4 l. r Sociaal en huiselijk leven verschraalt onder de straling van de beeldbuis Voorbeeld nummer 1. Een verzekeringsin specteur, die in hoofdzaak zijn klanten 's avonds moet bezoeken, moet, wil hij kans van slagen hebben, eerst het t.v,-programma raadplegen. Kans van slagen, in deze zin, dat het hem mogelijk is een gesprek aan te knopen. Na acht uur zitten massa's mensen aan de beeldbuis gekluisterd. Misschien is het programma zo oninteressant, dat men het apparaat wil uitschakelen ten behoeve van de bezoeker. Dat is een gokje. Men weet nooit hoe de belangstelling ligt en kan dus ten hoogste zeggen: „Dit lijkt mij tame lijk waardeloos". Maar het is mogelijk, dat de mensen bij wie men aanklopt nu juist met gespannen aandacht dit programma zitten te volgen. Bovendien laten tal van t.v.-kijkers alles gelaten over zich heengaan. De spreker, die voor de radio geen been aan de grond krijgt, wordt voor de t.v. plot seling het luisteren waard, omdat men hem dan ook kan bekijken. Dit geldt niet alleen voor (dit bij wijze van dom voorbeeld) Bri gitte Bardot, maar ook voor een kaalhoofdig heer, die ergens bijzonder veel verstand van heeft. Voorbeeld nummer 2. De exploitant van een hotel- en restaurantbedrijf vertelde, dat men op een „zaterdagavond-met-Dorus" voor elf uur niet op publiek hoeft te rekenen. Mis schien komen er daarna nog mensen, maar bij slecht weer is de hele avond verloren. We zijn in een luttel aantal jaren in het televi sie-tijdperk gestort. De huiskamers zijn bios- Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 11e jaargang no. 2 februari 1962 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden coopjes geworden, de massa is gekluisterd aan de t.v. Op visite gaan is bij avond televisie kijken geworden. De koffie of de thee staat om acht uur klaar, het licht staat op een laag pitje en elke aanwezige is daarna alleen met de beeldbuis. Er wordt niet meer gepraat, er is niet meer een huiselijk milieu, er is geen gees telijk contact. Bussum bepaalt wanneer we lachen, wenen of ons vervelen. Wij kwamen enige tijd geleden bij een man aan huis, aan wie wij iets te vragen hadden. Hij stond ons in de huiskamer te woord en we maakten het kort, want de t.v. stond aan en er was visite. Naderhand vertelde hij, dat de ouders van het meisje van hun zoon kennis waren komen ma ken. Misschien is er later op de avond gespró ken over de toekomst van de jongelui. Mis schien heeft men later in een gesprek van weerskanten geprobeerd het milieu af te tasten waarmee zoon en dochter verbonden zouden raken. Maar voorlopig was de t.v. het belang rijkst. Het is een gebrekkige manier om iemand te leren kennen, wanneer slechts het formaat van zijn beeldbuis te onzer kennis komt. De televisie is nog nieuw.... overrompelend nieuw. We weten er nog geen weg mee en daarom kijken we maar. Misschien zal men later dit meubel wat achteruit weten te schuiven, het daarmee zijn juiste plaats gevend. Mis schien...., want voorlopig mogen we er ook op rekenen, dat de werkingssfeer van de tele visie zich nog sterker zal gaan uitbreiden. Meer programma's, nieuwe technische mogelijkheden, die van de Eurovisie een intercontinentale tele visie kunnen maken. Er gebeurt elk ogenblik wel iets interessants in de wereld en de pro motors van de t.v. willen dat wel uitzenden, zo het binnen het technische bereik ligt. Wat willen wij dan met ons verenigingsleven, wat kunnen wij plaatselijk nog ondernemen? De mensen, die het moeten doen zitten naar Kennedy te kijken. De mensen voor wie het bestemd is, zitten ook naar Kennedy te kijken. Dat is technisch prachtig en interessant boven dien. Maar we moeten wel vrezen, dat uit deze verworvenheid der techniek een verlamming van de massa voortkomt, die veel kapot gaat maken Foto voorpagina We hebben niet veel winter gehad, maar de kortstondige sneeuwperiode leverde dit lijnenspelop. De ioto werd gemaakt van het in aanbouw zijnde ringweg-via- dukt. De sneeuwklokjes voorspellen het eind van de winter.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 3