HERMESBRUG IN BEDRIJF tent op Uet an breekt de ruimtelijke werking van het geheel, die eerst bij een ■at beschouwing van alle kanten te voorschijn komt. Het monu- if- ment bestaat uit twee haaks op elkaar geplaatste vlakken, die id, elk een gestileerde menselijke figuur verbeelden man en an vrouw. Zij hebben de armen opgeheven, de handen tegen el- De kaar. In de ruimte binnen deze armen zijn de cirkelvormige en schijven aangebracht, die in en om elkaar kunnen wentelen. ■n- Daar moet de wind mee spelen, opdat ze steeds in beweging ig, zijn en voortdurend een wisselend totaalbeeld geven. Gesym- ■b- boliseerd wordt hierbij de eeuwige werkzaamheid beweging rd dus van de menselijke geest. HQ Dat is de gedachte, met de uitwerking. Het monument, dat hier in een zee van ruimte tussen hoge gebouwen zou moeten ;k" komen te staan, dient een aanzienlijke omvang te hebben. Zo'n Let meter of vijftien bijvoorbeeld. De menselijke figuren zijn uit 'n' beton gedacht en de draaiende schijven uit metaal. Wij geven afbeelding en beschrijving zonder eigen oordeel en zonder zelfs de naam van de ontwerper te noemen. Het gaat om het idee en dat willen we op deze manier publiek maken. Slechts één (bijkomstig) punt van overweging willen we aan dit verhaal mee geven. We voelen veel voor een fontein, maar het is en blijft een vrij traditionele versiering. Wanneer we op dit belangrijke iTt oordeel Plein iets zeer aparts zouden krijgen, dan ns kan Leeuwarden daaraan een exclusieve be- ea zienswaardigheid ontlenen. NU ONZE VRAAG. Schrijft u ons eens hoe uw indruk en op- a. vatting omtrent dit idee zijn. Vindt u het mooi oi lelijk? Zoudt 'm u zoiets op het Europaplein willen zien oi lijkt u een iontein ,e~ aantrekkelijker? En ten slotte: heett u enig idee welke Leeu warder beeldende kunstenaar dit ontwerp zou kunnen hebben te gemaakt? We zullen in het volgende nummer van ons blad it- graag melding maken van de resultaten van deze enquête. De Hermesbrug feestelijk geopend op 29 sep tember heeft zijn plaats en betekenis in Leeuwarden al veroverd, al zal deze eerst vol ledig zijn wanneer de verdere verbinding tussen Heliconweg en Julianalaan tot stand is geko men. Daarbij gaat het om het viadukt over het spoorwegemplacement, dat, naar verwacht mag worden, eind volgend jaar klaar zal zijn. Wij bieden u hier twee foto's van de brug, die ietwat „anders dan an ders" zijn. Om te begin nen de Hermesbrug bij avond, wanneer de ver lichting voor een markant beeld in de donkere om geving zorgt. En dan de kelder van de brug, met het bewegingsmechanis me en het zware contra gewicht, dat ervoor zorgt, dat de constructie nauw keurig is uitgebalanceerd. Er is dan ook slechts een geringe beweegkracht (40 pk) nodig om de brug te openen en te sluiten. Maar wel moet de brug in gesloten toestand wor den „opgezet", opdat hij niet als een wipplank gaat „klapperen". De tweetan- dige vorken aan de bo venkant behoren bij dit opzetmechanisme.

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 11