BOKMA Een baby legt een eerste steen *n?T* li WIGERSMA 20 i „1^83 den 14 april heeft de Welgeboren Juf fer Barbera Jetske Anna Knock in den ouderdom van Een jaar 4 Maanden en Veer tien dagen de Eerste Steen aan dit Gebouw Geleidt"; dit staat te lezen op een gevel steen, teruggevonden in de kelders van het Sint Anthony-gasthuis. Het is jammer dat we geen portret heb ben van de nog niet anderhalf jaar oud zijnde Juffer terwijl zij de plechtige steen legging volbracht! Maar in die dagen werk te de pers nog niet als tegenwoordig, men stond niet met penseel en verf klaar om zulke evenementen vast te leggen, zoals men nu kan doen met de kiekkast. Een por tret hebben we dus niet van haar. Zij zal wel een strak mutsje gedragen hebben als ook een eigenwijze lange jurk, want een kin dermode bestond nog niet. Wie was de kleine juffer en van welk ge bouw werd de eerste steen gelegd? Bar bera Knock is geboren op 30 november 1781 en op 19 december van dat jaar gedoopt. Haar vader was Nicolaas Arnoldi Knock, grietman van Ooststellingwerf, haar moeder heette Rinske Ypkje van Boelens. Barbera trouwde later in Hardegarijp met Bonifa- cius van der Haer op 1 november 1808. Wij zijn gaan zoeken in de lijst van voog den en voogdessen van Sint Anthoon om te zien of daar familie van haar bij was, waar door aannemelijk kon worden gemaakt waar om de keuze nu juist op haar viel. Maar UITZONDERLIJKE KLEDINGMODES EN HOEDEN VOOR DAMES EN HEREN VAN OUDS SINDS 1855 •idfitKsrxni N A A U W 8 die wij tegen kwamen waren: Barbera So phia Knock, weduwe van domine Winters wijk. die voogdes was van 1769 tot 1778, dus vóór de geboorte van de kleine Juffer. Mis schien was zij een tante. En voorts een voogd Nicolaas Arnoldi, die dus dezelfde voornamen had als haar vader, maar niet de familienaam Knock voerde; hij was voogd van 1750 tot 1777. Het kan haar grootvader zijn geweest. Nu zijn in het boek dat over de geschie denis van Sint Anthoon is geschreven eni ge gevelstenen genoemd, maar niet die van de kleine Juffer. Als er nu ook geen ver bouwing van het huis was geweest in dat jaar, had de steen dan eigenlijk wel iets met Sint Anthoon te maken? Hier gaven de oude rekeningboeken van de stichting uit komst. Het Sint Anthony-gasthuis is in het begin van de vijftiende eeuw gesticht en is dus wel de oudste stichting van dit soort in on ze stad. Op een afbeelding van 1600 ziet men langs de Grote Kerkstraat een rij ge bouwen, waarvan het middelste deel be stond uit de kapel of de kerk, voorzien van een torentje. Verdere gebouwen of muren vormen een vierkant: aan de westkant liep de Oude gracht (nu het Sint Anthonij- straatje) aan de zuidkant was en is nog de tuin van het Hof, aan de oostkant was en is de Beyerstraat. Binnen die gebouwen en muren lag een grote binnenplaats waar nog enkele huisjes stonden, waar een pomp was en waar althans op de afbeelding een eenzame boom groeide. Nu nam men niet alleen zieken en armen op, maar men kon zich ook „inkopen" en voor die proveniers moest in de 17de eeuw meer ruimte gemaakt worden. Herhaalde lijk waren er verbouwingen of werden ge heel nieuwe kamers bijgebouwd. Ook de kerk werd hiervoor gedeeltelijk gebruikt, nadat de hervorming van kracht was ge worden. En nu staat er in de rekeningen te lezen dat in de 18de eeuw en wel in 1783 begonnen werd met een definitieve verbou wing van de kerken van andere onder delen van de gebouwen, waardoor ook een tweede voogden-kamer gemaakt kon wor den. Het zal dus voor deze verbouwing zijn geweest dat de Kleine Juffer moest aantre den! „1783 den 14 April Heeft De Wel Ge boren Juffer Berbera Jetske Anna Knok in den Ouderdom van Een Jaar 4 Maan den en Veertien dagen de Eerste Steer aan dit Gebouw GeleidDit is het vrij moeilijk leesbare opschrift van de gevelsteen, die in de zijmuur van het Oud St. Anthoon in de Pijlsteeg is in gemetseld. Het mag wel als bekend verondersteld wor den, dat de heilige Anthonius de schutspa troon was en is van het ziekenhuiswerk. Volgens oude verhalen is hij in het jaar 251 in Egypte geboren in het dorpje Co ma. Zijn ouders waren christenen. Toen zij overleden en hij blootstond aan de vervol ging van niet-christenen, trok hij zich te rug in de eenzaamheid. Hij woonde o.a. ge durende 20 jaar in de ruïne van een kas teel dicht bij de Nijl. Velen bezochten hem luisterden naar zijn leer, wonderen ge schiedden. Om al zijn bezoekers te kunnen herbergen stichtte hij een klooster, waar zijn volgelingen gingen wonen. Hij werd de stichter van de later naar hem genoemde orde, die zich vooral nuttig maakte door de verzorging van zieken. Hij wordt ook wel Anthonius, bijgenaamd van Belle, ge noemd. Men zegt dat deze naam ontstond omdat hij in de woestijn gewapend zou zijn geweest met een bel of klokje, het geluid van die bel zou de wilde dieren hebben ver schrikt. Die bel zult u dan ook steeds weer aantreffen in de gebouwen van Sint An thoon, verwart u hem niet met het wapen van Franeker! Ook de afbeelding van Sint Anthoon is op verschillende plaatsen in de gebouwen te vinden, zowel in de vorm van een schilderij, van een houten beeld en op een tegeltableau. De kleine Juffer heeft van dit alles niets geweten, maar zij zal misschien vol trots gekeken hebben naar haar gevelsteen, toen die ergens in een muur was geplaatst, wan neer zij in haar grotemensen-kleding langs de straat trippelde. En u kunt hem zien wanneer hij weer gemetseld zit in een muur van oud-Sint Anthoon en wel aan de vleu gel, die langs de Beyerstraat loopt. M. J. van Heemstra

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 20