y Tw/ee schokkende voorvallen uit een vredige verleden tijd UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM De Hogerhuizen andaag halen we de herinnering op aan twee ge- gebeurtenissen, die zich langer dan vijftig jaar geleden in de omgeving van de Leeuwarder straf gevangenis hebben afgespeeld en die toen heel wat tongen in beweging hebben gebracht: het omslaan in de stadsgracht voor de Nieuweweg van de Drachtster stoomboot „De Voorwaarts" en de vrij lating uit de gevangenis van Wijberen Hogerhuis, een van de drie onschuldig veroordeelde broers uit de bekende Hogerhuiszaak. over dit veelbesproken drama in het vre dige en stille Leeuwarden uit het begin van deze eeuw. Nu de tragedie van de Hogerhuizen, drie broers, die er in 1895 van werden verdacht op de Sinterklaasnacht te hebben ingebro ken in de wat afgelegen woning van de land bouwer Haitsma in Britsum onder Beetgum. Op de laatste dag van dat jaar werden ze gearresteerd en nadat rechtbank en gerechts hof de mannen schuldig hadden bevonden, gingen ze voor lange tijd de cel in: Keimpe kreeg zes jaar, Marten elf jaar en Wijbe ren niet minder dan twaalf jaar gevangenis straf. De rechters steunden hun bewijsvoering voornamelijk op de getuigenverklaringen van boer Haitsma, van diens huishoudster Iemkje Jansma en van haar broer Sieds Jansma, die toevallig die nacht bij Haitsma sliep. Zij meenden enkele weken na de inbraak in de Hogerhuizen de indringers te herkennen, die tussen twee haakjes door het krachtige verzet van Haitsma en Jans ma op de vlucht waren gejaagd. In de omgeving van Beetgum rees evenwel een ernstige twijfel aan de schuld van de drie broers en nimmer opgehelderd werd bij voorbeeld het merkwaardige feit, dat de banggeworden boer Haitsma de dag na de overval niemand minder dan Wijberen Ho gerhuis vroeg om voor de veiligheid bij hem te komen slapen. Zo kon het gebeuren, dat Haitsma en Wijberen Hogerhuis vier nach ten samen in één bed sliepen, waarna de boer deze Wij beren als een van de daders van de inbraak aanwees! Alle pogingen de veroordeelde broers vrij te krijgen o. a. van mr. Pieter Jelles Troel stra, die er zelf (wegens opzettelijke beledi ging van de Officier van Justitie) een maand de gevangenis voor inging bleven vruchte loos, hoewel het spoedig algemeen bekend werd, wie de werkelijke daders waren ge weest. Die werd de grond tenslotte toch te warm onder de voeten en zij verdwenen naar het buitenland om nimmer in het vaderland te rug te keren. Intussen echter zaten de be klagenswaardige Hogerhuizen hun zware straffen uit en alleen omdat hij tenslotte een paar jaar gratie kreeg, kwam Wij beren in 1905 vrij. Van dat moment de vrijlating uit de strafgevangenis in Leeuwarden is de prent briefkaart bewaard gebleven, die we nu, met de curieuze kaart van het ongeluk van de Voorwaarts voor U reproduceren. FENNO L. SCHOUSTRA giersboot, die in die goeie ouwe tijd een dienst onderhield van Drachten op Leeu warden en een vaste ligplaats had aan de kade van de Nieuweweg. Op de dinsdagmiddag van die ongelukkige vierde augustus lag het schip op het punt van vertrekken, toen plotseling hartverscheuren de angstkreten weerklonken. Voorbijgangers, die ijlings toeschoten, zagen tot hun ontzet- ging de boot kapseizen, terwijl een groot deel van de passagiers zich al onder het dek in de kajuiten bevond. Onmiddellijk kwamen van alle kanten hel pers toestormen en enkele timmerlieden, die juist aan het werk waren bij Hotel Amicitia, begonnen direct met bijlen en breekijzers een gat in de scheepswand te slaan. Terwijl een steeds groeiende stroom mensen op de kade met angst in het hart het reddingswerk gadesloeg, zwoegden de timmerlui om de drenkelingen uit hun benarde positie te ver lossen. Anderen, onder wie de kranige politieman Kracht, brachten intussen de passagiers op het droge, die op het dek hadden gestaan en tot grote opluchting van de omstanders zagen even later ook de timmerlieden hun reddingswerk met succes bekroond. Nadat als eerste een kindje door het gat in de scheepswand omhoog was gehaald, volgden een vrouw, nog een vrouw, twee kinderen, twee mannen en nog drie vrouwen. Samen met de acht schipbreukelingen, die op het bovendek hadden gestaan, werden ze naar het Stadsziekenhuis gebracht, waar ze snel van de schrik bekwamen en elkaar konden troosten met de gedachte, dat het ongeluk gemakkelijk een verschrikkelijke ramp had kunnen worden. Voor schipper Steenhuis kreeg deze water rat nog een staart, want bij het politieon derzoek kwam aan het licht, dat hij en z'n helpers de vracht niet op de juiste wijze over de boot hadden verdeeld, waardoor het schip „topzwaar" werd en wel moest kan telen. In de rechtzaal viel dan ook het doek Beide gebeurtenissen, het ongeluk met de passagiersboot op 4 augustus 1903 en de invrijheidsstelling van Hogerhuis op 28 sep tember 1905, zijn door attente fotografen op de gevoelige plaat vastgelegd en behalve aan grootmoeders ansichtenalbum, danken we het aan onze oud-stadgenoot, de heer P. van der Molen, dat we die foto's in deze rubriek nog eens kunnen reproduceren. De prentbriefkaart van de gekapseisde pas sagiersboot, indertijd uitgegeven door Dijk stra's boekhandel, kwam namelijk wel in oma's ansichtenalbum voor, de ansichtkaart van de invrijheidsstelling, van dezelfde uit gever, echter niet. Maar die was wel in het bezit van de heer Van der Molen, een be kend oud onderwijsman, die na de laatste oorlog over de geruchtmakende strafzaak te gen de Hogerhuizen een boek geschreven heeft. Hij heeft de kaart graag even willen afstaan, omdat we de sensationele gebeur tenissen rond de Hogerhuizen nog eens zou den kunnen memoreren. Maar eerst enkele woorden over „de ramp" van de Voorwaarts, de vracht- en passa-

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 7