Stadscentrum: T^bemsierhunst Sterrenburg WINKELS KANTOREN WONINGEN OLDEHOOFSTER KERKHOF STADHUISUITBREIDING PRINSENTUIN VOOR AL UW BLOEMWERKEN De doorbraak van het centrum van de binnenstad naar het noorden stelt men zich voor tot stand te brengen door bij het Gouverneursplein de bebouwing weg te breken tussen de Kleine Hoogstraat en de Beyerstraat. Daardoor zal een brede straat ontstaan hoe breed, dat toont deze ioto, die de bebouwing tussen de Kleine Hoogstraat (rechts) en de Beyerstraat (links) toont. Het Oldehooister Kerkhoi is bedoeld als een cultureel centrum: een aanzet daartoe is reeds aanwezig in het museum Princessenhoi, de Fryske Aka- demy en de in voorbereiding zijnde plannen voor de provinciale biblio- Gedacht is om profijt te trekken uit de bestaande hoogteverschillen. Het zuidelijke gedeelte is hoog gelegen en met bomen beplant: het is een parkeerplaats voor ca. 100 auto's. Het noordelijke lage gedeelte is een open baar plein, dat beheerst wordt door de op een hoger terras staande Olde- hove Op dit terras is ook de plaats voor het standbeeld van Troelstra De noordrand van het plein wordt, behalve door de provinciale bibliotheek, gevormd door een ot enkele openbare gebouwen. Het vernieuwde gedeelte van de oostrand is bestemd gedacht voor bijvoorbeeld een caie ol tearoom en bijvoorbeeld enkele antiquairs. Ten behoeve van het Stadhuis is een uitbreiding ontworpen, waarbij het historisch gedeelte behouden blijit. De nieuwe uitbreiding is zo geprojec teerd dat zij vanai het centrum van de stad het Waagplem zichtbaar is waardoor de band tussen city en bestuurscentrum sterker wordt. Aan de zuidzijde van het Stadhuis is een nieuw stadhuisplein ontworpen, dat gedeeltelijk een winkelplein zal zijn. Op deze wijze ontstaat een win kel-rondje" van het Waagplein over St. Jacobsstraat, Stadhuisplein, Grote Hooqstraat naar de Brol. Het plein tussen Beverstraat en Kleine Hoogstraat is, behalve als noorde- liike toegang van het centrum, bestemd tot parkeerterrein ten behoeve van het stadhuis Het vormt tevens een wandelweg met boombeplanting tussen het Stadhuisplein en de Prinsentuin. Hierdoor kan de Prinsentuin, als be- langrijkste recreatief element van de oude stadmee m het stedelijk leven worden betrokken. De Prinsentuin zal aantrekkelijker worden door het slopen van de bebou wing langs de Groeneweg. Hierdoor komt de Prinsentuin over een aanzien lijke lengte geheel vrij te liggen langs de nieuwe wegenrechthoek en za ook hierdoor een belangrijker element in het stadsbeeld gaan vormen, te meer omdat de overigens aan de noordzijde van deze weg geprojecteerde bebouwing een ,,open'' karakter zal hebben. In vele Nederlandse steden is ener zijds de ontwikkeling van het cen trum groot en zijn anderzijds de ruim telijke mogelijkheden van de oude stad beperkt, zodat de groei van het centrum noodzakelijkerwijze de gren zen van de oude stad overschrijdt. Het is een gelukkige omstandigheid, dat dit in Leeuwarden (behalve voor wat een gedeelte van de kantoren betreft) niet nodig is gebleken en ook in de toekomst niet nodig zal zijn, aldus constateert ir. Kuiper in zijn toelich ting bij het saneringsplan. In opdracht van het gemeentebestuur heeft het Nederlands Economisch In stituut een onderzoek ingesteld naar de toekomstige ruimtebehoefte van winkelstand en kantoren. Blijkens het door dit Instituut ingediende rap port kunnen, ook in een verder ver wijderde toekomst, de verschillende centrumfuncties behoudens enkele uitzonderingen, zoals het muziekcen- trum in de oude stad worden op gevangen. In aansluiting op de bestaande toe stand is het structuurplan gebaseerd op een ontwikkeling van het stads centrum in een aantal evenwijdige gordels. Het centrale gedeelte (Nieu- westad en Voorstreek met een ver breding in het centrum) blijft de win kelcity en zal daarom allereerst als voetgangersgebied moeten worden ontwikkeld. Het gebied ten noorden hiervan zal een krachtige woonfunctie moeten behouden (w.o. de Gasthuizen!), ter wijl hier voorts het stadhuis als be stuurscentrum en het Oldehoofster Kerkhof als cultureel centrum (pro vinciale bibliotheek, Fryske Akade- my e.d.) zijn gelegen. Het gebied ten zuiden en oosten van de winkelcity is voornamelijk be stemd als kantorencentrum en als centrum van de groothandel. De Ruyterweg Leeuwarden Telefoon 24986

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 7