F». H. JOLBS ZOO» Rijden leren in een eelite school VERHUIZINGEN TRANSPORTEN LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 i 1 I •Al' R.K. Kerkbestuur te Wijtgaard. Secr.: T. W. v. d. Werf, Lapedyk 1, Wijtgaard. L.O. school: St. Gerardusschool, Buorren 14, Wijtgaard. Stichting tot oprichting en instandh. van Chr. scho len v. B.L.O. Secr.: D. A. v. d. Schaaf, Elisabethstraat 34. B.L.O.-scholen: Da Costaschool, Speelmansstraat 1. Da Costaschool, Schieringerweg 30. Ver. v. Chr. Onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Secr.: D. Homsma, Van Ostadestraat 36. B.L.O.-school: J. H. Knoopstraat 1. Stichting v. Rooms Katholiek B.L.O. Voorz.: F. J. Popma, Reindersbuurt 5. Secr.: J. H. C. Kramer, Transvaalstraat 51. Penningm.: P. J. Terpstra, Bosgraafstraat 17. B.L.O.-school: St. Petrusschool, Badweg VIII. KLEUTER-ONDERWIJS Openbaar (gemeentelijk) kleuteronderwijs Kleuterscholen: de Lijster, St. Jobsleen 257. de Tureluur, Zuidvliet 288. de Nachtegaal, Eestraat 7. het Roodborstje, Brederostraat 20. de Grutto, Tjerk Hiddesstraat 5 I. de Tuinfluiter, Tuinen 40. de Karekiet, Huizumerlaan 102. it Reidhintsje, Hóf 2, Wirdum. de Merel, Achter de Hoven 304. de Kievit, Larixstraat 3. de Houtduif, Telemannstraat 15. de Kwikstaart, Lucas van Leydenstraat 16. de Kolibrie, Dirk Boutstraat 36. het Koolmeesje, Notenstraat 1. de Zwaluw, Boerhavestraat 77. BIJZONDER KLEUTERONDERWIJS Vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs, L'warden. Secr.:H. G. W. v. Nigteveld, v. Leeuwenhoekstr. 6. Kleuterscholen: Esdoornstraat 36. Schapendijkje 2 I. Vondelstraat 35. Druifstreek 72. Bogermanstraat 10 (Jong Leven). Joh. Semsstraat 16 (Padvindersgebouw). Notenstraat 4 (Geref. Wijkcentrum). Ver. voor Chr. Kleuteronderwijs, Huizum. Secr.: D. Brouwer, Ruysdaelstraat 65. Kleuterscholen: „Boartlik Bigjin", Lud. Bakhuizenstraat 32. „Beukerwille", Corn. Trooststraat 31. Borniastraat 125. Sint Lucia-Gesticht. Secr.: Moeder-Overste, Grote Kerkstraat 89. Kleuterscholen: Grote Kerkstraat 83. Fred. Ruyschstraat 10. O.L. Vrouwe Stichting, Amersfoort. Kleuterscholen: Jan van Scorelstraat 76. Huizumerlaan 21. Ver. v. Neutraal Bijzonder Kleuteronderwijs. Secr.: Mevr. Beekhuis-v. d. Graaf, Mr. P. J. Troelstraweg 104 II. Kleuterschool: Bagijnestraat 68. Stichting R.K. Kleuterschool Leeuwarden-West. Secr.: C. J. Hoekstra, Pieter Langendijkstraat 17. Kleuterschool: Bachstraat 61. Stichting Kleuterschool te Lekkum. Secr.: R. Meyer, Bonkewei 34, Lekkum. Kleuterschool: Tsjerkepaed 7, Lekkum. De „link-trainer" van het Verkeersinstituut Friesland geelt de bestuurdergelegenheid naar hartelust met een minia tuur-auto te rijden en te rossen. Een goed en gevaarloos middel om de adspirant-autorijders met de eerste beginselen van deze kunst vertrouwd te maken. Achter het stuur de heer Boost van de A.N.W.B. In een pand op de hoek van de Nieuwestad en de Kleine Kerk straat, vlak bij het politiebu reau, heeft zich enige weken geleden het „Verkeersinstituut Friesland" gevestigd. Dit insti tuut is tot stand gekomen door het bijeenvoegen van enige Friese exploitanten van autorij scholen, die samen tot de con clusie waren gekomen, dat ook op hun terrein eendracht macht maakt. Het autorijschoolwezen is in ons land een weinig ge ordende zaak; wie een auto be zit en een rijbewijs, kan een dergelijke affaire opzetten, on geacht eigen ervaring en vooral ongeacht eigen pedagogisch ta lent. Op dit laatste heeft de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. in het bijzonder de nadruk gelegd, toen hij het ver keersinstituut opende. Goed autorijden is niet uitsluitend een zaak van een correcte be diening van de apparatuur, maar veel meer een kwestie van men taliteit. In eerste aanleg ont leent de adspirant-weggebrui- ker deze mentaliteit aan zijn leermeester, die nu eenmaal fungeert als het voorbeeld, dat hij heeft na te volgen. De heer Boost meende juist hier de ge breken in de opleiding voor het rij-examen te moeten zoeken, zoals deze ook te voorschijn komen in het schrikbarend ho ge percentage gezakten. Het „Verkeersinstituut Fries land" heeft zich bij de inrich ting van zijn bedrijf op Duits land georiënteerd. Bij onze oos terburen is het rijschoolwezen aanzienlijk strakker georgani seerd en er wordt daar met na me veel meer gedaan aan de „bijvakken" van dit onderwijs, bijvoorbeeld kennis van het me chaniek van de auto, zonder welke het rijden het toepassen van een reeks onbegrepen han delingen wordt. Voor dit doel zijn allerlei leermiddelen nodig, zoals modellen van motoren, van het versnellingssysteem en van de remmen. Dit alles is aan wezig in het „Verkeersinstituut Friesland" en men mag zelfs bij een vluchtige beschouwing wel constateren, dat dit alles bijzon der instructief is. Verder is een filmprojector aanwezig, zodat ook instructie met het projec tiescherm kan worden gegeven. Het pronkstuk van de verzame ling is ongetwijfeld een soori „link-trainer", in de trant van wat ook bij de vliegeropieiding wordt gebruikt. De foto brengt dit apparaat in beeld. Men kan achter het stuur gaan zitten en heeft ook de hele verdere be- sturingsapparatuur tot zijn be schikking. In een langgerekte kijkdoos, voor de „bestuurder" geplaatst, voert een miniatuur auto precies de bewegingen uit die de werkelijke auto zou ma ken wanneer hij op gelijke wij ze werd bestuurd. Dit wagentje rijdt op een soort transport band, die in de richting van de leerling beweegt en de sugges tie wekt van een onder de wa gen wegglijdende weg. De heer Boost van de A.N.W.B. was speciaal naar Leeuwarden gekomen om het „Verkeersin stituut Friesland" te openen. De eer, daarmee aan dit nieuwe bedrijf bewezen, was welver diend, want de inrichting is tot dusver uniek in heel het land. De heer Boost heeft dit initia tief geprezen, omdat het uit drukking geeft aan de wil het onderricht in autorijden op een hoger plan te brengen. Hij heeft ook gezegd, dat er zonder dergelijke hulpmiddelen uitste kend les kan worden gegeven en ook inderdaad wordt gege ven. Dat sluit aan op zijn ver zuchting omtrent het veel voor komende gebrek aan pedago gisch talent bij rijschoolhouders, speciaal wanneer het er om gaat de toekomstige weggebruikers zich ervan bewust te maken welke verantwoordelijkheid ze hebben te dragen in het ver keer. Hier treedt de mens op de voorgrond en niet het materiaal. De mensen van het „Verkeers instituut Friesland" hebben doen blijken te beseffen dat de op leiding voor het rij-examen niet meer het eenvoudige „sturen leren" kan zijn en dit bewijst de ernst waarmee ze deze taak willen vervullen. Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen RJOUSBSiik UPSVUWv» Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 15