Fi. H. JOLMERS ZOON ■Bloemisterij Jongstra VERHUIZINGEN TRANSPORTEN TWAALF LEEUWARDER BEDRIJVEN f.HJOlMEKiZ». Ruim eer LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 erva^ingllW TEL O 5100 - 24595 b.g.g. 25765 anneer een stad zich uitbreidt, dan is dat heel plezie- rig voor de inwoners van die stad, want er komt weer meer ruimte, er komen meer huizen, straten en winkels. Voor de boerenbedrijven en voor de tuinders, die jarenlang mis schien zelfs eeuwenlang rondom die stad hun bedrijf hebben gehad is het minder plezierig. Weer gaat er goede cultuurgrond verloren, wéér komen dode stenen in de plaats van levend groen en bloemen. Bergplaats voor meubelen - Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Leeuwarden is nóg niet heel erg groot, maar het is heel wat kleiner geweest! Als we de kaart van onze stad uit 1603 bekijken, zien we ten noorden van het Vliet een paar huisjes en verder: weiland. Op de kaart van 1664 is daar nog niet veel aan veranderd. Maar als we dan een reuzesprong maken en twee eeuwen later gaan kijken, dan ziet het er anders uit. In 1882 is de gemeenteschool gebouwd, de Vijverschool die daar nog staat en waarvoor grond aan het bestaande parkje moest worden onttrokken. Dat park had als middelpunt een vijver, die in 1826 was aangelegd om dat deel van de stad van.... drinkwater te voorzien! Ja, Leeuwar ders, dat klinkt u nu vreemd in de oren, maar het kraantje waaruit u in uw huis water te voorschijn tovert is nog niet zo lang in gebruik. Na de zeer droge zomer van 1818, toen de regenbakken al lang niet meer genoeg voor de stad gaven, was men tot de slotsom gekomen dat dit niet langer zo kon en dus kwam er een vijver, groter dan die nu nog achter de school te vinden is. Maar in die buurt, die „Weerklank" genoemd werd, was in 1835 ook te vinden de heer Eliza- berthus Jongstra, die uit Goutum zijn bloem kwekerij naar Leeuwarden had overgebracht. In de Leeuwarder Courant van 2 mei 1959 heeft u op een foto „Ut 't Liwwarder Kammenet" zijn zoon Jan met vrouw en zeven zoons en doch ters kunnen zien, die allen (behalve een zoon) in de kwekerij werkzaam waren. Het hoveniersbedrijf in Goutum behoorde eerst aan Dirk Meilis die aldaar in 1729 werd gebo ren; hij huwde Klaaske Nammens en hun zoon Nammen Dirk trouwde met Jeltje Christoffels Jongstra. Hun zoon Geert Nammens Jongstra, geboren in Goutum in 1806, deed de grote stap Het vroegere hoveniersbedriji van de iirma Jongstra in de Weerklank naar Leeuwarden en op een terrein, ten noor den van Vliet en Weerklank, verrezen de kas sen, de oranjerie (waar 's winters de palmen en andere tere planten in stonden) en de kleurige bloemen. In die tijd was een kweker nog niet gespecialiseerd, men had vakjes van alles en nog wat, men legde zich niet toe op één be paalde plant of bloem. De verkoop ging in de provincie te voet of per schip! Maar op een gegeven moment maakte men een stenen kiosk ter plaatse en dat was eigenlijk het begin van de bloemenzaak. Een van de zoons, Jan Jongstra, bleef niet in het bedrijf maar vestigde zich omstreeks 1900 in wat nu Voorstreek 18 is, later ging hij naar wat nu Kelders 9 is, weer later werd de zaak overge bracht naar het Naauw. Zijn zoon Jan Arend Jongstra is nu ook al weer ruim vijfentwintig jaar in de zaak en mocht in 1960 het 125-jarig jubileum vieren. U ziet hierbij afgebeeld een foto van de bloeien de dahlia's uit het hoveniersbedrijf, dat ophield te bestaan toen de Weerklank werd gesaneerd. Door de bomen heen keek men op de kazerne. Men haalde water uit de reeds genoemde drink watervijver. Tegen het einde van de 19de eeuw gebruikte men het verlaten gebouw, de „Kapel" van de Vrije Evangelische gemeente, als pak huis. Op een betaalde rekening uit 1880 staat „Bloem- kweekérij Vijversbuurt" en men betaalde toen 7,50 voor vijftig geraniums, 4,voor zes tien knolbegonia's en 1,25 voor vijf korte dahlia's de school voor „M.O. van Meisjes" werd de gelukkige bezitster van deze planten. Als er straks weer tuinderijen moeten verdwij nen voor de aanleg van de rondweg, dan on dergaan zij hetzelfde lot als de familie Jongstra in de Weerklank. M. J. VAN HEEMSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 5