groot recreatiegebied Tweemaal het oppervlak van de Leeuwarder binnenstad Het recreatiegebied Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 10e jaargang no. 11 - november 1961 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden [""Iet werk in het toekomstige recreatiegebied „De Kleine Wielen" is begonnen. In de ochtend van maandag 30 oktober kwamen de genodigden bijeen bij het oude paviljoen, waar het plechtige begin zich ging afspelen. Ze kwamen van alle kanten, in het bijzonder van Leeuwarden en van Bergum, de hoofdplaats van Tietjerksteradeel. Met het project „De Kleine Wielen" wordt namelijk een merkwaardig stukje samen werking tussen twee gemeenten tot stand gebracht. Het recreatiegebied is speciaal bestemd voor de Leeuwarder bevolking, die in de toekomst stellig steeds meer behoeite zal hebben de stadse sfeer te ontvluchten. Maar het gebied ligt in de gemeente Tie tjerksteradeel en daar heeft het gemeentebestuur van Leeuwarden uiteraard niets te zeggen. Van weerskanten is men dus over de (Hoge) brug gekomen en het resultaat van deze samenwerking manifesteert zich ook in de totstandkoming van een stichting voor het beheer van het toekomstige recreatiegebied, waarin beide gemeentebesturen hun vertegenwoordigers hebben. En zo kon men dus van verschillende kanten naar de plechtigheid van de eerste dragline-hap tijgen. Het leek ietwat ironisch daar in de ver latenheid, geaccentueerd door de herfstkou, aan zomer-recreatie te denken, maar er kwam zo waar een zonnetje door om de geesten in een gunstige zin te beïnvloeden. Inmiddels konden de aanwezigen, voordat het feest echt begon, aanschouwen, dat het werken met zo n potige dragline in het sompige land geen kleinigheid is. De graafmachine, waarvan de aankomst iets verlaat was, moest nog naar de plaats van handeling gebracht worden, aan de overkant van een slootje. Het gevaarte legde zijn eigen vlonder en kroop daarover met schokkerige bewegingen. Het was eigenlijk wel aardig, dit onofficiële programmapunt, dat even liet zien, dat ook mechanische landarbeid niet in een handomdraai tot stand komt. Daarna manifesteerde de samenwerking tussen beide gemeenten zich in de taakverdeling der beide burgemeesters. De eerste burger van Tietjerksteradeel hees de „lavei" het teken van rust, dat voor de toekomst van dit gebied symbolisch is. Zijn Leeuwarder ambtgenoot ging daarna de plaats van de machinist van de dragline innemen om als honorair medewerker van de Heidemaatschappij de eerste hap uit de drassige bodem te halen. Mr. van der Meulen bleek het in handen van leken nogal nukkige werktuig voortreffelijk in bedwang te kunnen houden, al is de vraag of hij het besturen van een gemeente niet gemakkelijker vond dan dat van zo'n dragline. Het slot van het feest speelde zich af in het restaurant van „De Kleine Wielen het gebouw dat tot verdwijnen is gedoemd, maar nu nog een glorieuze dag beleefde door de aanwezig heid van zoveel prominente gasten. Zij zaten aan de witgedekte tafels; wie hier onwetend was binnengekomen zou aan een bruiloftsfeest hebben gedacht. En dat was het ook een beetje, want hier werd het huwelijk tussen Tietjerk steradeel en Leeuwarden met koffie, koek en vriendelijke woorden beklonken. Wanneer het nieuwe recreatiegebied, als kind van deze ech telieden, groot zal zijn, dan kunnen we daar nog veel plezier van beleven....! Het recreatiegebied „De Kleine Wielen krijgt een oppervlak van 167 hectare. Dit is meer dan tweemaal de binnenstad van Leeuwarden, die Genodigden in aiwachting van de „eerste hap" met de dragline bij het begin van het werk in het toekomstige recreatiegebied „De Kleine Wielen" ongeveer 80 hectare meet. Er komt een ruime beplanting en het gebied zal worden doorkruist door wandel- en fietspaden. De wandelpaden krijgen een totale lengte van 8220 meter, de fietspaden van 7330 meter. Het wateroppervlak van het gebied, inclusief de eigenlijke Kleine Wielen, is nu ongeveer 30 hectare en zal wor den uitgebreid met plm. 21 ha, zodat het in to taal ongeveer 51 hectare wordt. Op verschil lende plaatsen komt accomodatie voor de wa tersport en er is ook plaats voor een camping. Een belangrijk onderdeel van het project is het nieuwe openlucht-zwembad, met een kleuter- bad (9x20 meter, diepte 5-30 cm), een ondiep bad (30x37 meter, diepte 30-90 cm), een mid- deldiep bad (30x30 meter, diepte 90-140 cm), een diep bad met springtorens (18x50 meter, diepte 140-325 cm). Bij het zwembad komt een speelweide en dit is het eerste project bij de uitvoering. Verwonderlijk is niet, dat voorbijgangers de dag na de plechtigheid constateerden, dat de dragline al weer was verdwenen. Het werk is verplaatst naar deze toekomstige speelweide, waar het officiële begin zich moeilijk kon af spelen, omdat de gasten dan door het vrijwel ontoegankelijke terrein hadden moeten som pen Een zomers beeld van de Kleine Wielen

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 3