„Centimeterwerk" op het terrein van de nieuwe veemarkt Hal wordt als meccano in elkaar gezet Over enige maanden zal de bouw van de nieuwe Leeuwarder veemarkt, aan de Heliconweg, het interessantste stadium bereiken. Men gaat dan namelijk beginnen met de montage van de 33.000 vierkante meter grote hal, die de markt vrijwel geheel zal overdekken. Alleen de schapen en de paarden blijven daarbuiten. Die hal wordt dus in Leeuwarden gemonteerd en daaraan vooraf is het maken van de onderdelen gegaan. De constructie van staal komt uit de werkplaatsen van de firma De Vries Robbé te Gorkum. Alles wordt daar pasklaar gemaakt, zodat men de zaak hier in Leeuwarden alleen maar in elkaar hoeft te zetten. Met dit „alleen maar" willen we overigens niet zeggen, dat deze montage een probleem loos geval is. De enorme meccanodoos, die straks hoofdzakelijk per schip in Leeuwarden zal aankomen, moet hier precies in de vast gestelde ruimte passen en dit niet alleen. De hal moet komen te staan op tientallen steun punten, die van tevoren worden aangebracht. De nauwkeurigheid tot in onderdelen van centimeters, zoals De Vries Robbé deze be tracht, moet derhalve ook gelden bij het aan brengen van de fundering. Dit funderen begint met het heiwerk, waar mee men thans nog bezig is. De lange, rech te boomstammen gaan met gewelddadige kracht de Friese kleibodem in en wanneer men de heiers zo aan het werk ziet, dan wekken ze niet de schijn zich om centimeters te bekommeren. Zitten de palen (met z'n tie nen vlak bij elkaar) in de grond, dan worden ze netjes op gelijke hoogte afgezaagd en ver volgens komen de betonvlechters aan bod. Zij construeren op de palen een draadcon structie met een alleraardigst patroon, dat in de abstracte kunst geen slecht figuur zou slaan. Maar betonijzer blijft niet aan het daglicht blootgesteld. Het ondergaat, net als de hei palen, het lot onzichtbaar zijn functie te ver vullen. Bij het betonstorten wordt er een keurig torentje omheen gegoten en dit bik kelharde geval, rotsvast in de grond veran kerd, moet straks meehelpen de veemarkthal te dragen. En zo'n betonnen steunpunt kan men straks natuurlijk niet een eindje verzetten, wanneer de staalconstructie van De Vries Robbé er niet precies op blijkt te passen. Daarom wor den de landmeters-instrumenten veelvuldig en met de uiterste nauwgezetheid gehanteerd over heel dit grote terrein, waar men in een zee van ruimte met centimeters moet piete peuteren. Straks wordt dus de vraag beantwoord of al dit passen en meten met succes bekroond kan worden. Dat zal wel loslopen, denken wij, al blijven de bouwtechnici van Openbare Werken gereserveerd in hun verwachtingen. Wij nochtans hebben goede hoop, dat het waarachtig wel zal gaan en dat Leeuwarden eind volgend jaar een nieuwe veemarkt, wel ingericht en uniek in Europa, rijker zal zijn'. Heipalen, klinkers, betonplaten, buizen Op de nieuwe veemarkt wordt hard en op vele plaatsen tegelijk gewerkt. BIJ DE FOTO OP DE VOORPAGINA De heiers zijn momenteel druk aan het werk op het terrein van de nieuwe veemarkt aan de Heliconweg. Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Het vrolijke treintje" rijdt deze keer niet. Bijzondere omstandighe den hebben het nodig gemaakt het deze maand zonder dit kinderver haal te doen. Maar we hopen straks verder te gaan; de chef zal vol gende maand waarschijnlijk het vertreksein weer kunnen geven Geen abstracte versiering, maar een betonijzercon structie voor de lundering van de veemarkthal. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 10e jaargang no. 5 - mei 1961 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 3