Leeuwarden floor alle marktplaats I Fa. H. JOLMERS ZOOI 3 lire a n m9m 1 IHKil mÊam Sto- lil! Illl VERHUIZINGEN TRANSPORTEN III 11 H fl |B II i h Ésnn I Oil TWAALF LEEUWARDER BEDRIJVEN Mi fV| LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. O 5100 - 24595 b.g.g. 25765 15 t&O KI KM Uil !I II n deze rubriek hebben we het tot dusver ge had over Leeuwarder bedrijven, die hier hun oorsprong of het belangrijkste deel van hun ontwikkeling hebben gevonden. Deze keer willen we ietwat afwijkend van het sche ma iets over de marktbedrijvigheid in Leeuwarden vertellen. Met een bedrijf heb ben we dus niet te maken maar wel met de handel, die door de eeuwen heen in zo be langrijke mate de welvaart van de stad heeft bepaald. Leeuwarden is door zijn ligging al tijd een belangrijke stapelplaats geweest van inkomende en uitgaande goederen. In het begin van de zeventiende eeuw wer den op verschillende plaatsen in de stad spe ciale waren te koop aangeboden. De Eewal (men hoort 't al aan de naam) is eertijds open water geweest, die werd gedeeltelijk overkluisd en dat deel kreeg de naam van Wortelhaven, omdat daar de verkoop van wortels en rapen was, de groenten die toen zo algemeen waren als nu de aardappel. Vlak daarbij vond men op de eerst houten en later stenen overgang naar de Koning straat het centrum voor de visverkopers. Tus sen Wortelhaven en wijlen hotel De Doelen werd korenmarkt gehouden, de Turfmarkt en Tweebaks beschuitmarkt kunnen we ook nu nog vinden, de „suup" was te halen aan de oostelijke zijde van de Weaze, waar ook de Berlikumermarkt zich bevond. De Brol was vanouds een echt marktplein voor groen ten, hiervoor waren de zg. „kruidbanken'\ en andere zakén. Hier waren de „kelders" steeds in gebruik o.a. voor de twintig bier brouwerijen van de stad en het wachthuis van de bierdragers was dan ook op de Brol te vinden. De vleesmarkt werd gehouden tus sen Nieuwe Steeg en Langepijp. De veemarkt was een hoofdstuk apart; die werd na 1697 op het oostelijk deel van het toen aangelegde Zaailand gehouden, dicht bij de Wirdumerpoort, dus waar nu Mercurius met zijn trawanten staat. Daarvoor had het vee gestaan op de Nieuwestad, ten westen van de Waag. In de vorige eeuw kwam de tegenwoordige veemarkt tot stand, die toen waarschijnlijk „voor altijd" bedoeld zal zijn geweest. Nu is er alweer een nieuwe in de maak. Voor 1809 werd de veemarkt op zater dag gehouden, maar bij besluit van koning Lodewijk Napoleon werd geordineerd dat men in het gehele land een andere dag moest kiezen, ten behoeve van de joodse burgers. In Leeuwarden werd het de vrijdag en we zouden ons nu geen andere dag voor de vee verkoop kunnen voorstellen! De oudste Waag had dicht bij het tegen woordige stadhuis gestaan, na 1456 werd deze gebouwd vlakbij de plaats waar nu de tegenwoordige staat en waar we nu géén boter en kaas maar wèl bloemen kunnen kopen. Het tegenwoordige gebouw dateert uit het einde van de zestiende eeuw. Men heeft al menigmaal stemmen doen opgaan om het gebouwtje meer in het centrum van de belangstelling te brengen door het weer een rol te doen spelen in het leven- van-alledag. Zoveel waardevolle oude ge bouwen heeft Leeuwarden nu eenmaal niet meer over! Hoe staat 't nu met „de markt", behalve de veemarkt? Er zijn geen speciale hoek jes meer van de stad waar een speciale verkoop is. Men kent de vrijdagsmarkt waar alles te krijgen is, de zaterdagmid- dagmarkten op de Nieuweburen en op dins dag ide buurtmarkten in het oosten en wes ten. Men hoeft niet meer van hot naar haar te rennen om inkopen te doen. Daar zou men ook geen tijd meer voor hebben en de stad is er te groot voor geworden. Gezellig is het er nog altijd al koopt men er nu een ballpoint inplaats van suup en plas tic voorwerpen inplaats van turf. En voor de granen hoeft men niet meer op een win derige kade te staan, waar dan ook telkens klachten over werden geuit aan het adres van het toenmalige gemeentebestuur, men treedt de Beurs (uit 1880) binnen en ver handelt daar zijn zaken. En misschien is dé mooiste markt van 't jaar die van de bloemen op Hemelvaarts dag, wanneer men soms bijna geen viool tjes of „beltjeblommen" kan zien van de menigte die in gesloten gelederen traag voor bij schuifelt. De dag waarop elkeen, jong en oud, stedeling en plattelander met een bouketje, een potje of een boompje naar huis gaat. M. J. VAN HEEMSTRA De vrijdagsmarkt op het Wilhelminaplein biedt een beeld van opgewekt handelsvertier. p.mou®5»ik Ruim een halve eeuw Bergplaats voor meubelen - Verpakken en verzenden naar alle werelddelen ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 15