Adam Zelle Fa. U. JOLNERS ZOON (vader van Mata Hari) verkocht petten „In de Klok" VERHUIZINGEN TRANSPORTEN UIT GROOTHOEDERS ANSICHTENALBUM LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. O 5100 - 24595 b.g.g. 25765 Van het Vliet, waar we de vorige maand een kijkje namen, gaan we nu naar het hart van de oude binnenstad. Naar de buurt van de Kelders namelijk, waar eens een be kende Leeuwarder zijn pettenzaak heeft ge had: Adam Zelle, de vader van de later beroemd en berucht geworden Greet Zelle, ofwel, Mata Hari, de spionne, wier leven in de eerste wereldoorlog eindigde voor het vuurpeleton. Een foto van het huis, waar Adam Zelle z'n hoeden en petten verkocht, kreeg ik tot mijn grote vreugde in handen dank zij me vrouw G. Tijsma- Bekker, die er een prent briefkaart van bezat. De ansichtkaart moet indertijd zijn uitge geven door de fabrikant van de toen alom bekende Solomargarine, want wie de achter kant van de kaart bekijkt wordt bevolen naar Jurgens Solo te vragen. De heer G. R. Visser, die het pand bewoon de, toen de foto werd gemaakt en er in plaats van petten boter, kaas, eieren en ge rookte vleeswaren verkocht, heeft de ene etalage kennelijk speciaal voor deze gelegen heid ingericht: het is daar allemaal Solo wat de klok slaat. Bovendien heeft de vertegen woordiger van Solo, de heer Kees Banning, zich naast de winkelier in het portiekje op gesteld, vlak voor de fotograaf de sluiter van zijn omvangrijke toestel indrukte. Dat moet dan omstreeks de eeuwwisseling zijn geweest, want de kaart, die door Griet Visser, de dochter van de winkelier aan haar vriendin mej. Bekker werd verstuurd, draagt in het poststempel het jaartal 1902. Ruim honderd jaar eerder, in 1792 had de uit Rheda in Westfalen afkomstige „bont reder" Herman Otto Zelle het huis aan de Kelders gekocht om het met zijn gezin te bewonen. Telkens van vader op zoon over gaand, bleef het de Zelle's lange tijd tot wo ning dienen, tot Adam Zelle, achterkleinzoon van Herman Otto, met vrouw en kroost het royale herenhuis op de hoek van de Grote Kerkstraat en de Beyerstraat betrok en het pand aan de Kelders voor de verkoop van zijn petten aanhield. In een krant van 1866 vond ik een adverten tie van A. Zelle, „in de Klok" op de Kel ders te Leeuwarden, die ik bij deze graag even voor u overschrijf. „Aan mijne Petten Fabriek worden in den- kortst mogelijken tijd bestellingen ten uit voer gebragt, ongeacht hoeveelheid en soor ten, 't zij leverantiën voor H.H. Officieren der Schutterijen en Infanterie, voor Ambte naren aan Spoorwegen, Livereijen, Justitie-, Politie-, Waterstaat en alle andere Uniform Petten en Hoeden. Weeshuizen en Gestich ten kunnen ook zeer solied bediend worden. N.B. Een ieder wordt attent gemaakt, dat bij mij alles is te verkrijgen, wat tot een royaal Hoeden- en Petten Magazijn behoort, en dat alles tot solide doch vaste prijzen wordt verkocht". Precies tien jaar later, op 7 augustus 1876, werd Margaretha Geertruida Zelle gebo ren, het meisje, dat een kortstondig en zeer avontuurlijk leven tegemoet zou gaan. Acht tien jaar oud trouwde ze al met een infan- teriekapitein van het Indische leger, die zelf twintig jaar ouder was. In 1902 scheid den ze, waarna Greet Zelle als de „oosterse" danseres Mata Hari in Parijs opdook. Verdacht van spionnage voor de Duitsers werd ze in 1917 door de Fransen gearres teerd. Hoewel Mata Hari altijd heeft ont kend, werd ze door het Hoog Militair Ge rechtshof ter dood veroordeeld en op 15 ok tober 1917 gefusilleerd. Brengt dus de ene prentbriefkaart, die we vandaag reproduceren de winkel van vader Zelle in beeld, de andere laat ons het oude hotel De Nieuwe Doelen zien, waar Adam Zelle stellig wel eens van de vermoeienissen van de pettenverkoop zal hebben uitgerust. Deze kaart was een uitgave van L. Cohen, die ook op de Kelders woonde en toen deze foto werd gemaakt was Hendrik Hoven de eigenaar van het logement. De geschiedenis van het hotel is nog geen twee jaar geleden breedvoerig uit de doeken gedaan, toen de slopers kwamen om deze voormalige Minne- mastins tegen de grond te slaan. Van de supermarket, die Albert Hein er daarna zou bouwen en die voor het eind van het vorige jaar al klaar zou zijn, liggen er nu evenwel nog geen twee stenen op elkaar. Het rijzige hotel, zoals we dat op deze prentbriefkaart zien, had er dus nog wel wat langer kunnen blijven staan. FENNO L. SCHOUSTRA. FMUOUfflBifc. RWWNCÊN USUMffiSN Bergplaats voor meubelen - Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 7