E e n vriendelijke meneer Stadgenoten DIE WE ALLEN KENNEN ,,Ja, zet ons maar even op 't portret, we zitten hier mooi in de zon!" zeiden de heren J. (Hannes) van Dijk, weduwnaar van Roosje Cohen en Jan Mau- rits, rustend „meester straat maker", We maakten het plaat je op de Spanjaardslaan, vlak bij de Spanjaardsstraat. De heer Maurits heeft in z'n lange leven heel wat klinkers voor ons op de goeie plaats ge legd; ontelbaar is het aantal sigaartjes, dat de heer Van Dijk in z'n goeie jaren voor de Leeu warder sigarenrokers heeft ge draaid. De heer Kienstra op z'n dagelijkse route door de binnenstad. ,,Mooi weer, hè meneer?" Ja, wie is dat toch, die vriende lijke, gul groetende meneer, die we altijd te voet, tasje onder de arm vaak in de binnenstad kun nen aantreffen, maar vooral in de buurt van de Amelandspijp? Wel, dat is de heer A(lbertus) Kienstra, de congierge van het Sint Jozef Pension aan de Voorstreek, en sinds jaar en dag een bekende fi guur in de stad, die deze maand zeventig werd. Van die zeventig jaar heeft hij er precies twintig in het Sint Jozef Pension doorgebracht, waar hij tij dens de bezoekuren, trouw op z'n post in het kamertje achter de deur, de eerste man was, die de be zoekers tegenkwamen. Altijd zeer vriendelijk, zeer hulpvaardig stond hij er de mensen te woord en wees hij hen de weg: een congierge in de beste betekenis van het woord. Ook het halen van boodschappen voor het huis behoort tot zijn taak; vandaar, dat we hem zo dikwijls in de stad konden zien de laat ste twintig jaar trouwens niet al leen, maar ook al jaren daarvoor, want van 1923 tot 1942 is deze oud Dokkumer in dienst geweest van de firma L. Cohen aan de Kelders, voor welk bedrijf hij ook al expe- ditiewerk deed en dus eveneens veel de straat op ging. Ook aan die periode bij de familie Cohen bewaart de heer Kienstra bijzonder prettige herinneringen. „Het waren bovenstebeste mensen" zegt hij, „en in het laatst hadden ze behalve één meisje alle maal katholiek personeel; wel merkwaardig nietwaar? In de oor log is alles er kort en klein gesla gen, maar zelf kwamen de Cohen- nen gelukkig goed door de oorlog heen. Benno, de zoon, die nu in Brussel woont, komt nog wel eens in Leeuwarden. Laatst kwam ik uit het postkantoor en toen stond ie zo voor m'n neus. Och man, zei-die toen, hoe is 't mogelijk, jou ver- andere niks Hoewel een verblijf in een zieken huis enkele jaren geleden een waarschuwing voor de heer Kien stra is geweest, voelt hij zich toch nog te goed om helemaal niets meer te doen. Daarom hoopt hij nog een tijdje zo door te kunnen gaan: „wanneer je bezig blijft, blijf je fit!" „Zestienhonderd manuren zitten er in, dat is dus geen kleinigheid. Maar wie óók zo'n boot wil bouwen, moet niet denken, dat ie verschrikkelijk duur is, want dat valt best wat mee. Oh, wat een rijke stinkerd zeg gen ze, wanneer ze je in zo'n boot zien, maar dat slaat werkelijk op niks. Nou is deze toevallig een beetje luxe, maar voor niet meer dan duizend gulden maak je er al een en het kan nog goedkoper ook!" Die bemoedigende woorden sprak de heer F(rits) D. H. Braams, toen we hem in de werkplaats van zijn bedrijf aan de Turfmarkt bezig za gen met wat zonder enige over drijving het grote pronkstuk van een amateur kan worden genoemd: een door hem zelf gebouwde glij boot, die iedere watersporter in verrukking brengt. Het is de tweede glijboot, die deze amateur botenbouwer heeft ge maakt en na dat eerste werkstuk, trok deze uitermate sierlijke „An tilope" bijzonder de aandacht bij de gelegenheden, waarop de heer Braams z'n schepping heeft ge toond: op de show van zijn radio- en televisiezaak, onlangs in hotel Amicitia, en bij het défilé voor het Koninklijk gezin, toen hij er pro paganda mee maakte voor de Frie se Buitenboordmotoren Club, waar van deze sportieve watersporter zelf voorzitter is. Dat is overigens niet de enige sportorganisatie, waarvoor deze stadgenoot het voorzitterschap be kleedt: hij is ook voorzitter van de Kegelclub T(ot) O(ns) P(lezier), voorzitter van de Leeuwarder Ke gelcombinatie en voorzitter van het hoofdbestuur van alle Leeu warder kegelclubs. En jaren geleden was hij voorzitter (en mede-oprichter) van de Leeu warder Zwemclub Overdekte, ter wijl hij kort geleden nog een bestuursfunctie kreeg in de Ver eniging van Vreemdelingen Ver keer in Terhorne, een plaats, waar de heer Braams, rust zoekend, veel vertoeft en waar hij de recreatie in de toekomst zich nu al storm achtig ziet ontwikkelen. Het pronkstuk van de heer Braams trekt wèl bekijks, wanneer de schep per z'n boot op de Turlmarkt naar buiten brengt.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 9