Wieken boven winters tand Fa. H. JOLBS ZOON VERHUIZINGEN TRANSPORTEN LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 19 Het was die middag een komen en gaan op het kantoortje van de basisvlucht waar luitenant Beerling, het weekend al in touw, als een rots in de branding de luchtbrug dirigeert. Wij waren daar neergestreken om met spoed op te stijgen, nadat Den Haag in een onwezenlijk snel tempo ons een permit verstrekte om een vlucht te maken, ten behoeve van de bedreigde vogelstand. Het kleinste nog in Fries bezit zijnde Waddeneiland trok de meeste maatschappij, maar voor de variatie een met een te groot passagier aanbod. Rijkswaterstaat zorgde voor een grote toeloop van de meest uiteen lopende lieden die om een of andere reden naar een eiland moesten. Het kleinste nog in Fries bezit zijnde Waddenei and trok de meeste belangstelling. Onvermoeibaar bouwden Beavers en Pipers aan de luchtbrug. Vaak met zeer schilderachtige ladingen, als een kratje berenburg. biljarikeu's, kranten en chocolademelk; het overwinteren schijnt niet geheel van gezelligheid verstoken te zijn Eén Piper moest haar geestrijke lading met een kapot staartwiel bekopen, een vermoeide bladveer had het opgegeven. Afwisseling genoeg dus. Na kor te tijd klinkt het gegier van de naderende Alouette-helicopter ons als muziek in de oren, snel tanken, zakken brood, gemengd graan en nog meer brood inla den. De piloot, sgt. 1 Keizer en de sergeant-majoor-redder Van Luyk (wat een veilig gevoel zo iemand bii je te hebben), sjor ren ons en zichzelf vast, een indrukwekkende helm als kroon op onze burgerkleding, een steeds hoger gezoem, de wieken zijn al niet meer afzonderlijk te onderscheiden, daar schomme len we de lucht in, eerst nog wat aarzelend, een gevoel opgeta keld te worden, dan stormen we vooruit op zo'n 150 meter hoog te en met een snelheid van over de 100 km. per uur. Heit toestel hangt wat voorover, buitenge woon plezierig, want daardoor kunnen wij over de piloot heen- Zien. De glazen koepel biedt een fraai uitzicht naar alle kanten, ondanks de sombere voorspel lingen is het niet koud. Welk een controverse, het aloude Fries land waarover de ijskap van weleer teruggekeerd schijnt, in een hypermoderne wentelwiek over te zweven, nu ja zweven, lawaai maakt het wel. De aanblik van een ijsbaan met kinderen doet weldadig aan in dit ogenschijnlijk zo verdaten land. De brug in de weg naar Har- lingen over de Menaldumer- vaartt ligt beneden ons, vogels verdringen zich in een wak, laag cirjseien we er over neen, voe deren heeft geen zin, dit gaat vanaf de weg beter en vooral goedkoper; onze Alouette drinkt zo'n 200 liter petroleum per uur, nogal veel voor een zwaluw vin den wij. We schieten weer vooruit, de keurige woonwijken van Frane- ker ..Noord" links latend liggen, daar is de dijk, nauwelijks schei ding tussen land en water. Inkt zwarte kanalen tussen witte vel den, in onze onnozelheid denken wij dat het zwarte egaal is dichtgevroren, later kunnen we ons van het tegendeel overtui gen. Volkomen woest en leeig ligt de anders zo vriendelijke Wadden zee onder ons. De meeste vo gels zijn al vóór het ijs uit de Noordzee opgegaan. Griend doemt op, slechts onderscheiden van de woestenij door het ba ken, een vludhthuisje en wat begroeiing. Trillend komt onze Alouette in de lucht tot stilstand, behoedzaam zakken we tot op de sneeuw die wervelend in alle richtingen wegstuift, het mooie „zwarte ijs" in de nabijheid be gint woest te golven. Een 'hevig gegier, een golf koude komt :.iaar binnen, de deur is geopend iel laten we brood en graan -aar buiten vallen, we veren weer omhoog, laat nu eider, ta ling en gans die zich zo angstval lig uit onze buurt hebben gehou den maar komen, we hebben ze gezien. Een speels Pipertje van de ba sis dartelt om ons heen, wil ook nog wat voeren? Laag stormen we nu over het ijs richting Pol- V lendam, onderweg wat graan en brood uitstrooiend bij een con centratie watervogels, het voed sel uitwaaierend met de wind van onze wieken. Daar schie ten we omhoog, Harlingen bene den ons. Via Tzum, Deinum, Riitzumazijl en het altijd bekoor lijke Poptaslot gaat het richting Grote en Kleine Wielen. De beide Wielens zijn totaal toe- gevroren, ook hier geen vo gelleven, de kooiker bij de Hout- wielen heeft de zaak blijkbaar niet open kunnen houden. Geluk kig biedt de Dokkumer Ee ter hoogte van Lekkum nog een le vensgroot wak, waar vele vogels zich onder de rook van de stad te voed doen. Na een „ritje" boven onze te saneren stad zijn we alweer op ons punt van uitgang terug, be hoedzaam zet sgt. Keizer ons op de grond, een unieke erva ring rijker en een paar zakken gemengd graan armer gaan we de stad te goed doen. Het doet ons goed te weten dat het mogelijk is met de mid delen der oorlogvoering ook de nood te lenigen op gebieden wel ke ver buiten de grimmige oor logssfeer liggen WITSEN ELIAS. v. m De vogels vliegen op als het toestel lager komt. Straks kunnen ze zich te goed doen! Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 19