Geen fontein (ij Geen fontein (2) Een fries paard jaar in-jaar uit het uitzicht te hebben op een be tonnen skelet. U zoudt heus niet „ouderwets" zijn met het plaatsen van een fontein. Voor het Shell- gebouw te Rotterdam en bij de nieuwe P.C.J.- studio te Hilversum zijn ook prachtige fonteinen aangelegd." De heer Sie Hauw Tjong te Amsterdam voegt aan een pleidooi voor de jonge Leeuwarder beeldhou wer David van Kampen (cum laude geslaagd voor zijn eindexamen Kunstnijverheidsschool te Amster dam) de volgende beschouwing toe: „Op een fietstocht die ik in 1959 naar Denemarken maakte, heb ik het voorrecht gehad langs dit plein te komen. Na de vrij smalle, westelijke toegangs weg was het Europaplein met het mooi aange legde plantsoen een verrassing. Een monument zou hier inderdaad niet misstaan en de westelijke entree van de stad aanzienlijk verfraaien. Voor dit doel is m.i. een beeldengroep verkieselijker boven een fontein. Het bezwaar van een fontein is dat deze slechts gedurende een klein gedeelte van het jaar (meestal de zomermaanden) kan werken. Dat wil zeggen dat de bijbehorende vijver dan ook leeg staat en daarmee de zin van de fontein verloren gaat. In Amsterdam bijvoorbeeld merkt men dit aan de fonteinen op het Frederiksplein en bij het Van Heutz monument. Het ontwerp op de foto kan mij, helaas, niet erg bekoren. Het doet reclame-achtig aan en zou waarschijnlijk meer geschikt zijn voor een tijde lijke tentoonstelling, bijvoorbeeld als blikvanger. Ook vrees ik, dat in de praktijk de schijven niet zullen draaien en wanneer deze wèl zullen draaien dan zou men deze schijven niet meer zien (ik denk aan een draaiende propeller of de spaken van een draaiend wiel). De vorm die er dan overblijft is niet boeiend en zal na korte tijd gauw vervelen." Deze briefschrijver besluit met de suggestie van een besloten wedstrijd voor in Leeuwarden wo nende kunstenaars. Een bewoner van het Europaplein is Mr. M. Rut gers (Europaplein 15). „Uiteraard zijn de bewoners van dit plein niet de enige belanghebbenden, doch zij zullen tot in lengte van jaren naar eventuele bouwsels moeten uitkijken; daarom hoop ik, dat zij een belangrijke stem zullen mogen hebben voor het tot een beslissing komt", zo begint zijn brief. „Van gemeentewege heb ik onlangs gehoord, dat een fontein circa 100.000,zou moeten kosten. Onbegrijpelijk. De' tijdelijke fontein, die het plein bij bijzondere gebeurtenissen hebben opgesierd, waren wel aantrekkelijk, maar hebben aangetoond, dat een enigszins hoge waterstraal door de forse wind ter plaatse veelal wordt afgebogen. Ik ge loof, dat dergelijke levensuitingen daarom aan meer windstille aardstreken moet worden over gelaten. Verdient een (niet te kleine) vijver met hardstenen rand en een bescheidener middenpartij geen overweging? Indien de financiën beperkt zijn, behoeft deze middenpartij niet uit kostbaar beeld houwwerk te bestaan, doch bijvoorbeeld kan een strakke obelisk zeer wel voldoen. Het is m.i. geenszins noodzakelijk dat temidden van hoge ge bouwen de versierselen ook hoog worden: ze zul len immers tóch altijd lager blijven. Voor het door u afgebeelde project in beton kan ik geen bewondering opbrengen. Ik zie er geen gestyleerde menselijke figuren in, met of zonder armen, en ik vrees dat de voorbijgangers er niet meer in zullen zien dan beton, domweg beton, dat na verloop van tijd zijn frisheid wel zal hebben verloren. Het monteren van beweeglijke onder delen in een monument kan m.i. slechts beteke nen dat de ontwerper onvoldoende kans zag om zijn bedoeling in de vaste materie te verwezen lijken. Ik hoop, dat de gemeentelijke ruimte en de gemeentelijke financiën gespaard worden totdat een ander ontwerp ter tafel komt." Tenslotte mej. J. Nijveldt te Hilversum (Burge meester Lambooylaan 20): „Mijn oordeel is, dat op deze plaats een mooi Fries paard fijn zou staan, net als die prachtige Friese koe bij het station. Want wat zijn deze dieren mooi en echt natuurlijk." DE SNEKERKADE BIJ AVOND EEN BEELD WAAROP DE ONGEVEER VIJFTIG METER HOGE SILO VAN DE C.A.F. DOMINEERT.

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 15