rt - k&t buurtwer mint; Eigen kracht Jeugd van IJsbaankwartier vindt tehuis in „Us Honk" !««A msenn „Us Honk". Het is er vol en gezellig Het buiiet, met daarachter de „buiietchet" in „Us Honk". 1- Us Honk" is het centrum van de Jeugdbuurt raad in het IJsbaankwartier. „Ingang achter- r' 0m" zegt het bordje op de gevel. Achterom le voert over een rommelig binnenplaatsje en j- door een soort houten bijkeuken. Het lijkt niet florissant, maar binnen is het beter. Een ruim, !n fris geschilderd vertrek van flinke omvang, es al is het er bij druk bezoek nogal eng. In de hoek is een buffet, waar limonades worden verkocht. Daar staat ook de grammofoon, die le zijn forse stem boven het rumoer kan verhef- ot fen en de muzikale favorieten van vandaag-de- dag reproduceert: de Peters en de Connies. Eenmaal in de week, op zondagavond, wordt us er gedanst in „Us Honk". Dat is de avond ,a voor de meisjes en de jongens samen. De door- de-weekse activiteiten worden gescheiden ge- :h houden; de ene avond de jongens, de andere td de meisjes. Er wordt getafeltennist, gesjoeld enzovoort, maar het vermaak is niet de enige doelstelling van de Jeugdbuurtraad. Het duide lijkst blijkt dit wel uit het streven de zolder op te knappen en daarvan een ruimte te ma ken waar de jongelui hun huiswerk kunnen ma ken. Mocht er misverstand bestaan omtrent de aard van de jeugd in het IJsbaankwartier, dan kan het geen kwaad hier te vermelden, dat er verschillende scholieren bij zijn ook bijvoor beeld een leerling van de hogere technische school. Aan zo'n „huiswerk-instituut' is speci aal behoefte, omdat in de veelal kleine huizen dikwijls de gelegenheid ontbreekt rustig te stu deren. Het jeugdbuurthuis heeft zijn frisse interieur aan de jeugd zelf te danken. Het huis is door de gemeente beschikbaar gesteld, maar de in richting is door eigen krachten verzorgd. Dat alleen al geeft een sterke binding en een sterk gevoel van mede-verantwoordelijkheid. Daar door ook komt de hele buurt in rep en roer, wanneer onschuldige P.T.T.-ers de schijn wea ken het huis te bedreigen. Hetzelfde was het geval met het veel kleinere pandje in de Wes terstraat, waar tot ongeveer anderhalf ja&r §e~ leden het jeugdbuurthuis was gevestigd. Dat huisje is nu tegen de grond gegaan en de ver andering is voor het jeugdbuurtwerk stellig een verbetering geweest, want er is ruimte gewon nen. Maar eigenlijk is het hier ook nog te klein. Want het verwonderlijke is, dat bij de aftake ling van de buurt, die het aantal bewoners doet teruglopen, de belangstelling voor het jeugd buurtwerk is blijven groeien. Het aantal leden is nu 60 tot 65 allemaal jongelui, die met hun twintig cent contributie in de week het recht verwerven mee te doen. En dit recht kun nen ze (tijdelijk) verspelen door wangedrag. Maar dat komt slechts zeer zelden voor. Iers enzovoort. En bovenaan troont het bestuur van de Jeugdbuurtraad, waarvan J. Fontein voorzitter is, S. Walstra secretaris en A. J. Klooster penningmeester. In de stervende buurt bloeit het buurtwerk. Niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de volwassenenverenigd in de Buurtraad, met als voorzitter de heer F. Haven. We hebben hier speciaal de aandacht voor de samenbunde ling van de rijpere jeugd in het IJsbaankwar tier gevraagd, omdat dit zich op zo'n verheu- gend-interessante manier heeft ontwikkeld in de ruim vier jaar, die sinds het begin zijn ver lopen. Uit eigen kracht ontwikkeld, al heeft de gemeente op de achtergrond steeds in be langrijke mate meegespeeld. Van bloei naar ondergang zal een kwestie van enkele jaren zijn. De sanering van het IJsbaan kwartier gaat door. De mensen raken her en der over de stad verspreid en zullen straks de onderlinge binding missen. Een binding, die misschien wel zo sterk is, omdat men weet met elkaar tegen de afbrokkelende muur te staan. Natuurlijk moet het IJsbaankwartier verdwij- nen we geven de stedebouwkundigen schoon gelijk. Maar het is toch wel jammer, dat met de verouderde huisjes ook een stukje goede buurtzin zal worden afgebroken. K. Het brokkelige beeld van het IJsbaankwartier. Achter het iragment van een muur een rij nog gave huisjes. Echtpaar Klooster: zestig kinderen Waar komt deze goede geest, deze saamho righeid vandaan? Waarschijnlijk in belangrijke mate uit de onbaatzuchtige bemoeienis Tloos echtpaar Klooster. Dat is de heer A. J. Kloos ter in dienst bij de Harmonie en sinds kort ook nog beheerder van de camping op de Ijs baan. En dat is zijn vrouw, mevrouw F Kloos ter-van der Meer, die met 7 kinderen de han den wel vol heeft. Maar beiden vinden de tijd om leiding te geven en bezieling bij te dragen aan het jeugdwerk, dat hun hart en ziel hee In feite heeft het echtpaar zo n zestig kinde ren, waarover ze waken en met wie ze, zo no dig' ook de eigen zorgen delen. De gedachte van de zelfwerkzaamheid van de ieugd zou echter niet tot uitdrukking komen, wanneer de jeugd zelf van de leiding was uit geschakeld. Er is een kerncommissie voor or ganisatie en toezicht in het clubgebouw. Vijf jongelui, die mee de touwtjes in handen heb ben en heel wat werk verzetten. Laten we dit groepje met ere vermelden. Bettie Weerman is voorzitster, Tjitske Wybenga beheert de finan ciën, Johan Papa is secretaris, Henk Tromp heeft het toezicht op het buffet en Cartootje Carpay is nummer vijf. Daarbij komen vele actieve leden! schoonmaaksters, papieropha- ,,Set ons es even op 'n plaatsje?"

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 11