Amsterdam in het Leeuwarder nieuws m 'vAs []j [- RADEN" ~rmhart[G^- Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 12e jaargang no. 4 april 1963 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden De Amsterdamse week heeft de hoofdstad van het land zeer nadruk kelijk onder de aandacht der Leeuwarders gebracht. De critische vraag is gesteld, of dit nu wel nodig was en, in het bijzonder, of deze reeks evenementen de moeite rechtvaardigen van de vele Leeuwarders, die voor deze zaak in touw zijn geweest. Zeer rechtlijnig geredeneerd kan men dit betwijfelen. De Leeuwarders kennen over het algemeen Amsterdam wel en het leek dus niet zo bij zonder dringend deze stad, met ongeveer tienmaal de bevolking van Leeuwarden aan ons voor te stellen. Maar dit is, zoals gezegd, een zeer recht lijnige redenering. Het nut zit niet zozeer in de direkte zakelijke belangen, die men in Amsterdam ook moeilijk op het oog kon heb ben, toen men inhaakte op de gedachte om samen met de Leeuwarders (het comité „Leeuwarden-Frieslands Kern" in de eer ste plaats) deze zaak op touw te zetten. Wij geloven niet, dat de vereniging „De Amster- damsche Haven" na deze actie een merkba re stijging van het eigen scheepsvervoer ver wacht en toch heeft zij van harte meegedaan. De aardigheid van de Amsterdamse Week was, dat Leeuwarden een reeks grote en kleinere evenementen heeft gehad, die be weging en in menig opzicht ook fleur in de stad brachten. Dit alleen al is belangrijk. Maar de zakelijke en niet te onderschatten betekenis was, dat Leeuwarden de gelegen heid heeft gehad allerlei Amsterdammers belangrijke Amsterdammers, zoals een groot deel van het hoofdstedelijk College van bur gemeester en wethouders deze stad te to nen Amsterdam manifesteerde zich in Leeuwarden; Leeuwarden manifesteerde zich aan die Amsterdammers, wier opinie omtrent onze stad ons zeker niet overschil- lig laat. Amsterdam heeft algemene recla me gemaakt in Leeuwarden, Leeuwarden heeft gerichte reclame gemaakt tegenover belangrijke groepen Amsterdammers. En het woord reclame mag hier dan worden op gevat als iets beters en gedegeners dan de simpele, ongemotiveerde aanprijzing. Wij hadden Amsterdam verschillende dingen te vertellen en dat is gebeurd. Om te beginnen mocht terecht worden betoogd, dat Amster dam en Leeuwarden buursteden zijn, welis waar 160 kilometer van elkaar verwijderd via de Afsluitdijk, maar met weinig of niets ertussen. Verder is gezegd: Leeuwarden is de hoofdstad van wat men een probleemge bied pleegt te noemen; een gebied met een relatief geringe bevolkingsgroei als gevolg van allerlei economische omstandigheden, waarbij de situatie in het agrarische be drijf een belangrijke factor is. Maar is Am sterdam, met de hele randstad Holland, niet evenzeer een probleemgebied. Zij het van precies de tegenovergestelde aard? Wor stelt men daar niet in even erge mate met het teveel als hier met het tekort? Dit zijn zaken, die een veelzijdig contact tus sen Amsterdam en Leeuwarden in hoge ma te hebben gerechtvaardigd en zullen blij ven rechtvaardigen, wanneer deze con tacten worden bestendigd en mogelijker wijs uitgebreid. Want het lijkt toch vrij sim pel de problemen met elkaar op te lossen, in die zin, dat het teveel van de een het te kort van de ander zou kunnen opheffen. Natuurlijk, deze zaak is niet zo simpel als zij hier wordt voorgesteld. Maar als grond gedachte was zij zeer bruikbaar voor deze „Amsterdamse Week", die twee steden na der tot elkaar heeft gebracht. Relaties van gemeenten onderling kunnen zeer nuttig zijn, vooral omdat ze zo weinig in de aard van de gemeentelijke constellatie liggen. De gemeen ten staan op zichzelf en hebben hun eigen zorgen en problemen. Maar ze zijn geen eilandjes in de maatschappij, ze kunnen el kaar nodig hebben en elkaar helpen. Daar om lijkt het ons te simpel de Amsterdamse Week uitsluitend te zien als hoofdstedelijk vlagvertoon in Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 3