Een dronkemansrit 4, BEKROOND OPSTEL 19 „Hallo ober, schenk me nog er- eis in!" De ober voldoet met graagte aan het verzoek. Hoe meer Pie- tersen drinkt, hoe liever het hem is! Trouwens, hij heeft wel bete re klanten dan Pietersen. Aan de wand hangt een luidspre ker Hij jengelt een vervelend wijsje. Telkens weer hetzelfde. Op de bar staat een groot vat bier. Daarnaast een asbakje. „Hoe smaakt het?" vraagt de herbergier aan Pietersen. Op dat ogenblik komt nog iemand het café binnenslente- ren. „Ah kameraad", begroet de waard hem, kom je ook een biertje drinken?" „Jazeker, 'k heb de hele dag ge werkt en nou mot 'k ook maar es wat hebben. Vind je niet?" „Ja hoor, je hebt groot gelijk", geeft de waard met een spot lachje toe, „zulks komt een mens toe, is 't niet?" Pietersen vertrekt. De ander, Bakker heet hij, schuift wat dichter bij de tapkast en maakt een praatje met de her bergier. Zo nu en dan beduidt Bakker hem om nog eens een glaasje brandy in te schenken. Dat laat de herbergier zich na tuurlijk geen tweemaal zeggen. Maar na een uurtje gaat Bakker weg. Hij waggelt als een kleine peuter die nog moet leren lopen. „Die heeft ook te diep in 't glaas je gekeken", grinnikt de kaste lein. Bakker wankelt naar zijn auto. Hij wil er in stappen. Het lukt hem maar moeilijk. Maar eindelijk zit hij dan toch. Hij start de motor en rijdt weg. Onderwijl lalt hij een dronke mansliedje. Hij zet er meer vaart achter. In de bochten gie ren de wielen over de straat. Hij lalt het ene versje na het ande re. Maar hij denkt niet aan knip- perbollen als hij een oversteek- Meer dan honderd Leeuwarder schoolkinderen hebben ook dit jaar weer meegedaan aan de opstelwedstrijd van de Onderwijscommis sie van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. De opgave was een verhaal te verzinnen bij de hierbij gereproduceerde plaat jes. Winnaar werd de dertienjarige Elias van der Weri, Adriaan Brouwerstraat 24, leerling van de Marnixschool. Wij publiceren hier het bekroonde opstel. plaats voor voetgangers na dert „Moet u nog iets anders, me vrouw?" vraagt de winkelier. „Nee hoor, vandaag niet meer. O ja, toch. Geef me nog maar twee pakjes margarine". De winkelier reikt mevrouw Bleeker twee pakjes boter aan. Even later stapt ze de winkel uit, haar tas aan de arm. De twee kleintjes zijn even bij buur vrouw. Ze zal hen direct maar even halen. Daar is de over steekplaats al. Ze loopt over de straat, maar plotseling komt er een auto aanj akkeren. Mevrouw Bleeker rènt het laatste eindje over de straat. Ze laat haar tas van schrik vallen. Een pakje bo ter valt er uit. Het wordt onder de wielen aan soep gereden. Mevrouw Bleeker komt er ge lukkig nog goed af. Maar het was op het kantje. Ze is geheel ontdaan en staat trillend op haar benen als er een andere auto aankomt. De chauffeur ervan biedt haar aan om haar even naar huis te brengen. Hij is een journalist en wil graag alles we ten. Maar mevrouw Bleeker kan bijna niets vertellen, zo is ze ge schrokken. Als de journalist haar thuis gebracht heeft, gaat hij weer terug naar de oversteek plaats. Enkele mensen staan nog wat na te praten. Hij voegt zich er ook bij. „Hij had te veel aan Bacchus ge offerd!" spot de een, „ze moes ten al die zuiplappen ophangen!" „Nou nou kan jij niet wat zach ter in je oordeel zijn, vrind!" De mensen gaan uit elkaar. Ook de journalist rijdt weg, nadat hij alles gehoord heeft. In vliegende vaart rijdt Bakker verder. Zo nu en dan schiet hij nog in de lach om het voorval bij de oversteekplaats. Hij rijdt de stad uit en komt op een landweggetje. In een bocht vliegt een kip luid kakelend op zij! Maar even later begint de wagen te slingeren! Vooral in de bochten. En dan gebeurt het! Bakker heeft de wagen niet meer in zijn macht. De wagen schiet de berm in en met een luide klap rijdt hij tegen een dikke eik. Bakker uit een kreet van schrik. Er kleeft bloed aan zijn hoofd. Hij voelt, maar dan zinkt hij in een en glijdt van de bank. Dan weet hij niets meer. „Oeiii, oeiii!" De ambulancewagen komt in snelle vaart aanrijden. Vlak daarachter de politieauto. Als de ambulance stopt, springt de chauffeur er uit. Hij haalt Bak ker voorzichtig uit de half ver brijzelde wagen. De dokter, die ook meegekomen is, helpt hem. Ze leggen hem op de brancard en dragen deze naar de ambu lance. De dokter gaat naast Bak ker zitten. De chauffeur neemt achter het stuur plaats en rijdt weg. Ondertussen houdt een po litieagent de toestromende me nigte tegen. Een andere agent haalt zijn notitieboekje te voor schijn. Hij noteert van alles en nog wat. Na een poosje komt er een kraanwagen aangereden. Hij hijst het wrak omhoog en rijdt dan weer weg. Even later ook de politieauto. Dan wordt het weer stil op de weg. De boom staat er nog precies eender, slechts een paar stukjes van de schors zijn „gesneuveld". In het ziekenhuis ligt een man met een van pijn vertrokken ge zicht. Het is Bakker. Hij is ern stig gewond geraakt: een gebro ken been, een gekneusde knie, een versplinterde arm en een schedelbasisfractuur. Naast hem, op het kastje, ligt wat fruit. Maar daar taalt hij nu nog niet naar! Er staat ook nog een door de dokter voorgeschre ven drankje. Bakker kreunt zo nu en dan. Maar het had nog er ger gekund! Het is een goede afleer geweest. Het is te hopen, dat hij dit zal in zien. En de drank in 't vervolg laat staan, want: Als de drank is in de man Is de wijsheid in de kan! dus: Veilig rijden? Drank vermijden!! Elias van der Werf Op 15 april, de bevrijdingsdag van Leeuwarden, wapperde de Leeuwar der vlag in Canada en wel in de Cambrai Barracks in Camp Gagetown (N.B.). Hier zijn de vroegere bevrijders van Leeuwarden, The Royal Ca nadian Dragoons, thans gelegerd. Achter de Leeuwarder vlag ziet men de regimentsvlag, die op dezelfde dag ook voor het Leeuwarder stadhuis is gehesen. Een groep manschappen van The Royal Canadian Dragoons heeft in mei 1959 een bezoek aan Leeuwarden gebracht, van Iserlohn in West-Duitsland uit, waar deze militairen toen nog gelegerd waren. Zij stonden onder het commando van Major F. M. Kohier, die men hier met getrokken zwaard de vlag ziet groeten.

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 19