Vakantie-aktwiteiten voor de jeugd Belangstelling voor het oude 15.1*. Jeugdgrandprix in Leeuwarden Bootjeswedstrijden Vakantie-Ontspanning Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 12e jaargang no. 6 juni 1963 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden (Bij de loto op de voorpagina) In het oudste deel van de Leeuwarder binnenstad verschijnen steeds meer anti quariaten. De handel in kunst-, sier- en gebruiksvoorwerpen neemt dus blijkbaar een grote vlucht en dit is geen wonder. In deze tijd van ruimtevaart en atoom energie wil men bij het onzekere van het heden wel hier en daar worden herin nerd aan de rustige zekerheid van het verleden. En dat verleden hoeft waarlijk niet eeuwen van ons af te liggen. Een technische revolutie en twee oorlogen hebben de herinnering aan de tijd van de eeuwwisseling, die voor velen onzer nog levende werkelijkheid is geweest, met een waas van romantiek overtrokken ten onrechte in vele opzichten, vooral waneer we denken aan de sociale toe standen van toen, maar de vriendelijke rust van zo'n halve eeuw of iets langer geleden wordt nog altijd op ons overge dragen door veel dingen uit die tijd. Zo zijn grootmoeders petroleumlamp, stoof en ketel „antiek" geworden. De antiekwinkeltjes in het hartje van oud-Leeuwarden hebben in hun door gaans beperkte interieur een grote en gevarieerde collectie artikelen uitgestald, maar dit neemt niet weg, dat men er rustig het zelfbedieningssysteem kan toe passen. Want dit is de aardigheid van zo'n winkeltje: de inventaris staat u mis schien wel in de weg, maar de eigenaar niet. Hij wacht rustig af welke uw keus zal zijn, overtuigd van de waarde van zijn koopwaar en ook van het feit, dat er na u nieuwe klanten zullen komen. Koopt u niet, dan komt er morgen iemand of volgend jaar. En het antiek wordt in middels steeds antieker.... De foto op de voorpagina geeft een ty pisch beeld van een antiekwinkeltje. Het is van de heer W. van der Woude in de Bollemansteeg. het jeugddorp en het kamp kan nog gebeuren bij de heer L. Becherer, Hobbemastraat 61. Er hebben zich reeds velen aangemeld, maar er kunnen nog een aantal bij. Op maandag 29, dinsdag 30 en woensdag 31 juli aanstaande zal op het Wilhelminaplein (Zaailand) de B. P. Jeugdgrandprix worden ge houden in samenwerking met VVV Leeuwarden en de sektie jeugd Leeuwarder Gemeenschap. Circa 600 jongens en meisjes van 9 tot 14 jaar krijgen in deze jeugdgrandprix de gelegenheid hun rijvaardigheid te tonen in een junior-model van een echte racewagen. Het circuit wordt uitgezet langs een rijbaan, veilig afgeschermd door strobalen, zodat er geen ongelukken kun nen gebeuren. Het is geen hardrijderij maar een sportief gebeuren, waarbij goed sturen en be heerst rijden belangrijke factoren zijn. Er komt slechts één coureur tegelijk in de baan, behal ve in de finales op de laatste dag; dan wordt er met twee wagens tegelijk gereden. In de bumper voor aan de wagen bevindt zich een extra veiligheidssysteem: twee knoppen, die zodra een strobaal geraakt wordt, de motor afstellen. Op het terrein zijn deskundigen, die bij storing direct het mankement verhelpen. De jongen en het meisje, die de beste tijd ma ken worden plaatselijke kampioenen en ont vangen ten overstaan van genodigden en of ficials vele trofeeën, waaronder de Gouden Helm en de Coupe de Dames. De manier waar op men zich voor deelneming kan aanmelden, wordt in de dagbladen nog bekend gemaakt. Op zaterdagmiddag 17 augustus a.s. zullen voor de vierde maal in de stadsgracht achter de Prinsentuin de wedstrijden voor zeil- en motor bootjes worden gehouden. De bezitters van scheepjes kunnen deelnemen in de klassen: 1. zeilscheepjes beneden 60 cm; 2. zeilscheep jes van 60 tot 65 cm; 3. zeilscheepjes boven 65 cm; 4. klompscheepjes; 5. meteoorscheepjes; 6. massieve scheepjes; 7. electro-motorbootjes en 8. diesel-motorbootjes. Voor ieder scheepje, dat deelneemt is een inleggeld van 50 cent ver schuldigd. Voor de winnaars in de verschil lende klassen zijn er naast de wisselbekers weer fraaie prijzen beschikbaar. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar aan het bureau Leeuwarder Gemeenschap, Raadhuis plein 32 en bij de leden van de commissie boot jeswedstrijden: H. de Jong, Frans van Mieris straat 44, M. Dijkstra, Populierstraat 7, H. de Jong, le Parkstraat 19, R. Hoitinga, Jan van Scorelstraat 31b, W. J. Bijlsma, Groningerstraat weg 184 en H. S. Smidt, Iepenstraat 10. Zoals ieder jaar biedt de „Stichting Vacan- tie-Ontspanning voor de Jeugd" ook dit jaar (voor het eerst in samenwerking met de sektie jeugd Leeuwarder Gemeenschap) weer een aantal mogelijkheden voor jon gens en meisjes om hun vakantie gedeel telijk te besteden. VAKANTIE-SPELEN. Voor de jongens en meis jes uit de le t/m de 4e klas van de lagere scholen zijn in de weken van 22 t/m 26 juli en 29 juli t/m 2 augustus de zogenaamde va kantie-spelen. Er is voor deze twee weken voor hen een programma opgezet van vier bus(dag)- tochten, naar Gaasterland, Bakkeveen, Terhor- ne, Stania-State, en een boot(dag)tocht naar Klein Zwitserland. Verder zijn er toneel-, film- en poppenkastvoor stellingen en andere aktiviteiten, zoals terrein- spelen, stadsrondrit, straattekenen, handenar beid en tot slot de optocht. JEUGDDORP. In dezelfde twee weken wordt voor jongens en meisjes uit de 5e en 6e klas en van het V.G.L.O. t/m 13 jaar weer een jeugddorp gehouden. Vorig jaar is hier door de sektie jeugd met succes een proef mee geno men. Omdat men van mening was, dat niet twee afzonderlijke organisaties zich met vakan- tiebestedingswerk dienden bezig te houden, is het nu opgenomen in het geheel van de akti viteiten van Vacantie-Ontspanning. Het jeugd dorp zal worden gehouden op het Greunster- rein aan de Jachthavenlaan. Uit hout en ander materiaal zullen weer hutten worden gebouwd, terwijl verder een programma wordt opgezet met veel sportwedstrijden en de jeugddorpe- lingen zullen deelnemen aan de B. P. Jeugd grandprix. Verder zullen ze enkele Vacantie- Ontspannings-dagtochten meemaken en de to neelvoorstellingen en filmmorgen bijwonen, terwijl ze ook zullen deelnemen aan de slot- optocht. KAMPEN. Ook kunnen jongens en meisjes uit de 5e en 6e klas en van het V.G.L.O. t/m 13 jaar deelnemen aan de vakantie-kampen op Vlie land, waar ze zullen verblijven in het Donia- huis, het vakantietehuis van de Ver. Volks onderwijs. Het meisjeskamp wordt gehouden van 19 t/m 26 juli en het jongenskamp van vrijdag 26 t/m 2 augustus. Dit is het circuit waar de B.P.-Jeugdgrandprix wordt verreden. De loto werd gemaakt in Nijmegen; op 29, 30 en 31 juli wordt het parcours op ons Wilhelminaplein uitgezet. DEELNAME. De kosten van deelname aan de vakantiespelen en het jeugddorp voor de twee weken bedragen 10.voor twee kinderen uit één gezin 16.en drie kinderen 20. De deelnemers aan het kamp betalen 30. per persoon. De aangifte, zowel voor de spelen,

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 3