Betere verbindingen met centrum voor verkeer naar stad Zuidelijke toegangsweg eist ingrijpende voorzieningen 8 Wil de ontwikkeling van de binnenstad kans van slagen hebben, dan zal niet alleen de bereikbaarheid van de verschillende be- stemmingszönes (winkelcentrum, kantoren- wijk, woongedeelte) aanmerkelijk moeten worden verbeterd, maar ook de parkeer gelegenheid aanzienlijk moeten worden vergroot. Daarom moet hier allereerst het verkeersvraagstuk nader worden bezien. Daar echter het verkeer in de historische binnenstad momenteel een onderwerp is, dat veel tegenstellingen oproept, mogen enkele algemene opmerkingen aan de be handeling van het verkeersvraagstuk voor af gaan, aldus ir. Kuiper in zijn toelichting bij het saneringsplan. Veelal pleegt de discussie over verkeers- oplossingen in oude steden zich te beper ken tot de tegenstelling: afsluiten of ont sluiten van de oude stad voor „het ver keer". Een dergelijke tegenstelling is ech ter te weinig genuanceerd en daardoor geen juiste formulering van de werkelijke pro blematiek, noch naar de zijde van „het ver keer", noch naar die van „de oude stad". Met betrekking tot „het verkeer" moet aller eerst onderscheid worden gemaakt tussen ver keer met een bestemming i n de oude stad en dat met een bestemming elders. Het ver keer, dat geen bestemming in de oude stad heeft, mag de oude stad niet doorkruisen en zal dus reeds bij de nadering van de stad moeten worden afgeleid. Het verkeer, dat wèl bestemd is voor de oude stad, zal gedeeltelijk aan de rand moeten wor den opgevangen op parkeerplaatsen (vanwaar men te voet verder gaat naar het „voetgan- gers"-gebied), gedeeltelijk een toegang tot de oude stad moeten vinden, voorzover het zijn doel heeft in de nu nog vrijwel onbereikbare saneringsgebieden. Deze toegangen moeten zo danig zijn gelegen, dat zij niet aantrekkelijk zijn voor verkeer dwars door de oude stad. De zuidelijke stadsgrachttussen de Tweede Kanaalsbrug en de Wirdurnerpoortsbrug waaraan ook de gevangenis (rechts) staat, staat op de nominatie gedempt te worden in het kader van het plan tot sanering van de binnenstad.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 8