ZIJ HEBBEN HET NIET BELEEFD GOEDE VRIJDAG DRUKKE MARKTDAG De drukste dag van het jaar is voor Leeuwarden de Goede Vrij dag, wanneer uit heel de provin cie een massaal aantal mensen naar de stad trekt om de Paas- pronk te completeren of, ge woon, om een gezellige dag in de stad door te brengen. Gezel ligheid, die voor de jongelui vaak sterk verwant is aan het zoeken van contact met de an dere sexe. We hebben het vaak over de centrumfunctie van Leeuwarden en doelen dan op handel en verkeer, maar onze economen, zelfs die van het ETIF naar het ons schijnt, hebben on voldoende wetenschappelijk oog voor de hartbindende werking van Leeuwarden-Frieslands Kern. Jongelui uit alle oorden van Friesland trekken 's ochtends naar de stad met strikt zakelij ke bedoelingen, maar 's avonds missen ze de laatste bus naar huis, omdat ze een andere bus moesten nawuiven. Bij gebrek aan statistische ge gevens over het Leeuwarder pla veisel als voedingsbodem voor jonge liefde, moeten wij dit tere onderwerp in de steek laten. In de beschouwelijke zin kan ech ter nog veel meer over de Goe de Vrijdag in Leeuwarden wor den gezegd. De koopwaar wordt op de markt zeer snel omgezet en achter het onoverdekte han delshuis hopen zich de kisten en kratten op, als stille getuigen van het gestegen welvaartspeil. Vergeten wij voorts niet, dat de patatten en de gebakken vis jes niet weg te denken zijn in deze bijzondere drukte. Ze wor den met smaak en overgave ge consumeerd, zo-maar in de loop weg. Hoe kan men tafelmanieren eisen op een plaats, waar geen tafel te vinden is, tenzij tussen het „ongeregeld."? Op 15 april 1945 werd Leeuwarden bevrijd. Op 15 april 1945, ongeveer op hetzelfde uur dat de Canadese tanks de stad binnenrolden, werd in Leeuwarden Jannetje Jetten geboren. Dat was allebei op 15 april achttien jaar ge leden en het is merkwaardig, dat deze tijds duur een totaal verschillende betekenis heeft. Na achttien jaar is de oorlog voor allen die er bij betrokken waren nog een sterk levende herinnering, een schrijnende herinnering in tal van gevallen. De oorlog is nog altijd zeer nabij. Maar het kind dat op de Leeuwarder bevrij dingsdag werd geboren, is geen kind meer. Zij is naar de volwassenheid gegroeid in de ze achttien jaren. Zij is één van de vele bij na volwassenen, die het niet hebben beleefd. Wij hebben Jannetje Jetten niet gevraagd wat zij van de oorlog weet en hoe zij daar over denkt. Voor haar kan het feit, dat het eind van de oorlog in Leeuwarden samenviel met het begin van haar leven, niets meer zijn dan een curiositeit; zo'n curiositeit, die de mens zonder eigen toedoen in de belang stelling brengt. Jannetje heeft dat al gemerkt in 1959 toen de bevrijders van Leeuwarden, de Royal Canadian Dragoons, hier op bezoek waren en haar uitriepen tot de „Liberation- girl of Leeuwarden". Ze bewaart ongetwij feld zeer prettige herinneringen aan die merk waardige dagen, maar de Canadezen waren voor haar niet de bevrijders van weleer. Het waren vrienden van nu. Zo zijn er velen. Een nieuwe generatie staat voor de poort van de volwassenheid en gaat straks in belangrijke mate mee vertellen hoe het moet. Aan rauwe oorlogsellende hebben ze geen herinnering; Hitier, Mussert en al hun trawanten zijn historische schimmen. De kennis van namen en feiten uit oorlog en bezetting is bij de jongeren zeer gering. De ouderen verbazen zich daarover en zijn zelfs dikwijls verontwaardigd. Ten onrechte, gelo ven. wij. De oorlog is de historie ingegleden en men kan iemand niet moreel laken, omdat hij niet met voldoende vlijt deze wetenschap be studeert. Ze worden ook niet zo heel sterk door de ouderen gesteund, wanneer het er om gaat de herinnering aan deze recente historie le vend te houden. Wij herdenken op 4 mei on ze doden, plechtig en stijlvol. Dat kan het hart ons ingeven en we hoeven ons niet te forceren om er iets van te maken. Maar met de Bevrijdingsdag is het anders. Na de Be vrijdingsdag van 1945, die écht was, hebben we weinig anders gedaan dan lopen zoeken naar de vorm waarin we de vreugde van toen op een ordelijke en gepaste manier (de genodigden vooraan) andermaal tot uiting konden brengen. Jannetje Jetten is één der velen, die niets hoeven te vergeten, omdat ze niets hebben beleefd. Ze is één der velen, die het niet zo overduidelijk uitgelegd hebben gekregen. Ze zijn bijna volwassen, de achttienjarigen. Straks hebben ze het mee voor het zeggen. Wat ze zullen zeggen, speciaal op 15 april, 4 mei en 5 mei, dient te worden afgewacht. Het zou wel eens weinig kunnen zijn. Dit is het Bevrijdingsmeisje van Leeuwarden, me juffrouw Jannetje Jetten, geboren op het moment waarop de Canadese tanks Leeuwarden binnenrol den. En bijgevolg is ze op 15 april van dit jaar achttien geworden. Haar beroep is kapster.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 5