vlogen de kanaries door de gelagkamer B, UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 9 lij het vluchtig bekijken van prentbriefkaar ten van het oude Leeuwarden vallen de ver schillen tussen de situatie van toen en die van nu lang niet altijd onmiddellijk op. Het Zaai land, tussen de Westerkade en het Wilhelmina- plein, lijkt zo op het oog sprekend op dit stuk van het Zaailand zoals het er nu uitziet en in de Prins Hendrikstraat lijkt in de laatste zestig jaar ook al weinig veranderd te zijn. Toch zouden vandaag genomen foto's van de zelfde plaatsen vrij aanzienlijke verschillen vertonen en vooral een geheel andere sfeer ademen dan de beide hierbij afgedrukte prent briefkaarten, die we in grootmoeders ansich tenalbum aantroffen. De gemoedelijke kalmte van de goeie, ouwe tijd tekenen zich wel heel duidelijk op de oude kaarten af en zelfs op een stille zondagmorgen in deze tijd zou géén fotograaf er in slagen eenzelfde gezapige rust op z'n platen vast te leggen. Daarbij zijn er in deze laatste halve eeuw in detailpunten meer dingen veranderd dan men zo zou denken, al bleven de hoofdlijnen gelijk. Zo kreeg bijvoorbeeld het begin van de Prins Hendrikstraat een heel ander aanzien, doordat er slechts enkele, kleine, verbouwingen plaats vonden aan de hoekpanden. Wat nu het hotel Buis is, was ook al een gast vrij pand toen de Leeuwarder uitgever van prentbriefkaarten S. A. Markus omstreeks 1900 z'n fotograaf opdroeg de Prins Hendrik straat van toen te vereeuwigen. Op dat moment namelijk zat de „tapper en slijter" Antoon de Boer er in als opvolger van de bierhandelaar Tjerk Voordewind, die zelf in 1892 naar de Baljeestraat ging en wiens vader, de koopman en tapper Anne Voordewind in hetzelfde jaar in dit huis op de hoek van de Prins Hendrikstraat en het Zaailand overleed. Antoon de Boer vertrok in 1907 naar de Paul Krugerstraat en nadat de „zetkastelein en slij ter" Klaas Leeksma nog drie jaar in dit „koffie huis" de drank had laten vloeien, kwam Theo- dorus Buis op de eerste mei van 1910 als „bar bier en tapper" in deze zaak. Deze meneer Buis bleef er langer de scepter zwaaien dan al z'n voorgangers met elkaar en hij was het ook, die het pand een verbouwing liet ondergaan, waarbij het veel grotere ramen kreeg plus een deur op de hoek aan de Zaai landkant. Op vrijwel dezelfde wijze werd later ook het andere hoekhuis verbouwd, waarin tabak en sigaren werden verkocht, toen Dijkstra's boek handel ook omstreeks de eeuwwisseling bijgaande prentbriefkaart van het Zaailand uit gaf. Ook dit pand kreeg een deur aan de Zaai landkant, terwijl ook hier de kleine winkel ramen vervangen werden door grotere. Van de andere panden, die we op deze kaart van het Zaailand zien, verdween het pakhuis (met de boven elkaar gelegen poortjes), waarin de firma J. Hilarius in die tijd papier opsloeg. Ook het hotel Centraal, met het zware balcon aan de pui, heeft zich niet tot de huidige dag kunnen handhaven. Nog voor kastelein Jan de Jong er wel een twintig, dertig kanaries frank en vrij in de ge lagkamer liet rondvliegen, werd dit hotel wel „De 10 kamers" genoemd, dit ter onderschei ding van „De 4 kamers", welk logement nog verderop aan het Zaailand stond. Die kanaries tussen twee haakjes, waren zo tam, dat ze bij de stamgasten de suiker uit de glaasjes cognac en brandewijn pikten van een bekende pettenfabrikant in de stad gaat dan ook nog altijd het verhaal, dat hij eens een van deze gevederde vrienden in z'n zak stopte en meenam naar huis. In het huis naast de sigarenzaak op de hoek woonden, toen de foto werd gemaakt, Johannes George Washington Schreuder en zijn vrouw Martha Teffer, de zuster van de zendeling Mattheus Teffer, op wiens initiatief in 1880 het Diakonessenhuis werd gesticht. Martha Teffer stierf hier in 1903 en in dat jaar overleed ook de bewoner van het huis daar naast, de handelsagent Johannes Hendericus Christiaan Heuveldop. Het huis aan de andere kant van het pakhuis van Hilarius tenslotte, werd toen nog bewoond door de koffiehuis houder Gerrit Duinker, die men beneden, en Jacob Baukes Boelstra, die men boven kon vinden. FENNO L. SCHOUSTRA.

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 9