, nu hebben diegenen die her en der waarts moeten gaan een auto tot hun be schikking. Natuurlijk veranderde de wijze van verze keren de jaren door. Het is niet meer al leen tegen brand dat men dit kan doen, maar allerlei „tegenslagen" worden bij de OBAS gedekt. Het te verzekeren object bleef ook niet stil staan bij boerenhuizen, vee en voortbrengselen van het land. Nu zijn hui zen in de stad, kerken, zomerhuizen, sche pen, scholen, enz. enz. ook opgenomen in de lijst. In 1816 was het verzekerd kapitaal 2.631.373 en een kwartje! In 1960 bedroeg dat 643.000.000 en rekent men niet meer met kwartjes. In 1940 waren er 13400 polissen, twintig jaar later waren het er 18200. Het onderlinge karakter bleef bewaard, en se dert 1922 bestaat de OTOS (Overeenkomst tot Onderlinge Steun) waarin door negen Frie se verzekeringsbedrijven samengewerkt wordt om de risico's onderling te verdelen door herverzekering. Aan de gemeente Leeu warden wordt elk jaar 500 gegeven ten bate van de steeds waakzame gemeente brandweer. Ook de grenzen der vier grietenijen zijn overschreden en het kleine begin-in-Wirdum is uitgegroeid tot een bloeiend bedrijf, dat nog steeds wil groeien ten bate van de samenwerkende verzekerden. M. J. VAN HEEMSTRA De boekhouder Hellema in Wirdum was win kelier en deed daarbij de administratie. Dat heeft zo geduurd tot 1882, onder zijn opvol ger A. W. Hellema. Over een safe werd nog niet gedacht, het geld werd niet in een kous maar in de staande Friese klok bewaard! (wat een gezegende tijd was dat nog.) In 1888 kwam een brandkast op 't tapijt en vier jaar later kregen zelfs de beide boden zo'n meubel. In 1889 is de zetel van de OBAS overgebracht naar Huizum, maar deze be vond zich nog altijd in een particulier huis. Hier zetelt de OBAS nu

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 11