uit Je winternooJ Luchtbrug bielp WaJdeneilanJen tgz^*sr^: Personen en goederen massaal per vliegtuig over Waddenzee Eilanders hadden zelfs behoefte aan frisdranken Schapen Militair en civiel De Beaver staat klaar voor een passaqiersvlucht naar een der eilanden Be vlieger wordt uitvoerig bedankt voor de prettige en veilige vlucht en dan snel naar huis om te vertellen hoe het was. Er zijn ook mensen die hun angst op een bepaalde manier willen verbergen. Een ou de moeder met haar zoon stonden klaar om in te stappen. De zoon liep naar de vlieger en vroeg hem, gebarend met zijn handen, niet zo en niet zo te vliegen en ook geen steile bochten te maken. Moeder is al zo oud en zij kan er niet goed tegen. Met klam me handen stapte de zoon in. Moeder werd door het grondpersoneel op de voor haar bestemde zitplaats getild. De vlieger vloog niet zo en ook niet zó. Hoe de zoon de vlucht bevallen is weten we niet, maar moeder was bijzonder verrukt. Charter regelmatig op de vliegbasis zag neerstrijken. Een geheel nieuw facet van de luchtbrug dus. Militaire en civiele vliegtui gen vlogen samen om de eilanden van het al lernoodzakelijkste te voorzien. Er bestond het meeste behoefte aan kruide nierswaren, olie, kolen en veevoer. Vracht wagens vol reden af en aan om de vliegtui gen zo snel mogelijk te laden. Honderden ton nen vonden hun weg naar de eilanden. Zelfs mist kon de stroom vrachtauto's niet stui ten. Hoog opgestapeld stonden naast de vliegtuigen in de hangars kisten groenten, frisdranken enz. Onafzienbare rijen flessen propaan- en butagas vonden op de platvorms een plaats, zakken kolen stapelden zich op. De vliegbasis leek meer op een expeditie bedrijf dan op een militair vliegveld. De militairen noteerden de hoeveelheden, inden zo nu en dan de vrachtprijs en han delden als volleerde bevrachters. De telefoons op de kantoren die zich met de luchtbrug bezighielden stonden roodgloeiend. Alle aanbiedingen werden genoteerd en de leveranciers verteld waar en hoe laat men kon afleveren. Hoe vreemdsoortig de lading soms kon zijn, niemand keek er meer van op. Grappema- kers onder het personeel belden met ver draaide stem op en boden allerlei onmogelij ke zaken ter verzending aan. Meneer, u spreekt met het kleinveeverede- lingsbedrijf zo en zo. Inmiddels was de luchtbrug al weken oud. Zonder ophouden, behalve met mist, vlogen de Beavers heen en weer. De voedsel en ko- lensituatie werd hier en daar nijpend. Gro te hoeveelheden konden niet tegelijk overge vlogen worden. Sommige eilanden beschik ken niet over voldoende landingsgelegenheid of de luchtmacht had geen grotere toestel len voor dit soort vluchten. Een particulie re luchtvaartmaatschappij, n.l. Sinbergs luchtvaart bedrijf, verkreeg toestemming om vanaf de vliegbasis Leeuwarden een luchtbrug met Ameland in te stellen. Deze maatschappij echter was genoodzaakt om zelf toestellen te charteren. Zo kon het dat men DC-3's (Dakota's) van Martins Air Het zit wel knus in zo n Beaver en de passagiers nemen vrolijk afscheid van ,,het vasteland

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 13