§XH Ov>r" Foto's gevraagd van oude draaiorgels De Amsterdamse verzamelaar van draaiorgelfoto's B. Stapert mist in zijn collectie afbeeldingen van orgels, die in de twintiger, dertiger jaren in Leeu warden hebben „gelopen". Mocht u beschikken over dergelijke foto's dan zult u de heer Stapert daarmee een groot plezier doen, ook wanneer u ze slechts voor reproductie wilt afstaan. Het adres is: Postbus 500, Amsterdam. Zonder verdere ongelukken kwamen zij te rug op de markt. Daar was de orde her steld. De kraampjes stonden weer netjes in 't gelid. De schoolmeester had de ondeugen de jongetjes mee naar school genomen en daar moesten ze nu voor straf hele nare sommen maken. De marktmeester stond weer deftig met zijn hoge hoed op en rookte uit een lange pijp. Brammetje Bos veegde zijn hoofd af met zijn grote rode zakdoek. „Dat was me een tocht door die nauwe straatjes", zei hij zuchtend. „Dank u nog wel meneer Krulbaard, dat u zoveel voor mij hebt betaald aan de banket bakker!" Meneer Krulbaard stapte net lang zaam uit de coupé. Klessebes droeg zijn kof fertje. „Waar moet u heen, meneer?", vroeg hij. „Ik moet naar de drogist, een nieuwe tandenborstel kopen, daarom nam ik die kof fer mee," antwoordde de oude meneer. „Maar die koffer is toch veel te groot voor een tan denborstel?", zei Klessebes. „Hebt u daar voor dat zware ding meegesleept?" „Ja", zei meneer Krulbaard, „ik heb geen kleinere". Klessebes begon te lachen. „Maar dan had u de tandenborstel toch wel in de zak van uw jas kunnen stoppen!", zei hij. De oude me neer Krulbaard keek hem ernstig aan „Daar heb je gelijk in, daar heb ik niet aan ge dacht. Een volgende keer neem ik geen kof fer meer mee, als ik weer een nieuwe tan denborstel moet kopen." En langzaam liep hij naar de drogist, Klessebes achter hem aan met de koffer. Juffrouw Mangelmoes had haar boodschap pen gedaan. Gelukkig had zij nog brasem pjes en eitjes gevonden en toen was zij naar de stroopbrokken-kraam gegaan. Daar lagen nog stapels en stapels stroopbrokken. „Hoeveel wilt u er hebben?", vroeg het koopvrouwtje, dat een hele grote witte muts met rode strikken op haar hoofd had. „Hoe duur zijn ze?", vroeg Juffrouw Mangelmoes. „U kunt twee kleintjes voor een centje krijgen, maar als u grote neemt dan zijn ze een cent 't stuk." Juffrouw Mangelmoes stond diep na te denken. De grote zagen er zo lekker uit. Maar als je kleintjes nam, dan leek het zo veel meer. En die zagen er toch ook lekker uit. Ze telde op hoeveel ze er nodig had: twee voor haar man, twee voor haar zelf, twee voor haar zoontje, twee voor de tuinman. Dat was acht. „Geeft u er mij maar tien van de kleintjes", zei ze. Dan had ze er twee over, als er eens visite kwam. Hendrik Pooter was ook de markt op ge gaan. Hij slenterde wat langs de kraampjes. Hij moest een verjaarscadeautje voor zijn vrouw hebben. Maar hij wist eigenlijk niet wat. Ze had geen wensen dit jaar. Dus moest hij zelf iets bedenken en dat was nu juist zo moeilijk. Daar zag hij een kraampje, met allerlei soorten lampjes. Er waren huisjes en bootjes en vissen en olifanten. Je hoefde er maar een kaarsje in aan te steken en dan had je prachtig licht. Ze waren van glas. Hij stond lang te kijken, dan vond hij een oli fant weer mooi en dan dacht hij: nee, 't moet een vis zijn. Toen zag hij opeens een mo lentje staan. Als je daarin een kaarsje aan stak gingen de wieken draaien. Dat was 't allermooiste! 't Was erg duur, maar hij dacht: mijn vrouw is maar eens in 't jaar jarig en zij zorgt altijd zo goed voor mij. Hij kocht 't en 't werd mooi ingepakt en vro lijk fluitend liep hij er mee onder zijn arm. Maja van Heemstra. De tienjarige Eric van der Pol, Van Leeuwenhoekstraat 9, heeft een boek verdiend met deze tekening van de oude watertoren op het Zuiderplein. Wie legt volgende maand met een echte Leeuwarder tekening beslag op het kinderboek?

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 19