HET GEHANDICAPTE KIND Altijd zorg voor de ouders, eenmaal ook uw zorg Juist hier liggen de zorgen van de ouders. Zolang de kinderen in het gezinsverband opgenomen blijven, en een school kunnen bezoe ken, waar het onderwijs is aangepast aan hun bevattings-vermo- gen en hun behoeften, waar met behulp van allerlei spelmateriaal getracht wordt hun motoriek wat te verbeteren en ze door de omgang met het onderwijzend personeel en de andere kinderen ook in sociaal opzicht enige dressuur ondergaan, gaat het allemaal wel. Maar daarna? Ook voor hen komt, zij het enkele jaren later, een einde aan het schoolgaan. Soms kan een beschuttende werkplaats uitkomst bieden, maar het is ook mogelijk dat hun prestaties zelfs voor een dergelijke werkplaats onder de maat blijven, of dat ze door hun gedrag daar niet te handhaven zijn. En wat als de ouders er niet meer zijn, of er niet meer tegen op kunnen? Opneming in een inrichting is vaak de enige oplossing. In gro tere plaatsen zou ook een dagverblijf verlichting voor de ouders kunnen brengen. Zelfs als er maar een vertrouwde plaats was, waar deze kinderen een vacantie konden doorbrengen, zodat ook de ouders eens een paar weken vrij en zonder zorgen konden zijn, of een plaats waar ze bij bijzondere moeilijkheden in het gezin tijdelijk opgevangen konden worden, dan was al veel gewonnen. In Leeuwarden gebeurt al een en ander voor de groep waar het hier om gaat. Er zijn twee scholen voor zeer moeilijk lerende kin deren. Een openbare en een Christelijke. De laatste is nog ge huisvest in een afgekeurd schoolgebouw. Het is te hopen dat de activiteit van het schoolbestuur zeer binnenkort beloond wordt met een bouwvergunning. Op de werkplaats voor minder-validen werken naast andere gehandicapten, ook verscheidene verstandelijk zeer zwak begaafden. Reeds langer dan een jaar worden voorberei dingen getroffen om tot een dagverblijf te komen. Soms kan met behulp van de sociaal-psychiatrische dienst een inrichtings-opneming worden gerealiseerd, maar de wachtlijsten zijn nog steeds zeer lang De ouders zijn zelf ook actief. Er bestaat een drietal ouder-ver- enigingen n.l. „Helpt Elkander" (alg.), „Philadelphia" (Prot. Chr.) en „Voor het Zorgenkind" (RK). De Friese afdelingen van deze ouder-verenigingen werken samen in de „Stichting het gehandicap te kind in Friesland". Door een schenking is deze stichting in het bezit gekomen van een terrein in St. Nicolaasga, waarop men gaar ne een vacantie-oord wil bouwen, dat buiten het vacantie-seizoen dienst kan doen als opvang-centrum voor gehandicapte kinderen die om allerlei redenen tijdelijk uit het gezin waartoe ze behoren verwijderd moeten worden. Om dit zo nodige doel te kunnen bereiken, gaat de „Stichting voor het gehandicapte kind in Friesland' van 2030 april a.s. een grootscheepse actie om donateurs te werven voor de drie ouder verenigingen of voor de stichting, ondernemen. Tengevolge van plaatselijke omstandigheden wordt deze actie te U kent allemaal wel enkele van de kinderen waar het hier om gaat. Kinderen, die door aangeboren of in hun prille jeugd verkregen eigenschappen een blijvend tekort aan ver standelijke vermogens hebben. Zo geformuleerd, klinkt het zo zakelijk, zo nuchter. Als u zich gaat realiseren, wat het bezit van een gehandicapt kind voor de ouders betekent, gaat een wereld van zorg open. En de kinderen zelf? Het is de vraag, of ze zichzelf ongelukkig voelen. Ze kunnen wel heel gelukkig, heel blij zijn. Met een vriendelijk woord, met wat aandacht, met een stukje speelgoed. Ze zullen al tijd kinderen blijven. Onbevangen, argeloos, met weinig weet van alle lelijks dat volwassenen elkaar kunnen aandoen, maar ook wel lastig, ondeugend, moeilijk. Tot een zelfstan dige positie in de maatschappij zullen ze het nooit kunnen brengen. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 12e jaargang no. 3 maart 1963 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Leeuwarden gehouden in de periode van 16 tot 20 april a.s. Van daar onze vraag in het begin van dit artikel: „Doet u mee?" De Stichting laat wel van zich horen. U kunt op allerlei manieren meewerken, ook door u op te geven als donateur. Giften in eens zijn natuurlijk ook welkom, en het allermooiste zou zijn wanneer allerlei organisaties en particulieren met acties voor de dag kwa men ten behoeve van „Het Gehandicapte Kind in Friesland' die de verblijdende gebeurtenissen rondom „Open het Dorp" evenaren. Doen we het?

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 3