DE KEIZERSGRACHT WAS EENS EEN LANDELIJKE LAAN MET LINDEBOMEN UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM I e Keizersgracht langs de gevangenis, sinds haar demping enkele jaren geleden een brede verkeersweg met een misplaatste naam, was nog niet eens zo heel lang geleden een lan delijke laan met lindebomen en een aarden wal aan de waterkant. De foto, die Dijkstra's boekhandel ten behoeve van een prentbriefkaart omstreeks de eeuw wisseling van het Blokhuisplein af heeft laten maken, geeft die situatie nog aardig weer. Het begin van het smalle grachtje met een laag houten hekje er omheen is er nog net op te zien en ook de lange rij lindebomen pronkt er nog in volle glorie op. Kort nadat de foto was gemaakt heeft het beeld van deze straat een grondige verandering on dergaan. Het hoekhuis van de Druifstreek en de Keizersgracht, waarin de kastelein Johan Weyer destijds een tapperijtje had, werd toen gesloopt en ook de hele rij huizen tussen de Kruisstraat en de Druifstreek, die we nog dui delijk op deze prentbriefkaart kunnen zien, werd toen met de grond gelijk gemaakt. Er kwam een reeks nieuwe huizen voor het personeel van de» gevangenis in de plaats en het nieuw opgetrokken hoekhuis werd voor de directeuren van deze sombere inrichting be stemd. Het spitse torentje boven de koepel van het pand, waarin nu de Gezondheidsdienst voor vee gehuisvest is, stond er toen al een kleine vijftien jaar: het was in 1882 gebouwd als een Rooms Katholiek Liefdesgesticht, waarin ouden van dagen en weeskinderen werden opgenomen. Na het totstandkomen van de nieuwe woningen voor de gevangenisbewaarders werden de lin debomen omgehakt en werd de aarden wal ver vangen door een kademuur, waardoor de Kei zersgracht wel een heel ander aanzien kreeg en haar landelijk karakter geheel verloor. In 1956 kwam er door het dempen een eind aan de geschiedenis van de gracht, die om streeks 1585 gegraven was en vroeger het Blok- huisdiep werd genoemd. In 1845 was het stuk van dit Blokhuisdiep tussen de Keizersgracht en het Droevendal al gedempt, waarna de nieuw ontstane straat zeer toepasselijk de Ge dempte Keizersgracht werd genoemd. Het stukje water voor de ingang van de ge vangenis, dat er nog steeds is, maakte heel vroeger deel uit van een gracht, die via de Druifstreek en de huidige Nieuwe Oosterstraat in de richting van de buitengracht liep. Die gracht moet dus gelopen hebben langs de huizen, die we links op de andere prentbrief kaart zien „een speciale uitgave" van de Goedkope Winkel van de heer H. Wijbenga. Dat wil dan zeggen: langs de plaats, waar die huizen staan, want eerst in 1585 werd dit deel van de Druifstreek bebouwd en de verdedi gingsgracht om het blokhuis, die hier eenmaal liep, was juist vijf jaar eerder gedempt. Zo op het eerste oog veranderde er de laatste halve eeuw niet zoveel sinds de foto werd ge maakt, maar wie de plaat even nauwkeurig bekijkt, merkt toch wel wijzigingen op. Het ei vormige plantsoentje is verdwenen uiteraard en het aanzien van de grote panden links ver anderde helemaal. In het eerste huis, waarin nu de firma Huizenga haar autobedrijf heeft, woonde indertijd de heer R. Buisman, die toen ook al boter verkocht en in het huis op de hoek, waarin men nu cor- setten en kunstbenen verkoopt, woonde de ad vocaat en procureur mr. J. D. van der Plaats. Verder is er intussen ook het een en ander aan de overige huizen van de Druifstreek verbouwd, maar het schoolgebouw rechts bleek er toen al net zo te staan als nu. Alleen de prachtige lantaarnpaal voor die school verdween. Helaas, mogen we wel zeggen. FENNO L. SCHOUSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 7