I Hilarius: W- mix m i\mwi i I iill III! „WEERD No. 26 BIJ HET STADHUIS" i TWAALF LEEU WARD ER BEDR IJ V E N al meer dan een eeuw papier s "iiis - 9 Zo was de winkel van Hilarius in de vorige eeuw. De tekening is gemaakt door de heer N. Huppes, naar een schetsje van een lid van de familie, die de oude toestand nog heelt gekend. r u een zeventig jaar geleden taartranden nodig had of speelkaarten, kerkboeken of perkamentpapier of indien u had zitten springen om groene-, goud- en zilverbladen, kartonnen dozen en stalen pennen, dan was u naar de firma Hilarius gegaan. Al deze artikelen staan, met nog veel meer zaken, vermeld op een oude rekening aan de Brandweer te Leeuwarden uit 1893. De firma Hilarius bestond toen al vierenveertig jaar. Hij was gesticht door Jan Hilarius, wiens portret u hierbij ziet afgebeeld. Jan huwde op 28-jarige leeftijd met Maria N. P. de Waal en vestigde zich als boekverkoper in haar ouderlijk huis, ons nu nog bekend in de Weerd. Wat zal het interieur van de winkel er heel anders uitgezien hebben dan tegenwoordig! Be gon het in de herfst al vroeg te schemeren, dan gingen de petroleumlampen aan, de ruimte was veel kleiner dan nu en zal zeker ook veel don kerder van kleur zijn geweest. De voordeur Jan Hilarius, boekverkoper in de Weerd in de vorige eeuw was rechts, links daarvan de winkel met één raam, links daarnaast de woonkamer. Boeken en schrijfbehoeften gingen toen samen, men specialiseerde zich nog niet zoals heden ten dage. In 1894 overleed Jan Hilarius, het werk was reeds overgenomen door zijn twee lingzoons Johannes en Pieter, die in 1855 waren geboren. Maar Jan heeft moeten beleven dat zijn jongste zoon vóór hem, in 1882, overleed. De zaak werd voortgezet door Johannes Hila rius. Hij zat niet rustig thuis achter zijn toon bank te wachten op de klanten, maar was elke week van maandag tot en met donderdag te voet door de provincie op reis. Dan werd het thuiswerk overgenomen door S. Bouma, later door H. Terpstra, die 53 jaar bij de firma heeft gearbeid. Was Johannes vrijdags dan weer terug, dan ontving hij de klanten-van-buiten, die natuurlijk voor de markt in de hoofdstad kwamen. De koffie was dan brün en de koek werd gesneden en zo deed men op gezellige wijze de zaken af! Natuurlijk kwamen er onder een jongere gene ratie veranderingen tot stand. De boekenver koop werd aan kant gezet en men ging zich meer toeleggen op de boekhandel voor het kantoor, op mooier soort postpapier en op vele zaken, die wij nu nog op de oude rekening zien staan. Daar komen nog griffels op voor welk schoolkind kon daar buiten? er wordt rode, bruine en zwarte lak genoemd, want men lakte immers bijna alle brieven? Maar boven aan de lijst staan de geplakte zakken in alle bekende formaten, want dat was een specialiteit van de firma en er is een tijd geweest, dat zes thuis werkers niets anders deden dan „zakjes plak ken"! Tegenwoordig gebeurt dat in de papier- warenf abrieken. In 1904 werd het pand in de Weerd verbouwd, want de eisen des tijds hadden natuurlijk ver- Johannes is bijna 86 jaar geworden, hij over- anderingen voorgeschreven. leed in 1941. Maar al veel eerder, in 1912, had zijn zoon Pieter, die toen 27 jaar was, het werk overgenomen. En weer kwamen er andere zaken ter verkoop, want de kantoren gingen over tot kaart- en boekhoudsystemen, cyclostyles en wat dies meer zij. De smaak in postpapier en allerlei anders veranderde en men ging met zijn tijd mee. Er moest weer veel gereisd wor den, al was het nu maar gedurende-drie dagen van de week en al ging het per auto. Pieter Hilarius overleed reeds in 1944. maar weer waren er jongeren die de zaak konden over nemen. Onder leiding van weer een Pieter en weer een Johannes (die tegenwoordig een zaak in Deven ter drijft) kon in 1949 het eeuwfeest gevierd worden. En in 1950 werd nogmaals het inte rieur van Weerd 26 gemoderniseerd en ver groot. Toen is het oude hekje, dat heel vroeger aan de voordeur gebouwd zat, op moderne wijze nagebootst. Sedert een tiental jaren komt een eigen Hilarius-krantje uit in augustus (be gin van de schooltijd) en in november (Sint Ni- colaas en Kerstmis). Daarin worden geen taart- randen en griffels meer vermeld, noch ouwels, garneer- of marmerpapier. Want die zaken hoorden bij het petroleumlicht en de koffie-met- koek. Veel van de vroegere gezelligheid is uit deze wereld verdwenen, zakelijkheid en specia lisering kwamen er voor in de plaats. Men is tegenwoordig een „bedrijf". Maar als de tijd dat vraagt, is het ook zaak daaraan mee te doen. M. J. VAN HEEMSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 9