'■mP1 Verzameling van oorlogsherinneringen Op 25 september concerteerde het Concertgebouworkest in de bovenzaal van de Beurs. Aan bet concert s avonds ging s middags een jeugdconcert vooraf. Hier een brede blik op de zaal tijdens dit jeugdconcert. Wm; aar. ezig sig- eld- /oe- fOOT zich fge- ele- ro or van rch- in- leer ïaar >ort, al- aan ij de, af- en igen vel gen- van niet •gen hij eeft. wel pas leer ïan- ling van de heer Reitsma. Hij is ietwat besmeurd, maar dat kan vanwege de symboliek geen kwaad. Natuurlijk zouden in de eerste plaats degenen die in de oorlog sterk tegen de Duitsers aan leunden de heer Reitsma met zijn verzameling kunnen helpen. Hij aarzelt niet deze mensen te benaderen, maar over het alge meen zeggen ze niets meer te hebben en in sommige gevallen laten ze bovendien nog weten nimmer iets van deze aard te hebben bezeten Er is dus veel verloren gegaan en dat is aan de ene kant wel spij tig, maar aan de andere kant is iemand die alles „voor het op rapen" heeft niet de ware ver zamelaar. Juist de moeite om iets te bemachtigen maakt het bezit daarvan waardevol. De heer Reits ma is een echte verzamelaar en dus een vasthoudend mens. Wan neer hij ergens iets weet te zitten, dan gaat hij er op af. „Ze bren gen het je niet thuis", zegt hij. Wat niet wegneemt, dat hij ook graag zonder moeite nieuwe din gen aan zijn verzameling wil toe voegen. Heeft u nog iets in de kast of op zolder, dan weet u het (in de aanhef vermelde) adres. Rondkijken in de verzamelkamer van de heer Reitsma levert een merkwaardige confrontatie op met herinneringen aan oorlog en bezetting. Het IJzeren Kruis is al genoemd, maar er zijn tal van an dere onderscheidingen. Het Krim- schild van 1941—1942, de onder scheiding „Winterschlacht im Os- ten", waarmee de strijders om Stalingrad werden getroost en de „Nahkampfspange", een gesp, die de vechters van man tegen man als beloning voor hun moed moch ten dragen. En dan iets heel an ders: het Duitse gouden moeder- kruis voor vrouwen met acht of meer kinderen. Zeer curieus is Dit is een tijdens de oorlog gegoten klok. Het metaal is afkomstig van neergescho ten Duitse vliegtuigen. het Mussertkruis, een door de NSB-leider zelf ingestelde onder scheiding, die echter nooit is uit gereikt, omdat de man die deze kon geven het kistje vergat, toen hij op Dolle Dinsdag haastig de wijk naar elders nam. Ook van „de andere kant" bezit de heer Reitsma bijzondere curiositeiten, zoals een klok, in de oorlog in En geland gegoten uit het metaal van neergeschoten Duitse vliegtui gen. De klank is bijzonder prettig. De verzameling van de heer Reitsma vertoont op vele punten het lachwekkende beeld van de protserige praal, die de Duitsers en hun geestverwanten in Neder land eigen was. Het nationaal-so- cialisme leefde van de show en het gevoel van eigenwaarde, dat steeg met het groter worden der petten en épauletten. Maar er zijn ook schrijnende contrasten. „Door het kind. voor het kind", verkon digt een affiche van het Nederlands arbeidsfront. Daarnaast hangt het uit de bezettingstijd welbe kende bordje „Voor Joden verbo den". Het is wel goed dat deze dingen bewaard blijven om- mers van het weekblad „Signal" e, is moest hebben, compleet en inge- i te bonden. En daar moest hij ver dus nemen, dat men al deze boeken in- aan de vuilnisman had meegege- de ven. Bij informatie bij een Frie- loor se gemeente naar de eventuele eest, aanwezigheid van affiches of iets der- dergelijks, werd hem verteld, dat men een grote collectie had ver nietigd om ruimte in het archief te maken. Een ander gemeen telijk archief beschikte over een hakenkruisvlag, die werd ge bruikt als stofdoek. Deze vlag is nu opgenomen in de verzame- geld een veg- ren. een urn- Onderscheidingen, insignes, Winterhulpspeldjes, een collecte bus van de Winterhulp de heer C. Reitsma bij een deel van zijn verzameling.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 13