II n lil 1 Eleanor Weiss Amerik m men kaan s mei sje op sc Leeuwarden Kool lil t Is hier allemaal fantastisch J Min 23 11 Eleanor WEISS, 17 jaar, uit Ridgewood bij New York, vindt het in Leeuwarden „fantastisch". „Ik wil niet weer weg", zegt ze op een toon, die geen tegenspraak schijnt te dulden. Dat is natuurlijk comedie, want Eleanor heeft het niet voor het zeggen. Als leerlinge van een „high-school" is ze door de Ame rican Field Service uitgekozen voor een verblijf van zeven maanden in Europa en het volgen van een middelbare school in een dezer landen. Het werd Nederland en Leeuwarden, waar de Middelbare School en HBS voor Meisjes haar als een tijde lijke leerlinge kon inschrijven. Ze zit in de vierde klas MMS en slaat daar geen slecht figuur integendeel. Dat het Neder land, Leeuwarden en de Leeuwarder MMS is geworden, was geen zaak van vrije keus voor Eleanor. Zelf had ze haar zinnen gezet op Zwitserland. „Daar wist ik vrij veel van", zegt ze ter motivering van deze keus. Maar nu spijt het haar niet, dat het Nederland is geworden. Ze vindt alles hier „fantastisch Op 19 juni kwam ze in Rotterdam aan met de „Seven Seas". Wat wist ze van Nederland? Het was de be perkte feitenkennis van de gemid delde Amerikaan: molens, klom pen, dijken, tulpen en diamanten, plus wat ze inmiddels aan wijsheid omtrent ons land had opgestoken. Aan boord had ze een beetje Ne derlands geleerd: „Ik ben zo blij, dat ik hier ben"; „Bruin brood is gezonder dan wit brood." Dit kan ze nu allemaal in vlot Nederlands vertellen; soms valt er wel eens een ongewoon woord en de uit spraak verraadt haar als buiten landse, maar de in luttele maanden opgedane kennis van de Neder landse taal motiveert, naar ons gevoel, volkomen het gebruik van haar eigen stopwoord „fantastisch De pleegouders van Eleanor, de heer en mevrouw Blanksma, haal den haar van de boot in Rotterdam en zo ging ze doodmoe van de reis het grote avontuur tege moet. Het avontuur van het onbe kende, maar was het hier erg vreemd? „We zaten 's avonds thuis (dat is dus bij de familie Blank sma in de Bildtsestraat) en ieder een was aan 't lezen. Toen iemand plotseling iets in het Nederlands zei, drong het tot me door, dat ik in een vreemd land was." Het ge voel van thuis te zijn is snel geko men en geeft ongetwijfeld een reële achtergrond aan het schert sende: „Ik wil niet weer wég." Uit de manier waarop zij over haar Leeuwarder pleegouders spreekt, blijkt duidelijk, dat het haar in het bijzonder moeilijk zal vallen op 18 januari, wanneer de terugreis begint, van dit gezin te scheiden. Eleanor Weiss is niet luk-raak door de American Field Service voor een verblijf in Europa uitgekozen. Er is een strenge beoordeling aan voorafgegaan, die, zien wij het goed, vooral gericht was op intel ligentie en persoonlijkheid. Zij is niet het gemiddelde Amerikaanse meisje maar steekt in vele opzich ten boven de middelmaat uit. Dat merkt men aan de vlotheid, waar mee ze zich onze taal heeft eigen gemaakt. Menig personeelslid van de Amerikaanse of Engelse ambas sade zou daar een voorbeeld aan kunnen nemen. Maar deze dochter van een Amerikaanse chemicus en schilderes heeft genoeg kinderlijke onbevangenheid meegenomen om zich te kunnen verbazen over en verheugen in de gewone dingen van ons land. „Er was een dijk en op die dijk liep een koe. Dat vond ik zo grappig. Jullie eten hier zo veel, zo verschrikkelijk veel, voor al als er een feestje is." En als we er dan op wijzen, dat men mag be danken wanneer te veel wordt aangeboden: „Ja, maar 't is alle maal zo lekker. Dan de school, de vergelijking dus tussen haar high-school en onze middelbare school. Zoals de MMS er een is. Het Amerikaanse onder wijs kent slechts enkele hoofdvak ken: geschiedenis, Engels, natuur kunde of wiskunde en een der talen Frans, Duits, Spaans en La tijn. Er zijn verscheidene bijvak ken: muziek, kunstgeschiedenis, zang, tekenen en ook typen en autorijden. Het clubleven is inten sief en rijk geschakeerd. Niet al leen wordt veel aan sport en dan sen gedaan, maar ook komen se rieuze onderwerpen (van politieke aard bijvoorbeeld) aan de orde. In het verband van de school worden lezingen over zeer uiteenlopende onderwerpen gegeven en ook daar voor is de belangstelling groot. We wilden graag weten welke mu ziek haar het meest trok. „Thuis (en dat is in dit geval: in Ridge wood) hebben we een grote verza meling klassieke platen, maar ik had er niet veel belangstelling voor. Ik dacht, dat dit wel zou ko men als ik ouder werd. Maar hier in Nederland ben ik van goede muziek gaan genieten. Nou ja, ik ben ook ouder geworden...." Ze gelooft er zelf niet aan, dat dit een kwestie van toenemende leeftijd is geweest, Het is toch wel de in vloed van de cultuur van het oude werelddeel, die haar in al haar facetten niet onberoerd heeft ge laten. Zal dat de grote winst zijn, die Eleanor mee naar huis neemt, wan neer ze op 18 januari aan boord gaat van de „Nieuw Amsterdam", die haar naar huis terugbrengt? Ze heeft veel gezien en veel ge leerd. „Jullie moeten erg veel le ren. Hier wordt op een middel bare school meer geëist dan bij ons. In Nederland is het op de uni versiteit zoals bij ons op de high- school. En op de Amerikaanse uni versiteit is het zoals hier op de middelbare school." Het school leven is haar, zou men kunnen denken, dus niet meegevallen. Maar ze zal met het grootste ple zier terugdenken aan de tijd, die ze in de schoolbanken van de Leeuwarder Meisjes HBS heeft doorgebracht. En aan al het andere, dat ze hier heeft ervaren en ge zien. Tot en met Sinterklaas, van wie ze, heel officieel in het Stad huis, een handje heeft gehad. Dat was, niet in de laatste plaats, „fan tastisch"

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 23