HET ZORGENKIND Actie voor het gehandicapte kind 10e jaargang no. 3 - maart 1961 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga DEDD1E Dit is het verhaal van een jongetje, dat hier ergens in onze eigen stad woont. Er zijn niet zo heel veel mensen die hem kennen, en het verhaal over hem is hier en daar misschien een heel klein beetje anders dan de werkelijkheid, maar dan ligt het eraan, dat ik het niet helemaal goed heb opgetekend, toen zijn moeder het mij heeft verteld. Het is het verhaal van een klein Leeuwarder jongetje. Deddie woont op een flat, vierhoog en dat vindt hij prachtig! Elke dag dat hij naar school gaat of met moeder gewoon mee naar beneden mag als ze eens samen gaan wandelen, kan hij immers langs al die trapleuningen naar beneden glijden! Is dat niet heerlijk! En hij doet het zo goed! Als een volleerd artist! 't Gaat met een vaar tje en zonder mankeren! Dat hoopt moeder ook, die op elk terrasje opnieuw klaar staat hem op te vangen. Dat hoopt ze. En wij hopen het ook, want het is er zo hoog! En nu zegt u misschien: misschien: Dat kan toch zo maar niet. Nee, In Leeuwarden bestaat een Ver eniging van ouders van geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinde ren. Het is een overkoepeling van drie organisaties: Helpt Elkan der" (algemeen)„Voor het zor genkind" (rooms-katholiek) en „Ph- ladelphia" (protestant-christelijk) De namen en adressen van de ver tegenwoordigers van deze organisa ties zijn: Mevrouw R. Wadman-v. d. Schaaf, Fred. Ruyschstraat 39, tel. 28504 (Helpt Elkander), F. J. Adema, Mozartstraat 55, tel. 23677 (Voor het zorgenkind)J. Zijlstra, Stienserstraat 7, tel. 28252 (Philia- delphia) Deze drie samenwerkende orga nisaties voeren in de maanden maart en april een grote actie voor het gehandicapte kind. Zij zullen daarbij begrip vragen voor de vele problemen van ouders van gehan dicapte kinderen: Hoe komen we voor onze kinderen aan tehuizen, dagverblijven, een adviesbureau, voldoende werkgelegenheid en een echte vacantie? En de bange, vraag op de achtergrond: wat wordt er van onze kinderen, wanneer wij er niet meer zijn om voor hen te zor gen? In dit nummer van „De Leeu warder Gemeenschap" publiceren we het verhaal van Deddie, het zor genkind. Deddie is één van velen en bij die velen zijn niet twee gelijk. Daarom is Deddie slechts een voorbeeld. En als zodanig kan dit verhaal zijn nut bewijzen, opdat u weet waar het om gaat, wanneer de vereniging van ouders van gees telijk en lichamelijk gehandicapte kinderen bij u aan de deur klopt. maar moeder wil hem toch wel heel graag beneden hebben en met de bus naar school, want dan heeft ze de handen eens even vrij, dan heeft ze eens even weer rust! Want Deddie is een zorgenkindje. „Toen hij geboren is, kwam dokter alle da gen naar hem kijken. Het was maar een heel klein kindje en het wou niet groeien. Of was het ook nog ergens anders om? Eerst had ik daar niet zozeer erg in, maar later, toen dokter nog maar steeds bleef ko men en dan weer keek, en zijn handje eens beetpakte Toen heb ik gevraagd: „Is er wat anders met Deddie, dokter?" „Ja, me vrouw, maar ik weet het toch niet helemaal zeker, alleen, ik denk wel eens dat u meer zorgen met hem zult hebben dan met zijn broertjes en zusjes." Dat is uitgekomen. „Kijkt u maar naar zijn vingertje, ziet u wel? het is anders. Uw jon getje kan een mongooltje zijn." Ik wist helemaal niet wat het was, een mon gooltje. Ik ben verpleegster geweest niet hier in Nederland maar ik had toen toch nooit van een mongooltje gehoord. Wat heb ik toen veel naar mijn jongetje gekeken en Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden wat heb ik veel over hem gedacht. Ik heb ook veel nachten gehad dat ik uren lag te denken. Weet u wat ik zo moeilijk vond? Als dit kindje anders was, hoe moest ik dit dan opvoeden, wie kon mij hiervoor raad geven Toen we verhuisden naar Leeuwarden zei de dokter nog: „U moet er maar wel mee naar de dokter gaan in uw nieuwe woonplaats." En dat heb ik gedaan en als ik het nog er gens heel moeilijk mee heb, ga ik weer naar hem toe. Een paar jaar geleden, meneer, stond er in de krant, dat er nu een geneesmiddel was voor mongooltjes. Wat was ik toen blij. Ik kon er helemaal niet van slapen, ik was zo gelukkig. Ons kindje zou kunnen worden als andere kin deren. Als dat eens waar was! Ik heb een brief naar het blad gestuurd om BELANGSTELLING VOOR DE VISJES Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap"

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 3