Fa. H. JOURS ZOOI Winkeliers van het Aaainv wilden het grachtje dempen VERHUIZINGEN TRANSPORTEN UIT GROOTHOEDERS AN SI CHTEN ALBU M LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 5 Er valt niet over te twisten dat het Naauw in Leeuwarden een winkelstraat met een ge heel eigen en apart karakter is. De vol strekte afwezigheid van gemotoriseerd ver keer staat hier voortdurend borg voor een zeer rustige sfeer, die nog geaccentueerd wordt door het rimpelloze water in het wel heel erg smalle grachtje, dat de straat in de lengte doorsnijdt. Aan dat grachtje veranderde de laatste vijf tig, zestig jaar niets alleen kwam er ter beveiliging van het passerende publiek een ijzeren hek omheen, nadat bij een Konin klijk bezoek in 1905 een primitieve houten afscheiding al als zodanig dienst had ge daan. Nog eerder, voor dat jaar dus, was het voor stadgenoten, die niet zo vast ter been meer waren, een koud kunstje om er in te lopen een gelegenheid, die sommige la te pretmakers in die goeie ouwe tijd dan ook niet onbenut voorbij hebben laten gaan. Toen kon het dus ook nog gebeuren, dat een knaap met sterke spieren over de he le gracht heensprong: een huzarenstukje, dat een stevige sjouwerman eens moet heb ben uitgehaald. Hij wedde om een gulden, dat het kón, nam daarna een aanloop, die achter in de winkel van de goudsmid Bak kers begon en sprong er vlot overheen! Minder goed verging het jaren later een joodse reiziger, die overigens in het geheel niet van plan was over de gracht heen te springen: hij liep, na het doen van goede zaken bij de manufacturier Van Raalte, breed lachend achteruit en hief geestdrif tig zijn parapluie bij wijze van afscheids groet, juist op het moment, dat hij geen grond meer onder de voeten kreeg Toen hij, geholpen door ijlings toegeschoten passanten, bibberend als een natte hond op het droge kwam, klemde hij de parapluie nog vast in de hand! Hoewel het water van het Naauw vóór het aanbrengen van de hekken dus zekere ge varen inhield, mag het haast onvoorstelbaar worden genoemd, dat de bewoners van het Naauw eens serieus hebben gepoogd om het water gedempt te krijgen. Wanneer er één binnengracht in Leeuwar den is, die zich nu juist helemaal niet voor een demping leent, dan is het wel dit Naauw, maar dat beseften de winkeliers in deze straat in 1906 blijkbaar nog niet, want toen richtten ze eendrachtig een verzoek tot de gemeenteraad om te besluiten het hele grachtje dicht te gooien. De vroede vaderen, die vijftien jaar eerder het rampzalige besluit genomen hadden om de schilderachtige Canselarij gracht langs de Turf- en Tweebaksmarkt te dempen, we zen dit verzoek gelukkig af, zodat de schoon heid van het Naauw bewaard kon blijven tot de dag van vandaag. Dat de stank van het grachtje evenmin verdween, is een andere zaak: nóg mogen we blijven hopen op een ingrijpende verbetering van het centrale ri oleringsstelsel, die aan dit jammerlijke eu vel een einde zal kunnen maken. Is er door de jaren heen dus weinig aan het grachtje veranderd, het beeld van de straat zelf wijzigde zich uiteraard wel en wie foto's van nu met die van vroeger ver gelijkt, zal belangrijke verschillen ontdekken. Twee oude kaarten uit grootmoeders an sichtenalbum laten ons aardig zien, hoe de situatie hier eertijds was. Ze zijn beide uit gegeven voor 1905, toen de hekken er dus nog niet stonden; de ene, van de noordzijde van het Naauw, dat gefotografeerd is op een zonnige zomerdag, is een uitgave van Dijk stra's Boekhandel, de andere, met de halve bevolking van Leeuwarden erop, werd door de Leeuwarder Boekhandelaar S. A. Markus op de markt gebracht. Aan de noordkant van het Naauw, en de oudere stadgenoten zullen het zich zeker nog wel herinneren, woonden toen de win kelier in comestibles Friedrich Joseph Dro ge (staat hij zelf, witgekield, in de deurope ning?), de drogist Steffen Kamstra, de da mes Van der Werf, die een handwerkzaak hadden, Willem Fluitsma, die goudsmid was, de winkelierse Jacoba de Vries, Ja cob Boersma, winkelchef van Simon de Wit en z'n pand is nog net zichtbaar op de plaat Petrus Westra, die handelde in garen en wol en die lid van de gemeen teraad was. En aan de zuidzijde had Barend Stoffels al een jaar of tien zijn sigarenzaak en de ban ketbakker Jan Janknecht was z'n buur. Ver der woonden er de banketbakker Haantje Wigersma, de textielwinkelier Abraham de Bruin, de hoeden- en pettenkoopman Ybele Bokma, Gerhard Heinrich Hotho, die te boek stond als reizend koopman en winkelier en Joseph Dumorée, die er een kapperszaak had. Laten we, tenslotte, nog even naar de mu ziekkorpsen uit ons vorige verhaal terugke ren: de naam „invalidenkoor", die daarin voorkomt, werd zo verzekerde men mij, niet algemeen gebruikt. Het was gewoon het koor van de heer W. Engelaar „en de meeste leden ervan mankeerden niets". FENNO L. SCHOUSTRA. Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen ABMBtStZ* HÉwwmm Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 5