I I o,m k c\meUyil vm Da gjesmensen 4 - Z M 12 *3 - - 41 Ij Vroeger werden ze misprijzend nage keken door de gasten van het hotel oi pension, die op het terras van hun va- cantie zaten te genieten. Pa met de tas met mondvoorraad, ma met de moeilijke voeten en het rode, bezwete gezicht, de huilende kinderen, moe van het rond- zeulen, jengelend om ijsjes. De dagjes mensen, die met de ingepakte broodjes op stap gingen naar bos oi zee. 's Mor gens van huis, 's avonds weer thuis. Meer zat er niet aan. De vrije dagen ontbraken en het geld ontbrak om van dat enkele dagje iets te maken. De zon nige terrasjes waren niet voor hen; voor hen was slechts de lange boulevard oi het mulle bospad. Op de terrasjes zaten de echte vacantiegangers, met iets koels in hun glas, aangedragen door een dis crete ober. De dagjesmensen waren een der bezienswaardigheden van het vacan- tieoord- ,,Kijk die vent daar, met de bretelles over zijn overhemd Deze dagjesmensen zijn er niet veel meer. De meesten hebben tegenwoordig vacantie en vacantietoeslag. De grote massa logeert nog niet in de dure hotels oi pensions. Maar men trekt er wel op uit: niet één dag, maar een week oi veertien dagen. De vacantiebesteding heeft zich aangepast bij de nieuwe, be tere sociale verhoudingen. Maar er zijn nog altijd massa's mensen, die er één dag op uit trekken, 's Mor gens van huis, 's avonds weer thuis. Eenvoudig, omdat naast de aaneengeslo ten vacantie beschikt kan worden over losse, vrije dagen. De zaterdag met name. Het zijn niet langer de maatschappelijke stumperds, die op zo'n dag verpozing in de natuur zoeken. Het is niet alleen de arbeider, maar ook de directeur. Het lijkt ons gevaarlijk het woord dag jesmensen te blijven gebruiken. Het is trouwens altijd een onaangenaam woord geweest, voortgekomen uit de gering schatting van de betere kringen" voor hetgewone volk". Het dagtoerisme om vat alle maatschappelijke geledingen en daarmee dient men terdege rekening te houden. Zo niet, dan weet men ook za kelijk slecht te rekenen. k. D' mmiw li cia wa Fri Bo gei mo We rec dat ges trel we eisi Ni v een *f* voc me: sta. wa' wei gaa Hel bee zijn pól De foto's op deze pagina's verplaatsen u in gedachten naar het strand van onze Waddeneilanden. Ze zijn niet bedoeld om u tot haast te manen bij het maken van uw vacantieplannen. Daarvoor is het trouwens waarschijnlijk al te laat. Wie nu nog een peperdure stulp weet te bemachtigen, mag wel van geluk spreken. Er is strand in de buurt van Leeuwarden. FFet strand van Ameland is zo'n dertig kilometer van hier. Dit strand is echter niet bereikbaar op de eenvoudige wijze, die bij zo'n geringe afstand past. Daarom moet u een huisje huren. En daarom stellen wij in bijgaand artikel de vraag wat een dam naar Ameland voor ons, speciaal voor Leeuwarden, zou betekenen. we. ten gro get een vol mil len voc ze kin nat eer der het Nu tiei om mo dar bev Na aut In ma zo'i de der

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 12