De Buitenschool JiMili MIS FT :--3Pr l®ETj;2 J. MEIJER: „Deze school biedi zoveel gelegenheid om in contact te komen met het levende kind!" ONDERWIJS MEDISCHE ZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK ËMÉfiÉtffi t&.r De rondleider die dezer dagen in een autobus vol buitenlanders op allerlei facetten van Leeuwarden de aandacht vestigde en tijdens deze rit van diverse objecten kon vertellen dat het „het grootste van Europa" was (de jachthaven, de Coöp. Condensfabriek „Friesland", het vliegveld, en de nieuwe veehallen) miste een kans toen hij op de hoek van Achter de Hoven en de J. H. Knoop- straat alleen maar attendeerde op het Parkherstellingsoord, en dit ten onrechte ook nog een sanatorium noemde. De Vereniging „Parkherstellingsoord" heeft immers, nu de tuberculose als volks ziekte zo sterk teruggedrongen is, andere taken op zich genomen. Het Park herstellingsoord is een verpleeginrichting voor chronische zieken geworden, terwijl de vereniging daarnaast de Buitenschool beheert. En deze Buitenschool had gepast in het rijtje van zaken waarmee Leeuwarden op Europees niveau eer inlegt. Het hoofd van de school, de heer J, Meijer kan met trots verklaren, dat er in ons land geen enkele school met deze doelstelling te vinden is, die wat terrein, gebouwen en personeels voorzieningen betreft, zo goed is als de Leeu warder Buitenschool, Omtrent de doelstelling dient allereerst het misverstand uit de weg ge ruimd te worden, dat bij dit onderwijs de t.b.c.- bestrijding voorop zou staan. Bij de oprichting van de eerste buitenscholen was dit wel het geval. De in de begintijd toe gepaste methoden (die overigens ook te Leeu warden nog tot 1952 toegepast werden), veel eten, desnoods door middel van voeren, veel rusten en kou lijden, wezen ook in deze rich ting. Nu is het zo, dat van de 128 leerlingen van de Buitenschool, er slechts twee geplaatst zijn, waarbij de voor- of nazorg met betrekking tot t.b.c. een rol speelt. De overige 126 zijn lichamelijk zwakke kinderen, die aa»; hartge- breken, asthma, hersenaandoeningen, of spijs verteringsstoornissen kunnen lijden, terwijl en dat is een typisch verschijnsel van onze tijd een groot percentage nerveuze kinderen tot de leerlingen behoort. De veranderde indicaties tot plaatsing op een buitenschool, moesten logischerwijze wel ver anderde methoden tot gevolg hebben. In 1953 begon men te Leeuwarden hier intuïtief mee. De nadruk werd niet meer gelegd op veel eten, niet alle kinderen werden gedwongen om te rusten, en aan de Spartaanse koulij derij kwam een einde. Daarvóór was het wel zo geweest, dat de leerlingen met potlood moesten schrij ven, omdat de inkt in de inktpotten bevroor. In 1954 werd het eerste lokaal met een af- schuifbaar dak in gebruik genomen. Dit was een primeur voor Nederland. De hiermede op gedane ervaringen kwamen bijzonder goed van pas, toen in 1956 plannen werden gemaakt voor een geheel nieuwe school. Het personeel had ervaren, dat dit systeem veel gesleep met meu bilair en leermiddelen voorkwam, maar wat veel belangrijker was, de rust en de paedago- gische beïnvloeding in de klas bijzonder ten goede kwam. De nieuwe school die op 14 september 1961 door H.K.H. Prinses Beatrix in gebruik werd gesteld, is een modelschool geworden. Rijks- en gemeentelijke overheid hebben bij de bouw en de inrichting bijzonder veel medewerking gegeven. De belangstelling voor de Leeuwarder Buitenschool is zo groot, dat zo nu en dan het aantal excursies naar de school beperkt moet worden. Er zijn 3 eenheden, die ieder twee klasse lokalen met afschuifbaar dak bevatten. Bij elk klasse-lokaal behoort een werkhoek voor indi viduele arbeid, een huiskamer met zithoek, een garderobe, een waslokaal en toiletten. De beide delen zijn door een lighal, die niet meer voor alle kinderen wordt gebruikt, met elkaar ver bonden, terwijl ze alle zes via gangen in Klasselokaal met afgeschoven dak van de Buitenschool. Dit is het gebouwencomplex van de Buitenschool, gezien van het wandelpaadje langs de Potmarge. verbinding staan met het hoofdgebouw, waarin medische en administratieve vertrekken, een magazijn en goed geoutilleerde keukens zijn ondergebracht. Een grote zaal voor physische therapie geeft een bevoegde vakkracht alle gelegenheid te werken aan de lichamelijke heropvoeding van de leerlingen, waarvan velen een slechte gang, een kromme rug en andere lichamelijke afwij kingen vertonen. De oppervlakte van het fraaie terrein bedraagt 11.500 m'2, waarvan 2600 m- door gebouwen wordt ingenomen. De totale lengte van alle gangen bedraagt 203 meter, fn het gehele com plex kan men 223 verschillende deuren open en dicht doen. De zuidelijkste hoek van het terrein is de z.g. Zweedse speeltuin", waar alles mag. Dit laatste is overigens een betrek kelijk begrip, want je mag er niet aan de kruis bessen van de er naast liggende kwekerij komen, en wanneer je met kluiten modder de schoen van een vriendje in de sloot er naast tot zinken brengt, kan „meester" Meijer dit ook (Lees verder: pagina 7)

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 5